Kiedy mam retuszować model ?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

grekab-wybór farbki do retuszu to sprawa indywidualna ,jak komu wygodnie. Każda farbka jest sama w sobie charakterystyczna tzn. ma różny skład, właściwości kryjące oraz barwiące różne tworzywa. Do retuszu krawędzi najlepszym (i niedrogim) rozwiązaniem są akwarele lub plakatówki/tempery. Do malowania większych powierzchni farby nieścieralne np.akryle bądź olejne tu np Pactra i Humbrol/Revel itp.
Jeśli chodzi o dobieranie koloru to tutaj rzeczywiście sprawa jest trochę trudniejsza. Trzeba mieć jakieś podstawowe wiadomości co do mieszania kolorów. Ewentualnie jeśli dysponujesz wzorem (kawałek wycinanki) robisz sobie spacer do sklepu modelarskiego lub artystycznego i słoiczek po słoiczku szukasz najodpowiedniejszego koloru.
To wsio. Więcej i gęściej masz te rzeczy opisane na forum, wystarczy tylko troche poszukać.
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Tutajmasz bardzo dokładny opis
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Model najlepiej retuszować w środę, ewentualnie w piątek. Optymalna godzina to 16:45.
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

grekab : Rutek63 chyba najdokładniej opisał to o co pytasz. Ja dodam tylk że jeśli jesteś początkujący niemusisz puki co zagłębiać się w różne sposoby mieszania farbek lecz raczej ćwiczyć metodę "na oko". Kolejna sprawa to taka że farbki humbroll'a Pactra czy tym podobne mają swoje nazwy i numerki. Kolory te są nie przypadkowe lecz te których my modelarze najcześciej używamy do malowania samolotów statków itp. Czy nazwa farbki US Marine Corps Green nic ci nie mówi ?(to tylklo przykład). Zreguły farbki te powinny pasować do kolorystyki modelu - faktycznie to one są tylko podobne ale na początek i to ci wystarczy. Najlepiej weź kawałek wycinanki i idź do sklepu a jeśli boisz się że nie dobierzesz właściwie zabierz ze sobą plastyka (mam taką żone :) ) oni maja hopla na punkcie kolorów :)
Z całym ristekpem pozdrawiam Sir Piter
Acha konan ja preferuje niedziele tak od godziny 16:00 do 24:00 bo wtedy przynajmniej mam czas ;)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
grekab
Posty: 28
Rejestracja: pt gru 16 2005, 19:59
Lokalizacja: Racibórz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grekab »

Konan
W środę i piątek niestety nie mogę, ale w niedzielę jak najbardziej. :lol:

Na razie będę kombinował mieszając samemu. Dziękuję wszystkim za cenne porady.
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

O to to to, ja też mogę pracować w niedzielę, bo szatanowcy obrządku wschodnio-mormońskiego mają wolny czwartek, wtedy jest dzień składania kozy w ofierze, a niedziela jest dniem pracy. A Sz.G. uważa, że niedzielna praca..., daltego składa ofiarę w niedzielę.

Wytwór wspólny umysłów połączonych Sz.G. i K.B. oraz Ginu Lubuskiego ;-)
ZŁO SQUAD
duzy_tom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: duzy_tom »

ja retuszuje wykorzystujac czarną plakatówke.Po prostu w czasie sklejania biore kawałek drucika czy patyczka i przejeżdzam po krawędzi konkretnej części.
Awatar użytkownika
grekab
Posty: 28
Rejestracja: pt gru 16 2005, 19:59
Lokalizacja: Racibórz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grekab »

No dobrze, ale jak elementy są np. zielonkawe lub mają jakiś inny kolor to jak to wychodzi. Czarny jest dobry do wszystkiego ?
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

powstają czarne linie łączeń niektórym bardziej sie widocznie takie cos podoba ;)
masz zieloną krawędź to dobierasz kolor mniejwiecej pod kolor elementu. Zresta retusz to nie tylko krawędzie.
tomasz a czy jakies podpórki i tego typu części tez tak retuszujesz ?? :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
duzy_tom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: duzy_tom »

Widze że zapomnieliście o jednej rzeczy.Przecież każdy element jakiegoś modelu ma na krawedzi taki cienka czarna linie.W MM jest przewaznie grubsza w innyc(np.GPM)jes bardziej cienka.Kazdy szanujacy się modelarz powinien wycinać model po zewnętrznej czesci tej linii czyli tak aby ona pozostała.Jezeli tak zrobimy to pozostaje do zaretuszowania krawedz "boczna" papieru(że tak to nazwe :D ) którą własnie retuszuje sie czarna jakąś farbą.Jeżeli użyje sie inny kolor to wtedy zakryje ona czarną linie i efekt jest do niczego.
ODPOWIEDZ