Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Apraksin, skala 1:200, wydawnictwo Oriel.

Zadnej relacji nie planowalem, bo od ponad czterdziestu lat od kartonowych modeli trzymalem sie z daleka.
Tutaj pokazany buduje nie z modelarskiej ambicji, lecz z czystej ciekawosci, by wyprobowac, czy sobie z nim poradze. Z duzym prawdopodobienstwem cos sknoce, jak nie zaraz na poczatku, to potem. Licze sie tez z tym, ze owe wypociny po krotkim locie skoncza na jakiej scianie lub w koszu do papieru. Gornolotnie wiec nie bedzie. Predzej koslawo lub po japonsku, czyli jako tako.

Ale poniewaz Szyderczy wyrazil w innym watku zyczenie "nie pitol i dawaj", wiec nie pitole i daje. Bo takiego zyczenia trudno nie spelnic.

Zdjecia naturalnie niechlujne, ze zwyklego lenistwa, bo dzien pochmurny i nie chcialo mi sie wyciagac statywu, za co od razu przepraszam. A wiec litosci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szyderczy, jesli tu zajrzysz, wlasnie o te kluzy chodzilo. Postaram sie wykonac je z papierowej rurki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, albo nie wyjdzie.

Obrazek

A, jeszcze jedno. Wszelkie uwagi i rady pozwalajace na wyeliminowanie bledow wykonawczych sa mile widziane i wrecz wskazane. W idealnym przypadku jeszcze zanim te bledy popelnie...
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czy te wzmocnienia wręg czy jak to nazwać to Twoja inicjatywa czy projekt zawierał te elementy ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

To nie maja byc wzmocnienia. Owe paski tworza krawedzie, na ktorych oprze sie potem podposzycie, ktore z kolei ma licowac z krawedziami wreg. Nic poza tym. Naturalnie podpatrzone u innych. Jak to wykonac, pieknie opisal juz kolega Highlander w swoich relacjach.

Chcialem po prostu zobaczyc, jak to sie robi, a jezeli juz, lepiej cos skopac na malym modelu. Czy wyjdzie, zobaczymy. W kazdym razie pianka zapapralbym model w najmniej odpowiednich miejscach i przy okazji takze pol chalupy, wiec z niej zrezygnowalem. Ja nie jestem taki orzel, jak Szydercza Gala.

Te krechy na zdjeciach byc moze wygladaja jak drukowane, ale to miekki olowek. Nawet na krawedziach wodnicy dosyc wyraznie widoczne sa olowkowe slady, powstale podczas odrysowywania owych paskow na tekturce.

A jesli juz przy krechach jestesmy - na ostatnim zdjeciu, na wodnicy widoczna jest krecha, ktora zdaje sie miala pokazywac granice zeszlifowania skosu wodnicy. Najwyrazniej zostala ona przez autora wycinanki wykreslona calkowicie bez wyobrazni, bo jej przebieg zupelnie nie odpowiada formie kadluba i tym samym mocno odbiega od stanu faktycznego po oszlifowaniu wodnicy. Zarowno na dziobie, jak na rufie. Stad wniosek: tego typu "pomoce" nalezy traktowac z nalezyta ostroznoscia i bron Boze szlifowac przed zmontowaniem szkieletu.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

O widzisz ślepy dziad ze mnie, nie zaglądałem tu od dawna, dopiero jak zacząłem podglądać tego włoskiego podstępniaka z sąsiedniego wONtku to zauważyłem Twój :oops:
A więc za tego szrota się zabrałeś :haha: temat zacny nie powiem. Na początek powiedz mnie jakie są założenia, toto ma byc malowane czy na czysto w standardzie? Jakie grube ma byc to podposzycie? 2 mm?
Z tą kluza bedzie weselej bo ona ma dwa końce, moja w cycku to tylko rura bez wylotu w pokładzie. Jezeli w modelu nie ma oklejki to będziesz musiał ja sobie wykreślić, albo zrobić dwie osobne rurki.
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

O! Fajnie, ze tu zajrzales.

Ja juz sie plastikowych modeli w zyciu dosyc namalowalem, wiec przy kartonowym z checia z tego zrezygnuje, no moze nie calkiem, bo troche retuszu pewnie nie zaszkodzi. Z zalozenia wiec ma byc prosto z wycinanki, owe podposzycie pomijajac, bo akurat ciekawi mnie, na ile ulatwi ono w miare czyste dopasowanie elementow poszycia. Nie chcialbym rowniez, by to ostatnie zapadalo sie, gdy chwyce model moimi niezgrabnymi lapskami. Grubosc 1mm, jak w podpatrzonych watkach, wiec tekturka powinna jeszcze dac sie formowac, jak nie na sucho, to na klej BCG.

Moze potem dodam relingi i takie tam, ale jeszcze nie wiem, czy tak daleko zabrne z budowa. Przede wszystkim staram sie, by wykonanie bylo w miare czyste, a model rowny, bez deformacji. To takie male zboczenie - juz w plaskikach zawsze przykladalem duza wage na estetyke wykonania. Tutaj chcac niechcac ciagne w tym samym kierunku. Ale czy sie uda, tego nie wiem, bo jednak materia calkiem inna.

Owszem, w modelu sa elementy wnetrza kluz, ale pasuja one tylko jednym koncem do rownego pokladu, natomiast drugi koniec, majacy przylegac do burt, to czysta abstrakcja. Na zdrowy rozum, skosnie ucieta rurka powinna tworzyc w miejscu styku z pokladem przekroj eliptyczny, a w miejscu styku z burta zblizony do eliptycznego, a nie jakies tam abstrakcyjne wywijasy. Jak zrobie podposzycie dziobu, wyrzepole odpowiednie otworki, podpiluje je na skos i do wnetrza wkleje rurke tak, by z obu stron wystawala. Potem ciach i juz. Taki jest przynajmniej plan. Niestety, stosunkowo skapa instrukcja budowy wykonania takich detali nie pokazuje, wiec musze sie zdac na wlasna wyobraznie.

Zdjecia wrzuce dopiero, jak wypelnie podposzycie, zeby jaki postep byl widoczny.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Ta oklejka będzie miała jakis fikuśny wywijasowy kształt, bo miec musi. Obetnij sobie rurkę a potem rozwiń, sam zobaczysz. Pomijam juz fakt że nie mówimy tu o walcu ize to jest obcięte pod różnymi kątami i ma inny kształt na bu końcach. Szkoda że nie malowany, byłoby ciekawiej :cry:
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

W zasadzie nie powinna. Mowie o owej oklejce. Przekroj skosnie scietej rurki to elipsa, ktora w rozwinieciu daje sinusoide, zaleznie od skosu o mniej lub bardziej "rozciagnietym" przebiegu. Nawet w miejscu, gdzie owa rurka przecieta jest nieco lukowata powierzchnia poszycia burty (nota bene w tym modelu krzywizna burty na dziobie nie jest az tak wielka), rozwiniecie tego miejsca powinno utworzyc linie mocno zblizona do sinusoidy. Oczywiscie oba konce rurki dadza troche rozniace sie rozwiniecia, zaleznie od skosu plaszczyzny tnacej (poklad lub poszycie), ale zasada pozostanie taka sama. Postaram sie pokazac na rysunku przy nastepnej okazji, bo w tym celu musialbym to wymalowac w 3D, zeby bylo przejrzysciej.

Natomiast zamieszczone w wycinance rozwiniecie wnetrza kluzy bardziej przypomina abstrakcje. Zeskanowalem jedno, wycialem, zwinalem i na probe przylozylem do otworu w pokladzie. Tam w miare pasuje. Ale koniec znajdujacy sie przy poszyciu burty to juz czysta fikcja. Rowniez pokaze, ale nie teraz, bo siedze uwieziony w biurze.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

No tak sinusoida, pisałeś wcześniej o elipsach dlatego myslałem że nie wiesz o czym mówisz :haha: Nie musisz mi tego tłumaczyć, projektowało się modele swego czasu. No to działaj a ja bENdEM paCZał.
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Na temat geometrii w wiekszosci wypadkow raczej wiem, co mowie. I wcale nie watpie, ze Tobie tego tlumaczyc nie trzeba, ale moze kto inny zechce zrozumiec, o czym ja tu tyle gadam, wiec obrazek zamieszcze. Wielkiego trudu to nie robi.

Namazalem krzywo, bo krzywo na kartce papieru, jak mniej wiecej to rozwiniecie powinno wedlug mnie wygladac. W prawym gornym narozniku umiescilem dla porownania skan elementow wycinanki, ktore za diabla nie pasuja do kadluba, a zwijalem je i przykladalem na rozne sposoby. Ale moze ja w te klocki po prostu za glupi jestem i to cos trzeba zwijac w jakis tajemniczy, sowiecki sposob. Nie bede dlugo debatowal i zrobie po mojemu. :D

Obrazek
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: Na specjalne zyczenie Szyderczego - Apraksin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Wygląda, jak by nie miała wypełnić całego kanału kluzy, aż do burty, a tylko zamarkować 3d od strony pokładu.
Ale mogę się mylić. Nie znam modelu, ale może od strony burty jest jakaś inna oklejka w głąb kluzy. Albo klapa zamykająca kluzę, jak to bywało w tego typu łajbach.
ODPOWIEDZ