Potęga kartonu

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

Potęga kartonu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... 7&start=10
W powyższym temacie laszlik pisze: A co do otworów ulgowych...hmmm... Swinger, miałem Cię do tej pory za rozsądnego gościa. Mam tylko nadzieję, że wiesz, że Sikor żartował.
Przecież po pierwsze primo, wycięcie tych otworów jest jak dla mnie niewykonalne, a po drugie, nawet jeżeli udałaby się ta sztuka, to papierowa wręga osłabiona w ten sposób nie spełniałaby napewno swojego zadania.
Papier to nie dural!!!
Błagam, nie wyjeżdżajcie więcej z takimi absuralnymi pomysłami!
Laszlo, Twa wiara w potęgę kartonu jest słaba. ;-) Czytaj, aby ją wzmocnić. :haha:

Zrobiłem taki prostokącik z kartonu o wymiarach zbliżonych do wręgi w Spicie. Dziurki zrobiłem przed wycięciem za pomocą, hmmm, obrzynu :), czyli obciętej i zaostrzonej igły lekarskiej. Po wycięciu zacyjanoglutowałem.

Obrazek

Następnie ustawiłem książkę o Spicie na kartoniku.

Obrazek

Obrazek

Kolejnym krokiem było dokładanie modeli...

Obrazek

Kartonik złamał się po kilku sekundach od położenia na nim książki o Spicie, 6 Hali i 27 MMów. Bez problemu wytrzymał o 2 MMy mniej. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jeziorek
Posty: 118
Rejestracja: pt mar 11 2005, 15:51
Lokalizacja: Kalisz(<_>)Sieradz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeziorek »

Swinger BRAWO !!! :shock:

Karton potęgą jest i basta !!! :D :D :D
Na warsztacie:
7TP - Mirage Hobby - 1:35
Panzer IV F2 - Italeri - 1:35
Wznowiony Panzer IV D - GPM - 1:16
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Robi wrażenie :shock:
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

tyle ze to jest potega laminatu a nie kartonu...
Awatar użytkownika
piotrec
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 28 2003, 13:19
Lokalizacja: Ostrołęka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrec »

Nie znam się tak mocno na kartonie jak szanowni koledzy, ale wydaje mi się ,że gdyby Laszlik zastosował Twój pomysł na usztywnienie wręgi to musiałby ją pomalować całkowicie od strony zadrukowanej. Ponieważ cyjanoakryl ma to do siebie ,że bardzo łatwo przesiąka przez całą szerokość. A tak pomalowana wręga trochę by się gryzła z resztą modelu.
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Swinger!
Doskonale przeprowadzona proba wytrzymalosciowa.
Wedlug mnie, chodzi tutaj o doskonalenie kunsztu modelarskiego. Dzieki temu nasze modele maja szanse wygladac coraz lepiej. To ze laminat, nie zmienia faktu, ze pochodzi z wycinanki. Przeciez przerabiamy te wycinanki , dodajac do nich, co tylko podejdzie pod rece.
Co by bylo gdyby, producenci dodawali do wycinanek, taka jedna super mocna, laminowana strone, z wydrukiem wreg i temu podobnych? Chyba nikt by nie narzekal.

A gdyby tak jeden z super czolowki modelarzy kartonowych jak Laszlik,Sicore czy Swinger, zbudowal model np: ze zdjeta oslona na skrzydle albo gdzies i byloby widac wregi z wycietymi otworami. To bylby dopiero bajer!!!

Poadrawiam!
Piotr
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

hehehe, ten to ma pomysły... mi się podoba :)

z dziurawym pozdrowieniem :)
Grabciu
Posty: 167
Rejestracja: pn lis 22 2004, 17:35
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grabciu »

a mi sie podoba doskonał styl obrony Swingera przed agresywnościa naszego Laszlika ;-)

respect Swinger :!:
Kopciu
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 02 2005, 14:26
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kopciu »

Nie rób tego!!!!Dostałbyś czkawki.Mnie podoba się to, co "modelujesz".Najlepiej rób swoje i nie daj wciągać się w dyskusję o wyższości ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA nad ŚWIĘTAMI WIELKIEJ NOCY.
Graf Spee w stoczni.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Moim zdaniem, temat jest bardzo ciekawy i warty kontynuowania,(pomijajac niestosowne uwagi).
Laszlik, nie chodzi oto, zebys wycinal te otworki. Twoj Spit i relacja, jest i tak pierwsza klasa! Sama dyskusja jednak, mobilizuje do rozwojowego myslenia. Efektem takiego myslenia sa eksperymenty, takie jak np Swingera. To wszystko, plus spostrzezenia Szyderczej Galy i innych modelarzy, moga w efekcie doprowadzic do kolejnych ciekawych eksperymentow. Daje to mozliwosc rozwijania sie naszego modelarstwa, w bardzo ciekawym kierunku. Natomiast napewno nie jest dyskusja o wyzszosci jednych swiat nad innymi.
Doskonalym przykladem takich eksperymenyow sa modele budowane przez Wujka Andrzeja (jezeli jeszcze tutaj zaglada, to pozdrawiam). Jego modele pojazdow nie mialy szkieletow, wszystko sie trzymalo i dawalo dodatkowe mozliwosci.
Co do wregi w modelu samolotu, to mysle ze glownie stabilizuje ona ksztalt modelu, a nie przenosi innych obciazen. Czy zda ten sam egzamin z wycietymi otworami? Zaimpregnowana super glutem... chyba tak. Bez impregnacij ... moze byc problem przy dotykaniu modelu, nieostroznymi lapami.

Pozdrawiam!
Piotr
ODPOWIEDZ