[R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

niezły model do luftu wychodzi :D
Awatar użytkownika
MatrixOST
Posty: 49
Rejestracja: ndz lis 26 2023, 22:50
Lokalizacja: Olsztyn
x 6

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MatrixOST »

:boje:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

haydee pisze: wt kwie 02 2024, 23:29 ...W moim zacząlem od kabiny pilota. Nasunąłem poszycie na kadłub już z nią. Jest zaprojektowana bez większej detalizacji ale to co może zrobić trochę kłopotu to ścianki po bokach siedzenia. Wchodzą pod poszycie dosyć głęboko. I jeszcze jeden temat, czy w MPM jest mowa o dociążeniu przodu, w Quest jest więc jak coś to podpowiadam 🙂.
Ja właśnie stwierdziłem, że kabinę zrobię później, bo bałem się że przy pasowaniu, przymierzaniu i pasowaniu ją zdemoluję. Istotnie ścianki są w głębi ale spokojnie się ją zmontuje z zewnątrz. Jest dobry dostęp.
Detalizacja kabiny jest właściwa dla serii MPM ;-) Dla mnie w takim modelu OK.
Tak. W MPM jest ciężarek na rysunku (a raczej kulka :haha:). Rysunki są takie jak w Quest, jak podejrzałem na mojehbby.pl. Prawie, bo ucięli rzut z dołu. Wsadziłem z przodu pod kabiną nakrętkę. WielkOM i ciENżkOM. Mam nadzieję że wystarczy, choć faktycznie większość modelu jest poza linią podwozia głównego. Tak, że teoretycznie obciążyłem. Ale dzięki za czujność :piwo:
gumis666 pisze: śr kwie 03 2024, 6:01 Nie wiem jak ty to robisz, że u ciebie zawsze się wszystko zgadza
Oj nie wszystko. Ale żeby było w miarę ok to dużo przymierzam i dopasowuję zanim przykleję. Trzy razy przymierz raz przyklej - to slogan :haha: Trzeba przymierzać i dopasowywać aż będzie pasować. A elementy poszycia są zaprojektowane w tym modelu bardzo dobrze pod względem pasowania. Pomijam fakt, że jakby jeszcze w dwóch miejscach podzielić segmenty na pół to byłoby idealnie.

No to żeby nie na sucho, to dzisiejszy skromny urobek :zeby: :

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Dysza silnika doklejona:

Obrazek

Obrazek

Początki kształtowania i dopasowywania ogona. Wychodzi mi że poszycie jest nieco za długie, bo "dzióbek" na dole wychodzi poza dyszę silnika, a powinien być równo z nią lub nawet z milimetr cofnięty od krawędzi dyszy:

Obrazek

Obrazek

SiEM przytnie :faja:

Bardzo ciekawy kształt się wyłania. Prawdziwy słodziak:

Obrazek

Jak tu nie lubić takich oryginalnych konstrukcji/projektów/pomysłów :zeby:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3196
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:SiEM przytnie :faja:
Dobrze że projektant zapomniał na tym końcu namalować nity to nie trzeba będzie ich odtwarzać :D

A może tam nie było nitowanego połączenia blach ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 516
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Patrzę i nie wierzę :shock: , choć przecież już od dawna wiem, że w tej relacji wszystko będzie możliwe. :D Gratuluję bo pięknie wyszło.
Fragment o wielokrotnym próbowaniu zapisuję sobie głęboko w pamięci. ;-) :oops:
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ogon jest dość męczący ;-) Sporo pasowania i wyginania. Trzeba się kierować krzywizną wręg szkieletu. Mimo, że na pierwszy rzut wydaje się że to nie ma prawa pasować, to ostatecznie siada.

Finalnie ukształtowany pierwszy element poszycia ogona:

Obrazek

Troszkę zmodyfikowałem sobie pomysł autora z podklejką kolejnego elementu, redukując ja do samych pasków. Choć nie wiem czy z korzyścią w ostatecznym rozrachunku :lol: . No ale było, minęło.

Przyklejone:

Obrazek

Obrazek

Kolejne dwa "trójkątopodobne" elementy na miejscach. One są wyginane w rożnych kierunkach. Stąd słusznie są osobnymi elementami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy klejeniu ta pierwsza oklejka ogonowa uciekła mi na nasadzie statecznika o jakiej trzy dziesiąte milimetra w prawo, co zauważyłem jak klej już złapał. W efekcie widać , że "dzióbek" nad wylotem silnika jest odpowiednio rozjechany. Trzeba z tym żyć :haha:

Spojrzenie na aktualną całość:

Obrazek

No i mając chwilowo dość statecznika pionowego, zrobiłem elementy poziomego. Tutaj mam pewne zastrzeżenia co do możliwości ich złożenia razem, ale prosta interwencja skalpelem zaradzi, więc nie ma co roztrząsać.

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
gumis666
Posty: 112
Rejestracja: sob maja 21 2005, 17:59
Lokalizacja: sztum
x 29

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gumis666 »

Majstersztyk
Kleje bo lubię!!! :D
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

kolejny element - ogon.
W sumie, bez historii. Wyciąć i skleić. Praktycznie bezproblemowy montaż.
Stateczniki poziome, żeby skleić przeszlifowałem na płaszczyźnie styku, pozbywając się minimalnego naddatku krawędzi spodniej części.

Obrazek

Na krawędzi statecznika pionowego jest przewidziany cały zestaw sklejek do odgięcia, do których winno przykleić się statecznik poziomy. Obciąłem wszystkie, bo nie przekują mnie takie sklejki. Uważam że brzydko wygląda krawędź. Więc bez sklejek:

Obrazek

Obrazek

Z boku:

Obrazek

Z góry:

Obrazek

i na ukos ;-) :

Obrazek

Trzeba się pewnie brać za kabinę.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
haydee
Posty: 11
Rejestracja: wt lut 13 2024, 11:11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: haydee »

Cześć, właśnie mnie ciekawiło co zrobisz z tymi oklejkami do łączenia stateczników. Korciło mnie żeby je odciąć bo nie jestem przekonany czy wszystkie razem się ładnie położą i będą ładnie wyglądać po doklejeniu statecznika. Czekałem spokojnie jak to u Ciebie wyjdzie, żeby się zmotywować do zrobienia tego a tu taki numer 😀. Teraz z czystym sumieniem je odcinam. A jeżeli chcesz podejrzeć mój model to prowadzę relację na Kartonówkach.
ODPOWIEDZ