Wykonywanie pudełkowych kadłubów pojazdów / bez wręg /

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

Wykonywanie pudełkowych kadłubów pojazdów / bez wręg /

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

To jakby temat przypomnienie . Od dawna polecam , w przypadkach budowy kadłubów czołgów zwłaszcza , pozbywanie się wręg .
Podklejam tekturką w odpowiednio przemyślany sposób każdą ze ścian np. wanny kadłuba czołgu .

Konstrukcja taka jest wystarczająco trwała i oszczędza wiele prac związanych z późniejszym dopasowaniem elementów poszycia do szkieletu . Wymaga jedynie odrobiny sprytu i przemyśleń , pozwala traktować poszycie jako kwestię dominującą .
Oglądam wiele modeli w których mnóstwo pracy poświęca się precyzyjnemu wykonaniu tegoż szkieletu ... do którego następnie sporo fragmentów poszycia i tak nie pasuje .

Po wycięciu i rozcięciu na osobne części "spodu" , "boków" , "tyłu" , przodu" , "góry" itd itp mamy możliwość dokładnych przymiarek długości ich stykających się po sklejeniu boków . Jeśli potrzeba również ich skorygowania . To wtedy musi pasować .

Poniżej dwa przykłady sugerujące sposoby przygotowania takiego "pudełka" do sklejenia :
- prowizoryczny szkic ,
- zdjęcie kadłuba z widocznym naddatkiem tylnej ścianki nadbudówki kadłubowej / widoczne miejsce na wklejenie jej górnej ścianki ... to białe miejsce .

Mam nadzieję że ten przykład się przyda . Kilku już tak właśnie swoje modele potraktowało . Żle na tym modele nie wyszły ... :usmiech:

Na ewentualne pytania postaram się odpowiedzieć w miare możliwości . Pozdrawiam . Wujek .

p.s. Chyba o to ci Kuba chodziło ?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Faktycznie metoda bardzo użyteczna. Poza tym można stosować nie tylko w pojazdach ale np. okrętach. Konstrukcję opierającą się na podobnej zasadzie zastosowałem budując pokład hangarowy w moim lotniskowcu i nie mam żadnych problemów ze sztywnością konstrukcji.
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Nie pomyślałem o tym ;-) Na pewno kiedyś to zastosuję...

Pozdrawiam, Grzecho
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

:jupi: oczywiście o to, dzięki! :razz:
ODPOWIEDZ