[technika] Prosty sposób na równomierne oświetlenie - namiot

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

[technika] Prosty sposób na równomierne oświetlenie - namiot

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na jakość zdjęcia jest równomierne oświetlenie jego przedmiotu. Są na to różne sposoby. Do tej pory stosowałem dwa-trzy źródła światła sztucznego lub jedno źródło plus ekran odbijający z niego światło w drugą stronę, ustawiony po przeciwnej niż źródło stronie fotografowanego przemiotu (blenda). Dziś, pamiętając różne wpisy na forum na temat zalet namiotu bezcieniowego, a ostatecznie zainspirowany wpisem Camela w relacji Tarona, zbudowałem sobie wreszcie taki namiot, żeby spróbować, czy będzie to lepsze niż moje dotychczasowe sposoby. Namiot taki jednocześnie rozprasza i odbija światło i dzięki temu działa jak nieskończenie wiele jego źródeł.

Poszedłem więc do piwnicy i przyniosłem sobie karton po czajniku o wymiarach z grubsza 21x19x25 cm, czyli mniej więcej sześcian. Denko odciąłem, a w trzech ściankach wyciąłem dziury, które następnie przykryłem papierem śniadaniowym. "Wieczko" kartonu pozostawiłem otwieralne.

Obrazek

Do środka można włożyć kartkę A4 służącą za tło. Moja kartka jest biała, ale ostrożnie - jeżeli ktoś nie będzie wiedział, jak używać białego tła, to zdjęcie wyjdzie mu niedoświetlone. Więcej tutaj.

Obrazek

Po otwarciu "wieczka" namiot można złożyć i wsadzić za szafę :lol::

Obrazek

Używać go można zarówno wystawiając na światło dzienne, jak i ustawiając pod lampą:

Obrazek

W obu przypadkach zdjęcia wychodzą bardzo dobrze. Tak po ustawieniu namiotu bokiem przy drzwiach balkonowych (gdybym wyszedł na balkon, na pewno byłoby lepiej, ale nie chciało mi się :lol:):

Obrazek

A tak po ustawieniu pod lampą:

Obrazek

Rozwiązanie to sprawdza się doskonale również w praktyce. Spójrzcie, jak dokładnie światło wypełnia ciasną kabinę:

Obrazek

Ten mój namiot jest mały, ale jak ktoś chce, to może sobie zrobić znacznie większy, w którym można by było fotografować całe modele.

Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania - wyklucza ono konieczność ustawiania za każdym razem planu zdjęciowego i zabawę ze źródłami światła (wystarczy rozłożyć namiot i włożyć weń kartkę A4). To także chyba najprostszy sposób na dobre oświetlenie fotografowanego przedmiotu.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
pomysł dobry, ale moim zdaniem nie sprawdza się, gdy chce się fotografować całe duże (np. długie) modele - mam na myśli namiot robiony. Kiedyś wpadłem na ten sam pomysł co Ty, zrobiłem wielkie posklejane pudło (takie, że Jak-28 miał sporo przestrzeni), okleiłem specjalnie kupionymi kartonami i lipa... Niestety namiot robiony ręcznie pokazywał na zdjęciu łączenia na krawędziach - tego efektu nie ma namiot robiony fabrycznie z tkaniny. Taki własny namiot jest dobry do zbliżeń, może do zwartych małych modeli (czołgi), ale nie przyda się - moim zdaniem - do samolotów. Już to przerobiłem i stawiam na kupny namiot.
Pozdrawiam
TAD
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Cześć Tad,

A z czego zrobiłeś odpowiednik mojego papieru śniadaniowego?
tad pisze:Niestety namiot robiony ręcznie pokazywał na zdjęciu łączenia na krawędziach - tego efektu nie ma namiot robiony fabrycznie z tkaniny.
Mógłbyś to rozwinąć albo najlepiej pokazać zdjęcia, jeżeli je jeszcze masz?
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
niestety cały ten "namiot" poleciał do kosza. Zamiast papieru śniadaniowego użyłem wielkich arkuszy białego kartonu, którym wykleiłem wnętrze.

Jak powiadam - do małych obiektów był dobry, ale już jak fotografowałem samolot z różnych ujęć to wychodziły łączenia kartonu. Nie wiem jak to wyjaśnić inaczej - złączony w rogach pudełka karton to nie to samo, co płynnie rozłożony jednolity kawałek materiału.
Pozdrawiam
TAD
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

No tak, namiot musiałby być na tyle szeroki, by pozwalał na objęcie tła bez kantów (aczkolwiek można i tak).

Ale tak czy inaczej karton nie wydaje mi się dobrym materiałem, bo nie jest przezroczysty, a przez to taki namiot nie pełni funkcji rozpraszającej ORAZ odbijającej, a jedynie odbijającą światło, które do niego wpadło głównie przodem. Papier śniadaniowy czy odpowiednie płótno nie tylko odbijają światło wewnątrz, ale także przepuszczają światło z zewnątrz i dzięki temu pozwalają na równomierne oświetlenie. Można wtedy zrobić duży namiot, wystawić go na dwór i robić ładne zdjęcia.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Jako dodatek do Bezcieniowego Namiotu Łukasza, proponuję Bezcieniowe Pudło ;-) .
Tylko jedna ze ścian kartonu jest wycięta, w celu wiadomo jakim. Boczne ścianki wykleiłem białym papierem. Tło, to biały karton. Jedno źródło światła – od góry. Żarówka 60W. Kartki papieru działają jako ekrany odbijające światło. Na obrazku widać jak to wygląda. Budowa zajęła mi siedem minut.

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jedno zdjęcie. Kawałek ręcznika papierowego jako filtr zmiękczający światło - taka sobie próba na szybko.

Obrazek
Obrazek

Pomysł podpatrzyłem gdzieś, na jakimś forum. Koncept genialny w swojej prostocie :idea: , dlatego postanowiłem wypróbować. Od wielkości kartonowego pudła, rozmiaru tła, oraz wielkości i mocy reflektora zależy, czy będzie można fotografować w nim modele samolotów, statków, czy jeszcze coś tam innego. Można poświęcić trochę więcej czasu niż siedem minut i wyposażyć pudło w dodatkowe gadgety typu: różne tła, filtry, czy też ekrany odbijające światło w różny sposób. Można też wyciąć dodatkowy otwór z boku na dodatkowe źródło światła. Pomysłów jest nieskończona ilość.
Jednak pod żadnym względem nie pozostawiać ręcznika papierowego blisko żarówki, na dłuższy okres czasu, bo może skończyć się :devil1: .

Pozdrawiam,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Rutek - oczywiście masz rację, ale spójrz na zagadnienie szerzej. Weź np. samolot stojący na podwoziu (czyli podwyższony), sporo większy od samochodu i spróbuj zrobić ujęcie typu "najazd od dołu". Na zdjęciu zobaczysz połączenia swojego pudła, co bardziej przyciąga uwagę niż model... Taki namiot pozwala właściwie robić tylko zdjęcia od góry - co innego namiot fabryczny.

Do zainteresowania się lepszym namiotem zainspirowały mnie właśnie Twoje zdjęcia przy okazji budowy pojazdu pancernego.
Pozdrawiam
TAD
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Tad, dopiero kurcze, teraz załapałem o co Ci chodzi z tymi krawędziami. Po Twoim pierwszym wpisie podejrzewałem, że to może jakieś cienie pojawiają się na Twoich zdjęciach, wynikające z tego, że kartonowe brzegi pudła znalazły się na drodze światła do wewnątrz namiotu. Tymczasem to wewnętrzne krawędzie Twojej konstrukcji było widać na zdjęciach, ponieważ ich nie zasłoniłeś tłem. Takiej możliwości w ogóle nie brałem pod uwagę.

Namiot, nawet profesjonalny nie jest sam w sobie jakimś magicznym urządzeniem zapewniającym jednolite tło. Takie tło musisz sobie zrobić albo kupić. W wypadku namiotu własnej produkcji, może to być arkusz kartonu. W przypadku profesjonalnych namiotów, możesz kupić tło zrobione z arkuszy polistyrenu o różnych kolorach. Takim właśnie tłem musisz zasłonić tylną krawędzi namiotu. W przypadku kiedy fotografujesz model samolotu od dołu, musisz zasłonić również cały tył namiotu, wraz z górną poziomą krawędzią. Tło musi być na tyle długie aby znalazło się pod modelem , za modelem, a jeżeli trzeba to również nad modelem.

W przypadku profesjonalnych namiotów, tło podpinasz za pomocą specjalnych klipsów umieszczonych na wewnętrznych krawędziach namiotu. W przypadku kartonowego pudła zwykła taśma klejąca powinna wystarczyć. Bocznych, pionowych krawędzi w ogóle nie biorę pod uwagę, ponieważ pudło musi być na tyle szerokie aby te krawędzie nie znalazły się w kadrze. I jeszcze jedno - fotografujesz aparatem ustawionym centralnie na wprost namiotu. Przy takim ustawieniu aparatu i tła, żadne krawędzie nie mają prawa pojawić się na zdjęciach.

Pozdrawiam,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Rolą profesjonalnego namiotu bezcieniowego jest takie rozproszenie światła, by fotografowany przedmiot nie rzucał cienia. Stąd właśnie nazwa.
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Super pomysł z tym namiotem, fakt jest że dużych modeli, bądz elementów w tym się dobrze nie da fotografować ( tak mi się wydaję) aczkolwiek rzecz bardzo przydatna.
-------------------------------------------------------
ONLY SKYDIVERS KNOW WHY THE BIRDS SING
-------------------------------------------------------
ODPOWIEDZ