Kolory Spita z MM'a

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
macias13_84
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 06 2006, 18:45
Lokalizacja: Śmiechowice koło Opola/Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: macias13_84 »

Kolory na ty Spicie są jakieś lewe delikatnie mówiąć żeby nie powiedzieć spier****
Jest to model Spitfre Vb z 317 Dyw. z roku 1943 z tego co pamiętam

tylko kto w 1943 nad europą widział malowanie DG/DE/Sky???? na myśliwcu
skoro od 15.08.1941 zastąpiona DG OG a Sky MSG

więc jak dla mnie bezsens
Czym sie różni rosyjski żołnierz od Amorka???...
Zupełnie niczym... Jest tak samo goły,bosy ale uzbrojony po zęby...
a strzelając do Ciebie mówi, że to z miłości
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Piterski pisze:Podaje za wzornikiem kolorów OldMana:
Pactra A29 - Humbrol 116 - Jungle Green
Pactra A30 - Humbrol 155 - Olive Drab
Pactra A101 - Humbrol 97 - Graublau
Cześć,
mam tego spita i też rozmyślałem o jego kolorach. Okazuje się, że te wzorniki w internecie są niewiele warte - np. na stronie Airfixa faktycznie humbrol 116 bardziej pasuje do spita, ale już tutaj jest to jakiś inny kolor i nie pasuje. Według schematu powinno się zastosować na brązowych plamach humbrol 29 dark earth - ale on kompletnie nie pasuje, lepszy jest 98... - chocolate. Na spód pasuje nr 28 camouflage grey lub 148 randome tan (wg. drugiego wzornika). Trochę ten spit rządzi się własną kolorystyką.
Pozdrawiam,
TAD
car
Posty: 57
Rejestracja: wt cze 01 2004, 0:35
Lokalizacja: kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: car »

a z redakcji MM nikt sie nie bedzie tlumaczyc i to jest w tym najlepsze.....mnie tylko denerwuja kokardy ktore przyslonily lini epodzialu, jakby ktos zapomnial o warstwach, pozatym, calkiem fajny model.!!!
Piotr D.
Posty: 133
Rejestracja: ndz lis 30 2003, 18:08
Lokalizacja: szczecin
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr D. »

macias13_84 pisze:Kolory na ty Spicie są jakieś lewe delikatnie mówiąć żeby nie powiedzieć spier****
Jest to model Spitfre Vb z 317 Dyw. z roku 1943 z tego co pamiętam

tylko kto w 1943 nad europą widział malowanie DG/DE/Sky???? na myśliwcu
skoro od 15.08.1941 zastąpiona DG OG a Sky MSG
Przeczytaj dokładnie instrukcję od tego spita;-) Malowanie jest jak najbardziej poprawne (poza kokardami).
pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Darek D.
Posty: 82
Rejestracja: pn gru 12 2005, 21:29
Lokalizacja: Olsztyn
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Darek D. »

Ten Spit "wypakował" w glebę w marcu 1942 kiedy 317 wracał z lotu eskortowego i dopadła ich cholerna angielska mgła. Podczas lądowania we mgle 10 Spitów zostało rozwalonych. 306 który razem z 317 wykonywał to zadanie miał więcej szczęścia, bo przyleciał kilkanaście minut wczesniej (wyczytałem to w "Lotnictwie z szachownicą"- nr-u nie pamietam).
Odnośnie malowania, to błędem zauważalnym już "na wejściu" są kokardy nowego wzoru na spodzie skrzydeł, a powinny być starego...
Litery kodowe i nr seryjny tego Spita są prawidłowe. Samolot o takich oznaczeniach był w 317od 13.10.1941r.(J.B.Cynk "PSP w wojnie", t.II).
Od biedy... kamuflaż, jaki zaproponował nam MM, też można zaakceptować, ponieważ....:"W fabryce w Castle Bromwich jeszcze jesienią 1941r. nie tylko malowano Spitfire'y V w stary kamuflaż >Temperate Land<, ale nawet nie nanoszono pasa >Sky< wokół kadłuba...."(W. Matusiak- IV części monografii Spita z AJ-PRESS-u).
Wprawdzie rozkaz odnośnie zmiany kolorów kamuflażu pochodzi z sierpnia 1941, ale jak to w życiu (i wojsku) bywa...nic nie dzieje się z dnia na dzień...i dla swojego spokoju przyjmuję ,że tak było. Tym kolegom, którzy mają inne zdanie (i chce im się o to kruszyć kopie ;-) ) pozostają farbki.
Podsumowując...to dobrze, iż MM wydał ten model :lol: (moim zdaniem :chytry: )
-"Natura jest wszędzie taka sama" - Pitagoras
Awatar użytkownika
macias13_84
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 06 2006, 18:45
Lokalizacja: Śmiechowice koło Opola/Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: macias13_84 »

Niestety mam tego modelu więc nie przeczytam.
Już dawno nie popełniłem czegoś takiego jak kupno MM. :twisted:
Widziałem go w empiku, otworzyłem, zobaczyłem barwną planszę Spita DG/DE/Sky w 1943 roku i zamknołem z powrotem

czyli mówicie że malowanie jest poprawne? ciekawe?
i tylko kokardy trzeba zminić z C na A
h...m...

pozdrawiam
Czym sie różni rosyjski żołnierz od Amorka???...
Zupełnie niczym... Jest tak samo goły,bosy ale uzbrojony po zęby...
a strzelając do Ciebie mówi, że to z miłości
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Może lepiej napoczątek popraw własne błędy w pisowni , a potem wytykaj błędy innych , bo nieludzko się ośmieszasz "synku". :bojka:
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

A myślałem, że tego typu jałowe dyskusje toczą się tylko u "konkurencji". Cieszę się , że tak szybko się zakończyło.

A co do MMa - ludzie to sie nazywa "Mały Modelarz", nie "Kartonowy Super Konstruktor Konstrukcji Redukcyjnych". To pismo ma popularyzować modelarstwo wśród dzieci, naszej przyszłości :haha: , a nie wydawać jakieś super trudne modele dla wyjadaczy - od tego są wydawnictwa komercyjne.

A kokarda, że jest niepoprawna... hmm A co to obchodzi 12-latka? Chcecie mieć z kokardami starego typu - to możecie zrobić rewaloryzowany model i ochlapać go jaką olejnicą do okien! Co to za problem dla prawdziwych modelarzy dbających o "prawdę historyczną".

Tu kończę i się więcej w tym temacie nie odzywam. :-?
Konan ze znakiem zapytania
ZŁO SQUAD
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
mnie się też wydaje, że schemat malowania jest poprawny - natomiast już dobranie rodzajów poszczególnych barw jakoś mi nie pasuje - dlatego napisałem o możliwym zastosowaniu innych farb.

Pod kokardami jednak widać linie podziału, po prostu słabiej, ale widać.

Ten spit z pewnością nie jest przeznaczony dla początkujących, młodych czy niezaawansowanych - jest badzo skomplikowany, momentami elementy kabiny są bardziej uszczegłowione niż u hala (np. wymóg wycinania otworów we wręgach). Podobnie jak Mustang z MMa - mogą być od biedy sklejone przez każdego, ale to zaawansowane projekty.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Mam pytanie :

Czy ktoś zwrócił uwagę na to z jaką prośbą w tym temacie zwrócił się Grabarz ?
Jak w takim razie mają się do tego dywagacje o domniemanym spier*** czegoś tam w wykonaniu kolegi macias ... hę ?

Z stert podobnych śmieci coraz trudniej się wygrzebać .

Śmieszno i straszno ...
ODPOWIEDZ