Jak się zabrać do fotografowania?

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Hm, dlatego ciekawi mnie teoria. Wydaje mi się, że robiąc zdjęcie na ustawieniu 3,1 M i później je przeskalowując i kompresując w komputerze (bez kadrowania) zauważyłem nieco większe straty dla oka. Ale może to przypadek. Jeszcze poeksperymentuję.
Awatar użytkownika
Jerzy
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 03 2003, 10:38
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jerzy »

Oczywiscie, ze moga wystapic pewne straty przy kompresowaniu, ale nie powinny byc one zauwazalne. Jezeli zapisujesz zdjecie w jpg w aparacie (tak zakladam) to ustawienie np. "jpg fine" powinno byc z bardzo niewielkim stopniem kompresji. Nastepnie otwierasz taki obrazek w PS. Istotne jest jakich profili uzywasz, czy wykonujesz jakies konwersje itd. Potem musisz wybrac najlepsza dostepna metode resizingu. I to wszystko.
Lepiej i latwiej zmniejszac liczbe pikseli niz je ewentualnie produkowac. Jest to bezpieczniejsze niz ograniczanie formatu w aparacie.
Dokladnie taki sam proces zachodzi w aparacie jezeli ustawisz mniejsza rozdzielczosc. Roznica jest take, ze nie masz wplywu na ten proces i go nie kontrolujesz.
Oczywiscie idealnym rozwiazaniem byloby zapisywanie zdjec w aparacie w RAW. Jezeli masz taka mozliwosc sprobuj ja zastosowac.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Dzięki Jerzy. Zbyt wielkich możliwości nie mam, dysponuję aparatem DSC P72. Podstawową obróbkę (resize,trimming) robię w samym aparacie, a w komputerze tylko kompresuję, i to standardowym wyposażeniem winzgrozy. Jak na razie to wystarcza i spełnia cele.
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Kierowniku może spróbuj Gimpa :?:
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
Jerzy
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 03 2003, 10:38
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jerzy »

No i dobrze. Nie przejmuj sie drobiazgami. Fajnie jest miec troche dodatkowych zabawek, ale nie sa one niezbedne.
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

ktos wyzej pisal o funkji makro.... i nie bardzo wiedzial do czego sluzy.... spiesze wiec wyjasnic ze funkcja marko to taka bardzo fajna rzecz... pozwalajaca na robienie fotek z bliska... w normalnym trybie moj aparat nie zlapie ostrosci z odeleglosci blizszej niz 50cm.... czyli mszue stanac min. pol metra od tego co fotografuje zeby zlapal ostrosc.... a funkcja makro pozwala na zrobienie ostrych zdjec... w zaleznosci od aparatow odleglosc minimalna i maksymalna jest rozna.... w moim aparacie aby uzywac funkcji makro muzse znajdowac sie 15-50 cm od fotografowanego obiektu.... ale niektore z prostzsych aparatow maja juz 5cm min.... nie wiem jak ejst z tymi z najwyższej polki.....

polecam ci wejsc np. na www.fotogalerie.pl ... znajdź tam dział "makro" (albo "makrofotografia"... nie pameitam dokaldniej nazwy) i popatrz na rozne fotki (moje tez tam sa ;P) widac ze sa robione z bliska i sa ostre... nie rozmazane... w normalnym trybie trudno cyfrowka za 700pln zrobic ostrą fotke z odleglosci 20cm.... makro sobie z tym radzi bez problemu..

(troszke zamotalem pewnie... sorki)

pzdr
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Galwani miej litość patrz na daty postów na które odpowiadasz.
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

uojezusicku....... sorry..... nie zauwazylem..... nastepnym razem zwroce na to uwage :)

no ale jakby ktos nie wiedzial co to makro... to jush wie ;P

pzdr
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
ODPOWIEDZ