[technika] Wykonywanie zdjęć słabym aparatem

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

[technika] Wykonywanie zdjęć słabym aparatem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Chciałbym poruszyć temat robienia przyzwoitych zdjęć aparatami, które nie mają możliwości regulowania ostrości. Tego rodzaju proste urządzenia nie bardzo się nadają do fotografowania modeli - ale wiadomo, że czasem nie mamy pod ręką nic lepszego.

W celu prezentacji pożyczyłem aparat Kodak EasyShare CX7310. Jest to typowy przedstawiciel "pstrykaczy" - nie ma prawie żadnych możliwości ustawiania parametrów, a ostrość ustawiona jest na konkretną, przeważnie używaną odległość (oczywiście nie ma mowy o żadnym makro).

Obrazek

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w sposób nieprawidłowy: proste włączenie trybu auto i pstryknięcie zdjęcia tak, by model wypełniał cały kadr. Problem polega na tym, że włączona lampa błyskowa daje płaskie i nierównomierne oświetlenie, a zakres ostrości zaczyna się w większej odległości od modelu, niż aparat (model wyszedł nieostro). Nie wspominam o tle, którym jest aktualny warsztat. ;-)

Obrazek

Drugie zdjęcie zostało wykonane z wyłączoną lampą błyskową i na świeżym powietrzu (mimo zachmurzonego, jesiennego nieba i stosunkowo później pory, na zewnątrz było całkiem dużo światła). Znowu jednak aparat był zbyt blisko. Czarna ramka pokazuje kadr przed obcięciem zbędnego tła (czerwone pole zostało wycięte).

Obrazek

Trzecie zdjęcie zostało wykonane z większej odległości, też bez lampy. Model zajmował mniejszą część kadru, ale nie miało to znaczenia, bo rozmiar tego zdjęcia był bardzo duży - ponad 2000 pikseli w poziomie. Po wycięciu fragmentu z modelem nie ma żadnych wielkich pikseli itp. Zdjęcie zostało dodatkowo wyostrzone w programie graficznym (opcja "sharpen").

Wniosek jest więc taki, że należy unikać naturalnej tendencji do wypełniania modelem całego kadru. Większość aparatów ma na tyle duży zapas rozdzielczości, że wycięcie nawet niewielkiego fragmentu fotki pozwala uzyskać niezły efekt. Pamiętać należy o jak najlepszym oświetleniu modelu (ale raczej nie bezpośrednim światłem słonecznym), bo duża ilość światła zmniejsza minimalną odległość wymaganą do wykonania ostrego zdjęcia. O szkodliwości użycia amatorskiej lampy błyskowej i złym tle już pisałem, więc nie będę się powtarzał.
Ostatnio zmieniony ndz lut 19 2006, 22:52 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 1 raz.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Tło Swingerze !!!!! ;-)
Jaroslaw
Posty: 110
Rejestracja: czw paź 28 2004, 21:37
Lokalizacja: Nidzica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jaroslaw »

czyli teraz postaram się inaczej łapać za fotki ;)
odszedłem dawno ale myśle nad powrotem, nie wiem z jakim modelem ale milczeniem odpokutuje moją nieobecność
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Robię zdjęcia do swojej relacji o "Wodniku" aparatem/kamerą internetową o matrycy 2Mp - Creative PC-CAM-750. Taki dość słaby aparat. Można w nim ustawić tylko rozdzielczość zdjęć. Producent podaje, że minimalna odległość od fotografowanego przedmiotu wynosi 90 cm. Wówczas zdjęcie będzie ostre. Zdjęcie poniżej zostało zrobione z odległości ok. 5 cm i jest "ostre". Zostało zrobione przez lupę, ostrość nastawiona poprzez obraz na monitorze komputera. Aparat podłączony przez port USB. Piszę o tym, bo nie mogę znaleźć na Forum opisu takiego sposobu fotografowania. Czy jest gdzieś taki opis? Jeśli nie, to mogę podać szczegóły.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

No, no, no... Bardzo ciekawe. Nikt jeszcze o takiej metodzie nie pisał. Efekt nadzwyczaj dobry, więc podanie szczegółów będzie jak najbardziej na miejscu. :)
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Pomysl bardzo mi sie podoba, szczegolnie ze moja cyfra to kompletna cienizna. Na pewno wyprobuje.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Później wrzucę jakieś fotki. Na razie opis.
Podejrzewam, że większość sprzedawanych obecnie aparatów posiada port USB i można obraz widziany przez aparat oglądać "na żywo" na ekranie monitora. Mój aparat miał dołączony program do rejestrowania obrazu wideo albo przechwytywania zdjęć. Jest wiele takich programów. Nie korzystałem z nich ale widziałem na stronie czasopisma Chip ( www.chip.pl ) programy do ściągnięcia.
Korzystanie z programu jest proste: wystarczy ustawić obiekt przed aparatem i kliknąć myszką. Zdjęcie zrobione. Można sobie ustawić (w programie) nie tylko rozdzielczość ale również balans bieli, ekspozycję, kontrast, ostrość, nasycenie kolorów itp. Wprowadzone zmiany na bieżąco można oglądać na ekranie monitora.
Aby uzyskać zdjęcia przedmiotów stojących bliżej niż zaleca fabryka, stawiam przed obiektywem lupę (na styk aby nie było refleksów). Kupiłem sobie taką z dwoma oczkami za 6 zł na bazarku. Soczewki różnią się powiększeniem. Stawiając jedną robię zdjęcia z ok. 15 cm. Druga -mocniejsza-umożliwia fotografowanie z 3-4 cm. Ponieważ obraz oglądam na monitorze, na nim też ustawiam ostrość zbliżając bądź oddalając obiekt. Bądź aparat. Jak kto woli. Aparat MUSI być zamocowany na statywie aby zdjęcie nie było zamazane. Mam taki prosty statyw przykręcany do stołu. I pstryk. Można kombinować do woli z oświetleniem, tłem itp. Aby zrobić supermakro wykręciłem soczewki z uszkodzonej lornetki, Soczewki położyłem na aparacie. Tak zostały zrobione zdjęcia krawędzi sklejenia w mojej relacji z budowy „Wodnika” (zdjęcie test3 z dnia 11.12.2004). Zdjęcie ma bardzo małą głębię ostrości ale cóż...
Parę dni temu pożyczyłem najtańszą kamerkę internetową za 79 zł. Można nią robić zdjęcia z rozdzielczością 480x640. Do robienia zdjęć użyłem programu Windows Movie Maker (lub podobna nazwa-potem poprawię) instalowanego standardowo z Windows XP (u mnie w Programy>Akcesoria). Trzeba kliknąć Nagraj i w następnym okienku poszukać ikony z aparatem. Wybrać źródło (zainstalowana kamerka) i pstryk. Tutaj także można ustawiać balans bieli itp. Zrobiłem trochę zdjęć tą kamerką. Potem je tu zamieszczę tylko spróbuję umieścić je na zewnętrznym serwerze aby nie zapychać Forum. A nie wiem jeszcze jak to się robi. Mam instrukcję przedstawioną przez Batonusa na konkurencyjnym Forum Konradusa (ale mi się rymnęło).
Przyjemnego eksperymentowania
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Syzyfie, ta metoda jest niesamowita! Dzięki!

Mój aparat dysponuje normalnie makro od 4 cm. Ponieważ potrafi on nastawiać ostrość, nie muszę ani podłączać go do kompa, ani tak dokładnie regulować odległości.

Poniżej wstawiam zdjęcie bez lupy, zdjęcie z lupą i zdjęcie lup. W czarnych ramkach są fragmenty nie zmniejszone (oryginalne zdjęcia miały rozmiar 1600x1200).

Bez lupy:
Obrazek

Z lupą:
Obrazek

Obrazek

Zdjęcie z lupą wykonałem z użyciem lupy 7x (ta osobna). Ta mniejsza w tym podwójnym urządzeniu powiększa 10x, ale jest zbyt mała i bardzo zniekształca obraz. Najlepiej byłoby mieć tak silną lupę, ale o większych rozmiarach... To by było idealnie. Ta 7x też jest zresztą trochę za mała - ale zdjęcie wygląda już przyzwoicie, do najmniejszych części ta metoda będzie w sam raz.
Ostatnio zmieniony ndz lut 19 2006, 22:56 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Nauczyłem się już wstawiać miniaturki. Opis metody jest tutaj. Tak wygląda mój sprzęt do robienia zdjęć oraz lupy, których używam:

Obrazek Obrazek Obrazek

I kilka zbliżeń (od lewej): zapałka, nożyk do cięcia, końcówka igły 0,9 mm do strzykawki, końcówka cienkopisu STABILO
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony pn gru 26 2011, 11:41 przez Syzyf, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Wcześniej wspominałem, że robiłem także zdjęcia prostą kamerką internetową. Zamieszczam kilka zdjęć zrobionych tą kamerą aby człek zainteresowany mogł się przekonać jaka jest jakość. Robienie zbliżeń jest bardzo proste - obiektyw zamontowany jest obrotowo. Wystarczy nim obracać, żeby ustawić ostrość. Regulacja jest bardzo duża. Nie trzeba było używać lupy aby uzyskać taaaakie makro. Trochę kiepskie światło miałem. Trudno. Myślę, że jest to alternatywa dla osób, które tanim kosztem chciałyby zamieszczać zdjęcia albo po prostu dokumentować dla siebie swoją budowę. Myślę, że taką używaną kamerkę można kupić za psie pieniądze (dostałem list z pytaniem gdzie można kupić. Chyba w każdym sklepie komputerowym. Albo przez Internet, np. tutaj)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony pn gru 26 2011, 11:43 przez Syzyf, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ