NIE KASOWAĆ Budowa - Bartel BM-6a z www.modele-kartonowe.com

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

NIE KASOWAĆ Budowa - Bartel BM-6a z www.modele-kartonowe.com

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Zachęcony skończeniem (hurra!!!) Jaka-3, postanowiłem skleić ten samolocik z www.modele-kartonowe.com. Uważam że wydanie serii z prototypami polskich maszyn jest genialnym pomysłem, a z tego co widziałem do tej pory modele Lecha są ogólnie chwalone za staranność projektu. Nie ukrywam, że samolot sklejam na konkurs Modeli Kartonowych, ale raczej wątpię, żebym zdążył -- rodzina i praca cały czas domagają się mojego czasu :-[ Tym niemniej, będę próbować.
Ponieważ mam dostęp tylko do laserówki i lubię malować, samolot będzie malowany. Raczej nie będzie szpachli, bo się do niej ostatnio zniechęciłem. To co się da zwaloryzuję, to co będzie można uproszczę. Innych założeń w zasadzie nie mam.

Na początek szkielet tylniej części kadłuba:

Obrazek

Niestety nie znalazłem wystarczająco dużo tektury o grubości 0,75-0,9 mm jak przewidziane w projekcie, tylko ok. 1 mm, więc trochę będę musiał pokombinować, bo łączenie elementów jest bardzo precyzyjnie rozplanowane.

A tu złożone do kupy na sucho:

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn maja 24 2010, 21:03 przez cygielski, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

No to masz Szymon pierwszego kibica, czekam na ciąg dalszy.
Drobne pytanko w kwestii malowania: czym (akryl czy emalia) i jakim kolorem zamierzasz model wymalować ?
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Malować będę emalią, bo tak wiem, że mi nie pofałduje poszycia, a jeśli mam jakąkolwiek szansę toto skończyć (i obfotografować) do 30-ego, to nie mogę sobie pozwolić na zbyt wiele eksperymentów.

Acha, malować będę na kolory takie, jakie są w wycinance, z tym, że barwy dobiorę 'na oko', bo nie mam zbyt wiele zaufania do różnych tabel itp., względem przedwojennych odcieni farb, które mało kto dokładnie pamięta. Taka moja lekko impresjonistyczna wizja modelarstwa.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

i we mnie masz słuchaczo-oglądacza :) , w swoim RWD tez użyłem kartonu 1mm. Potem wręgi trochę odchudziłem papierem ściernym, ale tylko tam gdzie było to konieczne.
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Grubość wręg 0,9 mm +karton + klej to max, jaki powinien być. Ale zawsze można zeszlifować. (problem może być w pierwszym segmencie, który jest dosyć "zbieżny").
Codziennie zaglądam na forum, aby popatrzeć na postępy RWD, teraz mam jeszcze do oglądania bartelka. Gęba mi się cieszy.
Lech
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

W niedzielę posunąłem prace nad kadłubem. Był lekki problem z fotelem pilota. Jak widać, oparcie było za krótkie w porównaniu do boków.

Obrazek

W moim fotelu powiększyłem oparcie:

Obrazek

Jak widać, plan podłogi w kabinie nie zgadzał mi się - musiałem fotel i drążek sterowy przesunąć lekko do przodu. Drążek i pedały sterów odchudziłem w porównaniu z tymi z wycinanki.
Dodałem obicie fotela i pasy (niestety oczywiście przykleiłem je w nie tym miejscu co trzeba, ale już nie będę tego zmieniał):

Obrazek

Tu ćwiczyłem swoje umiejętności malarskie (i jak widać wyobraźnię -- niestety materiałów co do rozkładu przyrządów pokładowych brak).

Obrazek

A tu wszystko zlepione do kupy:

Obrazek

Tyle na dzisiaj. Dobranoc.
Ostatnio zmieniony pn maja 24 2010, 21:04 przez cygielski, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Szymon
dopel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dopel »

Ciekawe ;) Będę bacznie śledził tą budowę.
Swoją drogą, jak tylko nabędę nową drukarkę, też mam zamiar skleić coś z Modeli Kartonowych.com :) Tylko jeszcze nie wiem co ;)
Pzdr.
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Wolę kleić niż dużo pisać, więc przedstawiam tylko obecny stan budowy:

Obrazek

Chciałem tylko zaznaczyć, że miałem sporo szlifowania z wręgami 21b i 22a i b, jak też z częścią 1 (podłużnicą kadłuba) w części ogonowej, choć przypuszczam, że większość tego było spowodowane zbyt grubą tekturą, którą użyłem. Tak na boku, czy ktoś zna dobre źródło tektury 0,75-0,9 mm? Wydaje mi się, że to trochę egzotyczny rozmiar, ale może się mylę?
Ostatnio zmieniony pn maja 24 2010, 21:04 przez cygielski, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Marek S.
Posty: 309
Rejestracja: pn cze 28 2004, 15:14
Lokalizacja: Grabówka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek S. »

ładny, .....ale jak zamierzasz zachować linie podziałowe
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Linie podziału odtworzę przez wyrysowanie ich igłą introligatorską przed malowaniem. Po malowaniu prawdopodobnie podkreślę je jeszcze trochę ciemniejszym kolorem. Powinno być OK.

Czy to mysz, czy to samolot?

Obrazek

:lol:

Skleiłem pokrywy cylindrów silnika -- dosyć to skomplikowane i naprawdę niezbyt dobrze mi się to udało, bo z przodu karton trzeba było wyginać w dwóch płaszczyznach. W rezultacie powstały brzydkie załamania, które nieco złagodziłem, ale nie udało mi się do końca usunąć. Na zdjęciu tego tak nie widać, ale na żywo mi trochę przeszkadza.

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn maja 24 2010, 21:05 przez cygielski, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Szymon
ODPOWIEDZ