Niemcy nad ... - składanie fotografii

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
Jerzy
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 03 2003, 10:38
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jerzy »

Marcin,
Zapomnialem jeszcze o jednej rzeczy - byc moze byla dla mnie zbyt oczywista. Zeby wlasciwie ocenic roznice nalezy obraz ogladac w rozmiarze 1:1 tzn. wybrac opcje View->Actual Pixels. Przy np. 50% wielkosci rzeczywistej nie dostrzezemy znieksztalcen i innych artefaktow.
Kolejna rzecz, konwersja z RGB do LAB i na odwrot to 1-2s nawet dla 10MB plikow. Jestesmy ukierunkowani na standard RGB (glownie rozmawiamy o prezentacji na ekranie) wiec ewentualne konwersje do CMYK nie sa chyba czeste - w twoim przypadku jest pewnie inaczej.
Czy rowniez uzywasz standardowo photoshopa? Szukam wsparcia (jakby co)..., jest w nim dla mnie jeszcze bardzo wiele tajemnic.

Jerzy
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Uzywam CMYKa do wszystkiego, potem konwertuje do RGBa. Wartosci CMYK znam na pamiec, obudz mnie o 4 nad ranem i zapytaj o dowolny kolor ;) Ma to duze minusy, bo rozpietosc tonalna w CMYK jest duza mniejsza (gamut) i niektore kolor bardzo traca przy konwersji, szczegolnie blekity, zielenie i czerwienie (RGB). W moim przypadku to sila przyzwyczajenia i nie polecam tego sposobu innym.
Photoshopa znam od wersji 1 a profesjonalnie uzywam od wersji 2.5. Stare dzieje ;) Ale z tego co czytam, to nie mialbym nic do dodania.
Awatar użytkownika
Alan
Posty: 121
Rejestracja: śr lis 26 2003, 23:31
Lokalizacja: Poznań - WLKP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alan »

Jerzy pisze:4.
W okienku warstw wybieramy zakladke Layers, a nastepnie otwieramy nowa warstwe (foto10). Nowy Layer automatycznie powinien stac sie aktywnym, jezeli nie jest klikamy na jego nazwe i pojawi sie ikonka pedzla informujaca, ze jest on gotowy do edycji. Poniewaz tlo zdjecia troche nam przeszkadza, odznaczamy ikonke oka warstwy background i warstwy maski - znikaja z naszego zdjecia.
...a wraz z nimi znika mi to co najważniejsze - model; za to pozostaje mi na tej warstwie... obrys i nie wiem co dalej (zdjęcie). Robię dokładnie wg. Twojego opisu, po wybraniu "New Layer" warstwa powstaje, a po odznaczeniu tła oraz zaznaczenia mam to co na fotce. Gdzie tkwi błąd? Nie mogę sobie dać z tym rady.

PS: pierwszy raz próbuję z Photoshop-em.
Pozdrawiam - AlaN
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Zaznacz co masz skopiować, CTRL+X i STRL+V. Wycięty fragmęt obrazka powinien się automatycznie znaleźć w nowej warstwie.
U Ciebie nowa warstwa jest pusta, Albo nie skopiowałeś zaznaczenia, albo nic nie było w aktywnej warstwie.
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
Jerzy
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 03 2003, 10:38
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jerzy »

Przepraszam Alan, moj blad, za czesto stosuje skroty myslowe...
Po przeksztalceniu sciezki w zaznaczenie, musisz przejsc ponownie do zakladki Layers. Ustawic jako aktywny layer podstawowy (background). Zaznaczenie powinno byc widoczne caly czas na ekranie. Dopiero teraz wybierz opcje copy. Dalej juz powinno byc OK.
Jezeli cos bedzie nie tak, daj znac, chwilowo nie moge sprawdzic tego w praktyce...
ODPOWIEDZ