jaki papier?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
audiodekan
Posty: 25
Rejestracja: pt paź 01 2004, 20:14

jaki papier?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: audiodekan »

Przewertowałem zasoby Forum i nie udało mi się znależć wątku na temat papieru do wydruku wycinanek. Pytam, bo eksperymentowanie to, w razie niepowodzeń, czas i koszty... Czy ktoś z kolegów ma doświadczenie w tej materii i może mi podpowiedzieć jakiego konkretnie papieru użyć (gramatura, firma)? Wydruki mogę robić tylko drukarką atramentową. Jakim spray'em najlepiej impregnować takie wydruki aby zapobiec rozmazywaniu się atramentu?
Pozdrawiam.
Nie należy lekceważyć drobiazgów - to one składają się na doskonałość a przecież nikt nie lekceważy doskonałości...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Ja drukuje na bloku technicznym formy Canson albo Herlitz, gramatura 180g/m2. Wydruku niczym nie zabezpieczam, jak dobrze wyschnie to się już nie rozmaże.

Pozdrawiam
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Ja tak samo jak kat666 gramatury 180g/m2, lecz firmy nie pamiętam. Kupuję go w dobrym sklepie papierniczym. Możesz kartki pokryć rozcieńczonym Ponalem, ale nie koniecznie.
Awatar użytkownika
audiodekan
Posty: 25
Rejestracja: pt paź 01 2004, 20:14

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: audiodekan »

kat666, Grzecho - serdeczne dzięki!
Nie należy lekceważyć drobiazgów - to one składają się na doskonałość a przecież nikt nie lekceważy doskonałości...
paperman
Posty: 283
Rejestracja: wt cze 15 2004, 14:21
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: paperman »

Ja drukuję na blokach technicznych,zawsze przed kupieniem sprawdzam jakość kartonu w nich.Tusz się nie rozmywa,ale niezabezpieczony wydruk będzie blaknąć.Jeśli modelu nie zamierzam malować to zabezpieczam go werniksem-do kupienia w sklepach dla plastyków.Pomysł zaczerpnięty z Kartonworka :) Jeśli nie psiknie się nim za blisko i za mocno to nie zostawia śladów i nie deformuje kartonu. :)
Na warsztacieCrown Vic '78-'88 i
Fiat 1800 z MM
W avatarku Warszawa 224
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Ja drukuje na bloku technicznym 180g/m2 owszem jednak ma on inny skład co sprawia że jest nieco pożółkły.
Dlaczego ten ? - no bo wydruk jest o niebo lepszy niż na zwykłym.
Gdzie można kupić - sklep dla plastyków.
Firma - niestety niepamiętam.
Pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
kameleon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kameleon »

Czesc,
rady od doświadczonych modelarzy już były, teraz cos od lamera. Nie wiem czy kieruje tego posta pod dobry adres, może wiesz o tym więcej niż ja.
Ja znalazłem papier metodą prób i błędów - używam polskiego papieru fotograficznego o gramaturze 180, matowego - koszt w Media Markt to ok. 16PLN za 20 arkuszy A4. Marki nie pamietam. Na stoisku z reguły mają próbki, możesz wziąść wydruki do ręki i trochę się nad nimi poznęcać. Gdzieś widziałem opinię że papier musi mieć gramaturę 160-200, ale >180 odradzam, łamie się (może tylko moje niewprawne paluchy sobie z nim nie radzą). Model (na razie dobrze znany RWD-25) drukowałem na drukarkach atramentowej i laserowej, w obu przypadkach efekty są dobre i nie ma rozmazań.
Natomiast impregnacja to wg. mnie absolutna konieczność, wikol odradzam bo zdarzało mi się że lekko "wziął" czarny kolor i delikatnie pociemnił cały arkusz (choć impregnuje świetnie a 1kg polskiego kleju można kupić za 9PLN), trzeba też potrenować z różną gęstością. Chyba kilkakrotne malowanie bezbarwnym lakierem akrylowym to na początek najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie zaimpregnujesz papieru i spróbujesz trochę się pobawić z elementami które wymagają starannego ukształtowania przed klejeniem, to przy braku wprawy na pewno powycierasz w końcu druk i zmechacisz papier. Przynajmniej mi zdarza się to bez przerwy.
Pozdrawiam i miłego klejenia.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Heh kameleon chyba nawet wiem o jakim papierze mówisz z naszego Bielskiego Nie dla idiotów :)
Faktycznie też fajnie sie drukuje. Jesli chodzi o impregnacje dodam że sposób jest zalezny od tego co z kawalkiem kartonu chcemy zrobić. Jeśli będzie to np. burta okrętu której niebedziemy zabardzo palcować podczas przyklejania możemy się wstrzymac z impreknacją przed sklejeniem. Jesli jednak jak napisał poprzedik bedziemy go palcować i wyginać to atrament się rozmyje i zepsuje całkowicie wygląd. W ABC dokladnie jest opisane impregnowanie papieru więc dodam tylko że przy wydruku impregnujemy czymś co nam zabezpieczy atrament a nie sprawi że zamieni się w plastik - karton musi być elastyczny więc wikol odpada bo wszystko popęka.
Pozdrawiam
P.S. ale się tu zaczyna mnożyć ludzi ze stolicy Podbeskidzia :D
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
sova

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sova »

witam, zamierzam sobie własnie modelik wydrukować i posklejać, wszystko ok, super opisane wskazówki tylko pytanko mam: skoro
dodam tylko że przy wydruku impregnujemy czymś co nam zabezpieczy atrament a nie sprawi że zamieni się w plastik - karton musi być elastyczny więc wikol odpada bo wszystko popęka.
czyli naprzykład czym??
Awatar użytkownika
izi
Posty: 107
Rejestracja: czw mar 02 2006, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: izi »

Werniks firmy KRYLON?
ODPOWIEDZ