rozdzielczość a jakość zdjęć.... pomoc potrzebna

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

rozdzielczość a jakość zdjęć.... pomoc potrzebna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

witam :)

chciałbym zapytać czy rozdzielczość w jakiej robie zdjęcie ma wpływ na jakoś fotki po zmniejszeniu na kompie?? przykład:

Obrazek

fotka każdego konia była robiona w rozdzielczosci 2mpix w makrofoto.... po zrzuceniu na kpompa otworzyłem kazdy plik po kolei programem irfanview.....wyciąłem samego konia (żeby pozbyć się z fotki bajzlu ktory mam na biurku ;) )....każdego wyciętego konika wkleiłem do painta (niestety nie mam zadnego programu do obrobki :/)..... gdy mialem juz gotowy obrazek z 4-ma końmi, zapisałem to jako *.bmp (bo paint przy zapisie do jpga bardzo psuje fotke)......znowu otworzyłem w irfanie......zmniejszyłem do 640x458.... i zapisalem do jpga przy zachowaniu 73% jakości (dałbym 100 ale wtedy plik zajmuje 100kb a forum kartonworka przymuje tylko do 50)...

i moje pytanie...czy gdybym na samym początku zrobił fotki w roździelczosci 4mpix w makrofoto...to czy po tych wszystkich operacjach opisanych wyżej efekt finalny byłby lepszy czy raczej wyglądałoby to tak samo?

jeśli za barzdo pokręciłem to wybaczcie :)

i ejscze jedno..... mam w aparacie funkcje interpolacji ktora rozciąga mi fotka do 5,5mpix..... gadałem ze znajomym fotografem ktory mi powiedzial zeby lepiej tego nie uzywac bo fotki wychodzą marne..... ale z moich doswiadczen wynika ze przy robieniu duzychfotek panoramicznych funkcja ta sprawuje się znakomicie.....wychodzi mi olbrzymia wyraźna fotka... to jak z tym jest??

pozdrawiam :)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

ogólnie zdjęcia należy robić/skanować z maksymalną dostepną rozdzielczością (nie interpolowaną). A potem dopiero zmniejszyć do wielkości pożądanej. W taki sposób 'zachowujesz' więcej szczegółów.

I jeszcze jedna uwaga - gdybyś dał jednokolorowe tło to mógłbyś dać mniejszy współczynnik kompresji dla jpg. Obrazki jpg z dużą ilością kolorów i (nieistotnych) szczegółów wychodzą większe...

nikdo
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

dzieki za porady :) ide poszukac jednolitego tła :>

zauwazylem ze jak robie fotki na bialym tle (np kartki od drukarki) to wychodzi to dośc kiepsko.... kolor tla ma jakis wplyw na jakosc i wygląd fotki?
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Galwani pisze:kolor tla ma jakis wplyw na jakosc i wygląd fotki?
Oczywiście. :D Tu masz o tym więcej:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=3411 (post z pierwszym zdjęciem)
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2684
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=3151 (rozdział I)

Co do programu graficznego, to możesz ściągnąć darmowego Gimpa. Tutaj Qrchak podał adres.

Jeżeli chodzi o to, z jaką rozdzielczością robić zdjęcie, to istotnie najlepszy efekt jest wtedy, gdy wykorzysta się maksymalną możliwą rozdzielczość, ale NIE interpolowaną (interpolacja polega na tym, że aparat powiększa już zrobione zdjęcie, a więc nie ma tu dodatkowej informacji o obrazie - to samo można zrobić sobie na kompie, przy czym efekt będzie lepszy, bo procesor w aparacie ma mniejszą moc obliczeniową i nie zrobi tego tak dobrze jak komp). W praktyce zapewne różnica między 2MPix a 4MPix po zmniejszeniu do 640x480 będzie niewidoczna bądź minimalna... Obie rozdzielczości dają duży zapas. Co innego, gdybyś zmniejszał do np. 1024x768 - wówczas różnica powinna być już zauważalna. Ale generalnie im większa rozdzielczość wyjściowa, tym więcej informacji zawiera obraz. Z tym, że po zmniejszeniu w większości przypadków dobrze jest wyostrzyć obraz (sharpen, unsharp mask), by nabrał większej wyrazistości.
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

dziekujębardzo :D:D

teraz już wiem dużo (narazie w teorii), więc wypadałoby to wprowadzić w życie :D

pozdrawiam :D
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Aparat cyfrowy, ma trzy ważne z punktu widzenia obróbki graficznej parametry.
Pierwszym jest maksymalna ilość pikseli wyrażana najczesciej w milionach.
Drugim parametrem jest rozdzielczość fotografii. O ile ilość pikseli fotografii cyfrowej można regulować poprzez ustawienie wymiarów pliku np.: 1600x1200 px co daje 1,92 mln px, o tyle rozdzielczości takiej fotografii (z aparatu cyfrowego) nie ustawia się. Zdjęcia są wykonane w rozdzielczości 72dpi (dot per inch/punkt na cal).
Trzecim, naważniejszym parametrem, a własciwie możliwością techniczną aparatu jest wielość formatów zapisu. Z punktu widzenia modelarza, który dysponuje jakimś programem do obróbki grafiki, najważniejszy jest format TIF. W odróżnieniu od JPG-a, bardzo popularnego zresztą, TIF oferuje bezstratną kompresję, czyli pełny zapis obrazu w pliku.
Jakakolwiek obróbka pliku ze stratną kompresją (czyt. JPEG) wczytanego do komputeraz bezposrednio z aparatu, oraz ponowne zapisanie (po obróbce) do pliku JPEG powoduje niejako podwojenie strat. Wiaże się to z nieostrością detali, rozmyciem na granicy kolorów, itp.

Reasumujac:
wielkość pliku w kB (MB)
wymiary pliku w px,
rodzielczość pliku w dpi (ppi - pixel per inch).

Tak więc nie regulujesz w aparacie rozdzielczości zdjęcia a jedynie definiujesz jego rozmiar w pikselach.

Dla zobrazowania zagadnienia.
Fotografuję model w ustawieniu 1600x1200px. Plik ten będzie miał wymiary:
1. na monitorze ok. 56,4x42,33 cm. - tu rozdzielczość wynosi 72 ppi
2. przygotowany do drukowania na drukarce domowej 13,55x10,16 cm
Rozdzielczość 300 ppi
3. przygotowany do druku offsetowego (jak wiekoszość modeli kartonowych) 15,28x11,46cm - tu rozdzielczość wyniesie 266 ppi.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

No właśnie. Pomieszaliśmy chyba to potoczne znaczenie rozdzielczości (czyli ilość pikseli na ekranie czy też zdjęciu) z tym, jak mi się wydaje, właściwszym - tzn. ilość jednokolorowych punktów obrazu (np. pikseli w zeskanowanym zdjęciu, elementów światłoczułych w matrycy aparatu, czy też kropek na wydruku...) na danym obszarze.

Mam jeszcze dwa pytania.
stillman pisze:Zdjęcia są wykonane w rozdzielczości 72dpi (dot per inch/punkt na cal).
Dlaczego akurat 72? Zawsze tak jest? Zdaje się, że jak otwieram nowy plik w programie graficznym, to też ma on domyślną rozdzielczość 72000 dpi...
stillman pisze:rodzielczość pliku w dpi (ppi - pixel per inch).
Ale ten parametr dotyczy nie tyle samego pliku, ile wymiarów planowanego wydruku - zwłaszcza, że można go bez problemu zmienić... ?
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

to mam jeszcze jedno pytanie bo kto pyta ten pytek jak to moja koleżanka mawia ;)

mam w aparacie, w menu dokladniej możliwośc wyboru takiego czegośco się ISO zwie.....podejrzewam że chodzi o czułośc......wybór mam przeolbrzymi- 100, 200 i standardowe auto :) co najlepiej i jaki ma to wplyw? :)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Mała Mi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mała Mi »

Galwani - najlepiej jak najniższe. Przy wyzszych wartościach ISO zdjęcie bedzie "szumieć" - tzn. bedzie widać jakby ziarno na fotce.
PZDR. Mała Mi
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

a to dobrze :) bo ustawilem bezwiednie 100 i tak zostalo ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
ODPOWIEDZ