pomocy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

gift188

pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gift188 »

Jaką grubość kartonu użyć do bismarcka
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

To zależy od tego czy chcesz tego Bismarcka z kartonu wyciosać czy skleić.
gift188

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gift188 »

chodzi mi o grubość szkieletu bo wręgi przykleiłem na karton o grubości 3mm i nie wiem czy to nie był błąd
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

A w opracowaniu nie napisali :?:
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

Szczerze mówiąc, nie spotkałem sie jeszcze z kartonem 3mm w opracowaniach modeli. W okrętach i tego typu pływadłach zazwyczaj jest 2mm.
Obrazek
Awatar użytkownika
Saier
Posty: 27
Rejestracja: pt lut 18 2005, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Saier »

Szkoda, że najpierw nie spytałeś, 3mm to na pewno zbyt gruba tektura. Jeżeli nie jest napisane w instrukcji jaką stosować grubość zawsze możesz ją zmierzyć w szczelinach, w które wklejasz wręgi. Najlepiej będzie jak zrobisz ksero podklejonych wręg (uważaj aby ksero nie przeskalowało elementów) i podkleisz odpowiednia tekturą. Z jakiego wydawnictwa jest twój model?
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

eee bez przesady. jak jakiegoś głupstwa nie zrobi (więcej ;-) ) to nic sie nie stanie. Yamato podkleiłem 3mm płytą HDF i było dobrze (wycinałem piłką). Wystarczy pamiętać przy wycinaniu szczelin i przy elmentach do których wręgi przykleja się na styk na krańcach. Lepsza grubsza niż cieńsza :). Ale musisz naprawde uważać, bo zazwyczaj pogrubienie szkieletu wynika z wielogodzinnych analiz i świadomego wyboru.
Teraz usiądź i zamiastk kleić dalej przeczytaj kilkadziesiąt razy instrukcję, przejżyj kilkaset razy rysunki i dopiero rób dalej. Bo coś czuję że za dużo w instrukcję nie zaglądałeś...
Rogal
Posty: 54
Rejestracja: pn maja 17 2004, 23:08

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rogal »

Dokładnie tak jak pisze ŁOSIU, zastosowanie tektury 3 mm i więcej nie powoduje żadnych ubocznych skutków prócz bólu palcy po wycinaniu :haha:
Ale ma to także swoje pozytywne skutki - większą sztywność oraz większą powierzchnię styku z oklejkami poszycia. Pod warunkiem oczywiście że GIFT zastosował tekturę a nie np. karton od telewizora ;-)
gift188

wielkie dzięki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gift188 »

Dzięki za pomoc sprubuje jakoś wyciąć ale przed tym zeskanuje wręgi na wszelki wypadek a model bismacka jes z wydawnictwa "super model"
Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Posty: 194
Rejestracja: pt sty 06 2006, 15:13
Lokalizacja: czestochowskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz Kita »

Jesli mozna cos doradzic,to szkielet po sklejeniu nalezy pomalowac kilkakrotnie nitrocellonem lub innym rzadkim lakierem nitro.Uchroni to tekture szkieletu przed wchlanianiem wilgoci z otoczenia i deformacja modelu w przyszlosci.
Obrazek
ODPOWIEDZ