Nowik [relacja z budowy]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

zamieszczam foto dna po operacji ratunkowej ;-) oraz foto pierwszego przyklejonego kawałka burty. Bulaje zgodnie z obowiązującymi trendami :razz: wydziubałem zeszlifowaną igłą ze strzykawy...

Obrazek
Obrazek

pozdrawiam,
nikdo
Ostatnio zmieniony śr wrz 07 2005, 19:03 przez nikdo, łącznie zmieniany 1 raz.
Panczo
Posty: 25
Rejestracja: wt lip 01 2003, 18:08
Lokalizacja: Przemyśl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Panczo »

cześc. Mam prośbę czy mógłbyś wrzucić foto ta kzrobionej igły i napisać mniej wiecej jak ją zrobiłęś .Model miodzio czyściutko i pięknie. :oczko: :oczko: :oczko: :zeby: :zeby:
Zawsze wierny kartonowi
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

Bierzesz igłę, piłujesz tą skośną część na papierze ściernym lub kamieniu tak długo aż zniknie :) potem prostujesz końcówkę wkładając do środka np cyrkiel i w końcu szlifujesz końcówkę z zewnątrz drobnym papierem.

Brawa za pomysł dla Wujka Andrzeja :)

Na zdjęciu widać też drut do wypychania wyciętych części.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr wrz 07 2005, 19:04 przez nikdo, łącznie zmieniany 1 raz.
Panczo
Posty: 25
Rejestracja: wt lip 01 2003, 18:08
Lokalizacja: Przemyśl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Panczo »

Bardzo dziękuję :cool:
Zawsze wierny kartonowi
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

Szydercza Gała pisze:Czy mnie się zdaje, czy retuszujesz na czarno??
nie... retusz robię szarą kredką akwarelową
Na zdjęciu jest ostre światło z lamp i może się tak wydawać że to czarne.

nikdo
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

Może by tak dodać do tematu jakąś notkę że to relacja z budowy :?:
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Nieźle Ci wychodzi . Dasz zbliżenie bulajów ?? Ciekaw jestem bardzo , jak one wyglądają po wycięciu... Przyznam się , ja jeszcze nie próbowałem wycinać okienek...
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

witajcie,

Zakończyłem sklejanie kadłuba. Jakoś się udało. Wyszło średnio. Dziób bez zbliżeń wygląda nieźle, a rufa mi się zbrudziła - klej rozpuścił retusz (zbyt dużo kredki akwarelowej) i mi się upaćkało :-?

Obrazek

Na drugim zdjęciu naturalistyczne zbliżenie burty z bulajem i drabinką - specjalnie dla Frytka ;-)

Obrazek

p.s. lokomotywy (przynajmniej te papierowe) się tak nie brudzą jak statki :lol:

nikdo
Ostatnio zmieniony śr wrz 07 2005, 19:06 przez nikdo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hellios
Posty: 165
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 19:34
Lokalizacja: Luzino
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hellios »

Kiedyś miałem podobne problemy ... Najpierw robiłem retusz <<plakatówką>> potem podczas sklejania klej mi to mazał rozpuszczał i wyglądało średnio. Duzo lepsze efekty uzyskuje się gdy najpierw dany element się sklei, a w dalszej kolejonści wyretuszuje, najlepiej pędzelkiem 00 << takim o kilku włoskach >> Co prawda wymaga to więcej wprawy, ale farba, czy kredka na krawędziach nie będzie w niczym przeszkadzać. Są oczywiście elementy których po sklejeniu nie da się wyretuszować tak żeby nie ubabrać przy tym innych części, w takim przpadku retuszujemy je wcześniej ...
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Widok od przodu pokazuje, jakby okręt dostał niezłego kopa w burtę, aż mu się uśmiech skrzywił :)
A tak na poważnie. Wydaje mi się, że z symetrią jest trochę na bakier. Linia dziobu zamiast na kreskę wygląda na łuk, nie zgrywają się prawo- i lewoburtowe pasy lini wodnej (lewa burta patrząc w kierunku dziobu jest przyklejona wyżej niż prawa).
Zwróć na to większą uwagę w kolejnych modelach.
W przyszłości pomyśl o tym, aby oklejanie kadłuba robić w kolejności: pokład, burty, dno. Jeżeli jest poprawnie złożony szkielet, masz gwarancję idealnej symetrii, którą daje poprawne zamocowanie burt.
Poza tym masz kadłub bez żadnego klejenia burt na zakładkę do dna i wbrew pozorom łatwiej wtedy oklejać dno. Na pewno nie dojdzie do skręcenia oklejek dna, bo linia burt od razu pokaże odchylenia, których inaczej nie zobaczysz. Samo bazowanie na środkowej kresce rysowanej na siatkach dna, czy liniach szkieletu może być mylące, a burta zawsze trzyma stałą i jednakową odległość pokładu od wodnicy i gwarantuje właściwą symetrię kadłuba. Szkielet oklejony burtami już jest usztywniony i nie pracuje na skręcanie tak, jak przy oklejaniu najpierw dna krótkimi odcinkami oklejek.
Wiem, że ta metoda nie ma zbyt wielu zwolenników, ale spróbuj. Ja też podchodziłem do niej jak do jeża, ale teraz tylko tak będę robił kadłuby.
ODPOWIEDZ