[relacja] Supermarine Spitfire Mk. VIII (KŚ 5) - eksperyment

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Swinger pisze:Spokooojnie, nic tu nie jest i nie będzie ruchome. Tylko oddzielone. :)
to byla taka malutka (skala 1:50) prowokacja z mojej strony ;) ale widze ze nie dales sie sprowokowac :)

super instrukcja wykonania tych statecznikow, przyda sie
po drodze z pracy oblazlem wszystkie kioski i nie trafilem w zadnym na te male modele, a jeszcze niedawno w kazdym kiosku je widzialem
a teraz jak sie napalilem to nigdzie nie ma...
pewnie Swinger wykupil...
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Laszliku, to tylko tak wygląda na zdjęciu. Odciążenie jest wypełnione i pomalowane dwoma kolorami, i dlatego występuje takie złudzenie - górna (brązowa) połówka wygląda jak cień, a dolna (jasnoszara) - jak "lewa" strona kartonu. :) Dzięki za czujność (i pochwały, chociaż te "moje" pomysłowe rozwiązania są chyba takie nie do końca moje ;-) )! :spoko: :)

Arek -> no tak, zapomniałem o tym. Przy kolejnych zdjęciach dorzucę grosza. Kadłub ma obecnie niecałe 18 cm długości. Te kwadraty na macie mają natomiast boki o długości 1 cala.

Robert -> można się nauczyć przez ćwiczenie. :) Najważniejsza jest cierpliwość - o szybkiej budowie modeli trzeba zapomnieć. :D

Jackyl -> w razie czego, polecam przejrzeć ofertę wydawnictwa WIR - www.kel.frame.pl . Oczywiście są to modele KEL, nie KŚ. KŚ można kupić np. w Paper Hobby. W Trójmieście chyba w niewielu kioskach można je dostać. Wysyłkowo WIR-ówki są bardziej opłacalne...
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 593
Rejestracja: śr maja 05 2004, 19:41
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciej »

No ładnie byku...
Jeszcze trochę i będzie trzeba stworzyć osobny dział o nazwie np. "Modele Swingera" - bo reszta "peletonu" zaczyna... odstawać!

Pozdrawiam,
Maciej
Windus
Posty: 40
Rejestracja: pt cze 18 2004, 9:14
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Windus »

Nie no super Swinger.
Z tego co sie doczytałem to popsikałeś papier 4 razy a później wycinałeś części, i ten papier pod wpływem lakieru ma o wiele lepsze właściwości.
I fajnie że pokazałeś jak robi sie odzielne elementy sterów swojego czasu bardzo mnie to interesowało.
A mógłbys napisac ile taki lakier kosztuje?
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Macieju, chyba słabo szukałeś. :) A widziałeś na ten przykład, co wczoraj pokazał Sicore? :)

Tak, dobrze zrozumiałeś, Windusie. Cztery razy, jedno po drugim, bez czekania aż poprzednia warstwa całkowicie wyschnie...

Ten lakier kosztował 8 zł z hakiem.

Z lakierem jest taka sprawa... Nasi anglojęzyczni koledzy na zaprzyjaźnionym forum Cardmodels.net wyjaśnili mi, że dużo może zależeć od temperatury, w jakiej się lakieruje. Jak widać, ten lakier jest teoretycznie błyszczący, a praktycznie po wsiąknięciu zostawia tylko takie błyszczące plamki, widoczne głównie w świetle sztucznym (widać na niektórych zdjęciach). Ten efekt może być różny (może nawet wcale nie wystąpić) w zależności od temperatury lakieru i miejsca malowania... Będę kombinował, może uda się pozbyć tych - mimo wszystko mało uciążliwych - plameczek. A najszczęśliwszy będę, kiedy znajdę ten szprej w wersji półmatowej. Ftalowego nie chcę kupować, bo boję się, że będzie żółtawy. A może niesłusznie?
Windus
Posty: 40
Rejestracja: pt cze 18 2004, 9:14
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Windus »

A mnie ciekawi jak wykonasz krawędź natarcia skrzydła.
Nabyłem Spita od Hala ale nie wiem jak to zrobic żeby wyglądało realistycznie.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Będę próbował na takiej samej zasadzie, co przy statecznikach - chociaż uformowanie w ten sposób skrzydeł na pewno stanowić będzie dużo większe wyzwanie... Zobaczymy, ale to za jakiś czas... Na razie wróciłem do Ju 88. :D
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Piękny model, żeby moje spity w połowie tak wyglądały. Skoro będziesz go robił w wersji "full-wypas" to jeszcze mała podpowiedź. Zawsze, kiedy przyglądam się rysunkom Spitfire`a w różnych publikacjach jedna rzecz mi nie pasowała. Chodzi o ten pasek na oszkelniu za kabiną pilota (czerwona strzałka). Nie powinno go być w wersji z przezroczystymi szybami. Pasek ten jest pod szybą a nie na niej. Jeśli masz Kartonowy Arsenał ze Spitfire Mk.VB to zwróć uwagę na położenie części 8+8a. To jest część pomiędzy płytą pancerną a następną wręgą kadłuba.

Obrazek
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 334
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Swinger pisze:... Na razie wróciłem do Ju 88. :D
:jupi:
Awatar użytkownika
82RObert82
Posty: 55
Rejestracja: pn sty 31 2005, 10:37
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 82RObert82 »

hej
Piekna robota
ODPOWIEDZ