jakim klejem najlepiej traktowac karton?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

kowalin

jakim klejem najlepiej traktowac karton?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kowalin »

witam mam swietny model Halinskiego i zal mi go zepsuc plamami kleju,
powiedzcie pany jaki klej najlepszy? :oops:
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Model od Hala i nie mieć pojęcia o klejeniu???.......powodzenia :shock:
Obrazek
Obrazek
kowalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kowalin »

nie mowilem, ze nie mam pojecia o klejeniu, a kleilem do tej pory butaprenem i klej niestety widac moze mam dwie lewe graby ;-)
dzieki pozdro
pmleczko
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 14 2006, 15:05

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pmleczko »

a jaki klaj bedzie najlepszy do klejenia na styk?
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

Kierownik na takie samo pytanie postawione przezemnie w PW odpowiedział następująco:
Zależy co sklejasz. Jeżeli papier- najlepszy jest BCG. Jeżeli doklejasz drucik, albo kawałek tworzywka - można cyjanoakryl. Czasem używam też Wikolu (lub Ponalu).

Z cyjanoakrylami ostrożnie. Bardzo łatwo jest przedobrzyć - klej sam wypłynie dużą kroplą i zapaskudzi spory kawał modelu - wtedy trzeba się męczyć. Jeżeli to malujesz - dopiero po dokładnym wyschnięciu cyjanoakrylu - niszczy pędzel.

A najlepiej zrób tak: weź kawałki kartonu, kawałki drucików czy folii, drewienek i co tam tylko masz. Podziel to na tyle kupek, ile masz klejów. Teraz sklejaj ze sobą. Eaki eksperyment pozwoli Ci się przekonać naocznie który klej będzie najlepszy. Bo tak naprawdę żadne rady nie zastąpią doświadczenia

Cyjanoakryli nie stosuj do doklejania folii na szyby - zmatowią ją parując.
pzdr

JK
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

Chciałem sklejać BCG, lecz nie ma nic lepszego od Budasia. BCG też się przdaje i superglue również, ale butapren jest łatwy w użyciu i tani. Jedyną wadą butaprenu i superglue jest ten przerażający smród...
Obrazek
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

Mam BCG i powiem tak... jak spróbowałem nim skleić coś "na styk" to mi kopara opadła jak zobaczyłem szybkoś w jakim chwyta, niestety nie umiem nim traktować poszycia, to chyba sztuka naprawde dobrych modelarzy, nałorzyłem mała ilość kleju mimo to poszycie "opieło się" na wrędze :) wiec na styk BCG do poszycia Polimer taki jest mój wybor :P

pozdrawiam
hide
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Cieszę się z tego, że zaczynacie eksperymentować. Żadne dobre rady nie zastąpią własnego doświadczenia.

Przy eksperymentach z BCG warto skleić jakieś dwa kawałki kartonu kilka razy (coraz to nowe oczywiście) : za każdym razem zmniejszajcie ilość kleju. Wyniki będą ciekawe - ręczę.

Kiedy buteleczka BCG będzie już "na wykończeniu" - zobaczycie dopiero moc kleju który jest na dnie (trochę odparowany, gęstszy).
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: ... a jeszcze lepiej trzy kawałki .

Jak wyżej napisano nie ma nic lepszego od Budasia . Wspólnie z cyjanoakrylami mają tylko jedną wadę ... są szkodliwe .

Około dwu lat temu pokazałem na Kartonwork dwa zdjęcia , dokładnie te poniżej . Teraz je przypominam .

Podstawa z tektury gr. 1 mm . Słupek to podwójnie sklejony karton 0,2 mm /przycięty tak aby w przekroju osiągnąć 0,4 x 0,4 mm/ , to właśnie BCG/Grand/GluePen czy jak tam zwał ... go wzmocnił .
Słupek ten ma wysokość 65 mm .
Został "postawiony" w kropli wspomnianego kleju , również na styk do słupka /boczną krawędzią/ został przyklejony pasek kartonu o długości 95 mm/ .

Obrazek

Obrazek

Niech moc Budasia będzie z Wami ... Pozdrawiam . Wujek .

P.s. Czasem sam się dziwię swojej upartości w przekonywaniu kogoś do czegoś ... :tancze:
ODPOWIEDZ