Podgląd zdjęcia przed pstryknięciem na monitorze albo TV

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

Podgląd zdjęcia przed pstryknięciem na monitorze albo TV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

W moim pierwszym aparacie cyfrowym (Creative PC-CAM 750) miałem bardzo przydatną funkcję, którą była możliwość podglądu zdjęcia na monitorze komputera przed wyzwoleniem migawki. Aparat podłączony przez USB nie tylko przekazywał na monitor widziany obraz, ale można było sterować myszką innymi parametrami: kontrastem, jasnością, balansem bieli i w końcu "kliknąć zdjęcie".

Mój obecny - Canon PS A430 - nie ma takiej funkcji :-? , na co nie zwróciłem uwagi przy zakupie. Niedawno gdzieś przeczytałem, że do takiego podglądu można spróbować użyć wyjścia video aparatu w które chyba każdy model jest obecnie wyposażony. Służy zasadniczo do oglądania zdjęć już zrobionych np. na telewizorze.

Po podłączeniu aparatu do telewizora i przełączeniu go w tryb fotografowania okazało się, że obraz na monitorku LCD zniknął a pojawił się duży obraz na TV. Jest na nim dokładnie to samo, co na ekranie LCD aparatu, a więc także wszystkie ikonki do nastawiania parametrów, ostrości itp. Obraz ten jest słabej jakości (rozdzielczość panelu LCD aparatu) ale na pewno lepiej można kontrolować kadrowanie, oświetlenie niż na małym panelu :razz:

Dodatkowo można ustawić aparat w pozycji, w której trudno byłoby patrzeć na wyświetlacz. Plusem jest także możliwość natychmiastowego podglądu zrobionych zdjęć na dużym ekranie - wystarczy przełączyć aparat w tryb wyświetlania. Są one wówczas dużo lepszej jakości niż w trakcie podglądu przed pstryknięciem. Dotychczas było to trochę kłopotliwe, bo trzeba było przegrywać zdjęcia z aparatu albo karty pamięci do komputera żeby obejrzeć duże fotki.
Jeśli ktoś ma w komputerze kartę tunera TV, to może sobie podłączyć aparat do niej, jeśli ma ona kompozytowe wejście video. Ja mam taką kartę i na fotce poniżej widać obraz z wizjera aparatu przechwycony na monitor:
Obrazek

Nie wiem, czy w innych aparatach będzie to działać - jeśli ktoś sprawdzi to proszony jest o wstawienie tutaj tej informacji.
Mój obecny aparat przedwczoraj częściowo mi się zepsuł :( i robi teraz tylko zdjęcia na dłuższych ogniskowych. Na krótszych oraz w makro wychodzą jasne, "prześwietlone".
Na razie będę się z nim męczył, ale coś trzeba będzie kupić właśnie z funkcją sterowania przez komputer. Poszukiwania wypadły kiepsko - z nowszych modeli znalazłem tylko Canona SX100 IS (albo nowszy SX110IS).
Jeżeli ktoś ma aparat wyposażony w taką funkcję (albo wie na 100% o jakimś) to niech w tym temacie wpisze jaki to model. Fajnie było by też przeczytać kilka zdań na temat samego sterowania danym aparatem (co można ustawiać itp).
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ