[Relacja - reaktywacja] SBD-3 Dauntless - AH

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

U mnie już trochę późno jest, dlatego nie jestem pewien czy to jawa czy sen ... wygląda na sen. Gdyby jednak to co widzę było realne, to na wszelki wypadek mam kilka laickich pytań:
Piter Cz. pisze: by dalo sie dodatkowo wyoblać elementy juz sklejone:
czym i jak? Czy możesz Piotrze chociaż dwa słowa na ten temat?
Piter Cz. pisze:Gruba warstwa lakieru podczas szlifowania uniemozliwia zeszlifowanie druku z części:
jak gruba? Ile warstw rozcieńczonego lakieru kładziesz? Czy to lakierowanie to również rodzaj szpachlowania mający na celu wyrównanie szczelin z powierzchnią?
Piter Cz. pisze: Następnie przygotowałem element do delikatnego retuszu aerografem mocno rozcienczoną przez co niekryjącą farbą:
I już ostatnia prośba: Czy możesz napisać dwa słowa wyjaśnienia na temat retuszu aerografem? W jakich miejscach? W jakim celu? I czy nie zakłóca to nadrukowanych linii podziału, nitów i takich tam podobnych? Acha i jeszcze jedno do jakiego stopnia, czyli do jakich proporcji rozcieńczasz farbę?

Mam nadzieję, że te trzy pytania zmieszczą się w ramach przyzwoitości ;-)

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
robal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: robal »

> że te trzy pytania zmieszczą się w ramach przyzwoitości ;-)

W ramach przyzwoitości to się nie mieści to, co widać na tych zdjęciach :P. Jak można się tak znęcać nad normalnymi modelarzami, którzy w zaciszu domowym dziubią po cichu modele :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

A może by zająć się uprawą pieczarek?...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Kamil Zoszak
Posty: 63
Rejestracja: wt sie 22 2006, 22:57
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamil Zoszak »

Patrzac na ten modelik w twym wykonaniu to mi sie SERCE kraja nad moja ułomnością.... KRUCA zawodnikQ tak żeś ZARZĄDZIŁ że nie potrafię sie oprzec i tylko wrzucic ten temat do ulubionych. KRUCA ZARĄBIŚCIE!!!! :cool:
UBOOT U96 w 1:35!!!! + przekrój. PAre lat pracy przede mną
Piter Cz.
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 07 2006, 17:41
Lokalizacja: Szczecin/Katowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter Cz. »

Koledzy... naprawdę wielkie dzięki za miłe słowa. Działaja one na mnie niezmiernie motywująco. Właśnie jeśli chodzi o motywacje, to chyba moja najsłabsza strona. Kilka modeli w moim krótkim życiu skleiłem, ale o wiele więcej po rozpoczęciu poszły w odstawkę na wieczne nigdy.... Dzięki temu, że prowadzę relację na forum, to ciąży na mnie swego rodzaju odpowiedzialność, no i jak juz wspomniałem działacie na mnie niezwykle motywująco! Naprawdę niezmiernie się cieszę, że to co robię się podoba! Na dodatek piszecie, że moja praca też motywuje Was.
Jednym słowem z prowadzenia tej relacji wynikają same dobre rzeczy:)

A teraz postaram się jakoś odpowiedzieć na pytania:)

rowin!
To fakt, lakier (zwłaszcza ten nitro) troszkę pozmieniał kolory modelu. W rzeczywistości jest to troszkę mniej widoczne, ale jednak... Ale tak jak piszesz, będę lakierował cały model podobną technologią, więc nie powinno byc problemu. Będzie żółty tak samo po całości:)
Jeśli chodzi o aerografy. Posiadam takie:
Obrazek
Ten czarny Badger ze szklanym zbiorniczkiem jest idealny do sporych powierzchni i uzywam go do lakierowania nitro. Drugi Badger (ten z niebieską końcówką) używam do precyzyjnych pryśnięć. Jest jednak na tyle uniwersalny, że można go używać do wielu zastosowań. Ten srebrny, to jakaś polska produkcja, podobno podróba Tamiyi. Jest dwufunkcyjny w przeciwieństwie do Badgera, jednak i tak go mniej uzywam, bo jest bardziej kłopotliwy w czyszczeniu i nie jest tak niezawodny. Dwufunkcyjne aerografy sa jednak o wiele lepsze (w przycisku jest jednoczesne zwolnienie powietrza i regulacja ilości farby) Obydwa posiadaja dyszę 0.3 mm. Wg mnie jest ona bardziej uniwersalna niż 0.2, która to z kolei nie za bardzo nadaje się do dużych powierzchni, których w kartonówkach nie brakuje. I tak wiele zależy od samego aerografu.

Jeśli chodzi o farby, to do retuszu użyłem Humbrola (niebieski 89 plus ciemnoszary 67, na spód lekko rozjaśniony Humbrol 64). Vallejo użyłem tylko lakieru, choć gdybym miał odpowiednie kolory do retuszu też bym je użył. To naprawdę dobre farby akrylowe idealnie rozcieńczane wódką, od biedy zwykła wodą:) Ta pierwsza lepsza, bo zawsze można sobie golnąć na rozluźnienie, jak malowanie nie wychodzi:)

Tempest!
Do wnętrza wkleja sie jeszcze reszte poszycia wewnętrznego, zresztą i tak wnętrze będzie skutecznie zasłonięte przez silnik.

Rutek63!
Wyoblanie... Niestety nic nowego nie mogę na ten temat napisać. W tym przypadku wyoblałem końcówką nożyka Olfy dokładnie w taki sposób:
Obrazek

Robiłem to jednak na tyle zawzięcie i do oporu, by przejście między segmentami było "płynne". Wyoblałem każy element osobno, ale jak juz wspomniałem sklejałem segmenty na styk, co pozwoliło mi męczyć te przednie segmenty także już po sklejeniu.

Lakierowanie nitro i szlifowanie.
Pokryłem po sklejeniu dwoma warstwami lakieru pędzlem i stwierdziłem, że lepiej zrezygnowac z pędzla na rzecz aerografu. mogłem od razu za niego chwycić, ale przyznam się, że nienawidzę... myć aerografu!:)

PO dwóch wastwach pędzlem, jeszcze tak ze 3 aerografem i to już starczyło. Później szlifowanie. Masz rację to coś w rodzaju szpachlowania niewidzialną szpachlówką. Natępnie retusz wstępny pędzelkiem, później retusz aerografem, na koniec jeszce warstwa lakieru nitro bardzo rozrzedzonego, na sam koniec mgiełka matu Vallejo.

Retusz aerografem... Ciężko mi dokładnie to opisać... Ale się postaram!
Farba jest na tyle rozrzedzona, że praktycznie nie kryjąca. Ale rozrzedzona jest nie tylko rozcienczalnikiem, lecz także lakierem bezbarwnym w proporcjach farba:lakier - 1:2, póżniej ta mieszanina i rozcienczalniek tak około 1 cześć farby na około 5 części rozcieńczalnika. Ta mikstura po jednym pryśnięciu prawie wcale nie kryje. Cała magia tego retuszu polega na tym, że w miejscu gdzie prysnę raz prawie nie ma efektu, ale już drugie pryśnięcie daje malutki efekt i tak moge sobie "sterować" krycie. Krycie jednak zawsze jest symboliczne i spod tego "retuszu" zawsze widać farbę drukarską. Ta operacja ma głównie na celu ujednolicenie koloru, nadaje finezji i "plastikowości" (hahaha), nie zmienia jednak kartonowego charakteru modelu. Wg mnie to jeszcze jest standard, bo widać raster!!! Może to jest jednka sprawa dyskusyjna....
Na koniec spytam więc retorycznie... Do czego to modelarswto kartonowe dąży.... Lepiej nie odpowiadać na to pytanie:P Lepiej zająć sie klejeniem:)
Ostatnio zmieniony pn sty 08 2007, 23:51 przez Piter Cz., łącznie zmieniany 1 raz.
Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi
ecivic
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 30 2006, 8:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ecivic »

Podziwiam Cię.
Jak dla mnie masz niesamowite zdolności ;-)
Czekam na dalsze efekty prac :D :D :D
Piter Cz.
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 07 2006, 17:41
Lokalizacja: Szczecin/Katowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter Cz. »

Skleciłem kilka drobiazgów wnętrza kabiny. Wstyd nawet pokazywać takie "postępy":)

Obrazek

Troszkę zbliżen:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety nieprędko pokaże coś nowego, bo szykują mi się różne sprawy, które skutecznie uniemożliwią klejenie na kilka tygodni...
Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: ... z wielką przyjemnością ogląda się tak prowadzoną relację . Świetnie że ją reaktywowałeś Piter Cz.

Doskonała robota modelarska i fotograficzna .

Wpis uczyniłem zgodnie z znanym hasłem reklamowym " Wujek skrzydeł Ci doda ... " i chęci przypodobania się komuś kto imponuje .

Wujek ... :papa:
Piter Cz.
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 07 2006, 17:41
Lokalizacja: Szczecin/Katowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter Cz. »

Dzięki Wujku Andrzeju! Słowa uznania bardzo motywują, a słowa uznania z "palców" najwybitniejszych modelarzy - jak Ty, motywuja jeszcze bardziej:)
To prawda "Wujek skrzydeł Ci doda":)
Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi
Piter Cz.
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 07 2006, 17:41
Lokalizacja: Szczecin/Katowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter Cz. »

Witam po dłuuuuugiej przerwie!:)
Kolejny raz muszę poidziękować za słowa uznania! BERP! naprawdę mnie oniesmielasz, wcale nie zasługuję na takie słowa:) Robal, mam nadzieję, że efekt będzie przeciwny do tego, który przedstawiłeś, czyli zachecę może kogoś do klejenia:)

Muszę też się troche potłumaczyć. Prace modelarskie są bardzo spowalniajne przez różne zyciowe wydarzenia:) Na szczęście w wiekszości są one bardzo pozytywne, jednek bardzo skutecznie pochłaniają większość wolnego czasu. Model nie poszedł broń Boże w zapomnienie! Nie "zdradziłem" go dla innego modelu, lub innego hobby.

Ostatnio wyskrobałem trochę wolnego czasu i powoli kończe pewien kolejny etap budowy. Zapały niecierpliwych obserwatorów niestety muszę troche ostudzić... Do końca jeszcze baaaardzo długa droga.

Nie przygotowałem jeszcze kolejnego odcinka relacji, ale postopniuje trochę napięcie jednym zdjęciem. Jest to bardzo prosta obrazkowa zagadka, której rozwiązanie zdradza jaką część samolotu obecnie "wziąłem w obroty":)

Obrazek

Obiecuję niedługo pokazać efekty całej pracy, jednek muszę jeszcze podociągać co nieco!
Pozdrawiam i dzięki za cierpliwość:)
Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi
ODPOWIEDZ