[R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

BES,
a propos oszklenia, to teraz już nie ryzykuj z lakierowaniem. Wg mnie na tym etapie jest za późno. Choć oczywiście mogę się mylić.
W plastikach poprawiałem przejrzystość oszklenia poprzez zanurzenie owiewki w lakierze i zostawienie jej do wyschnięcia, co dawało dobry efekt. Używając teraz lakieru od zewnątrz ryzykujesz jakieś "maziugi" albo zepsucie faktury powierzchni - przy pędzlu, albo "skórki pomarańczy" przy aero. Nie mówię jednak, że się nie da, bo nauczyłem się już, że to najgłupsze co można powiedzieć w modelarstwie (i nie tylko ;-) ).

Faktycznie coś się temu prawemu wylotowi kaemu wklęsło i wygło :haha:. I tak się podoba.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Halo.

Grzegorz, podpytuję ale mam średnią ochotę akurat w tym modelu cokolwiek już kombinować. Jakbym wiedział przed sklejeniem oszklenia, że takie rzeczy można robić to zamówiłbym sobie jeszcze z 3 szybki i się bawił. Teraz już mi szkoda.

Henryk, myślałem długo i odpowiedź na Twoje pytania brzmi "to sprawa nie paprania klejem". Używam butaprenu i cyjanoakrylu. Butapren z kartonu zaimpregnowanego lakierem do drewna zetrzeć bardzo łatwo, a jeśli chodzi o CA, to pod odpowiednim kątem i w odpowiednim świetle widać gdzie był używany, mimo nakładania szpilką bardzo małych ilości i "głaskania" np. na łączeniach śrubokręcikiem zegarmistrzowskim.

A teraz czas na aktualizację.
Skończyłem tylną część kadłuba z usterzeniem. Żadnych atrakcji. W końcu mogę ruszyć do przodu z budową modelu ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miłego weekendu
BES.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej,

Posuwam się ku przodowi modelu. Skleiłem to, co zwykle zostaje na sam koniec i męczy. Mam lotki i końcówki skrzydeł. Strasznie dużo dzióbdziania więc jestem szczęśliwy, że już za mną.

Do utrzymania wypukłości na końcówkach skrzydeł bardzo przydały się waciki skradzione żonie.

Obrazek

Obrazek

Przymiarka bez kleju. Te elementy wkleję na samym końcu:

Obrazek

Obrazek

Pozdrówki na majówkę.
BES.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hai.

Posuwając się ku dziobowi dotarłem do okapotowania silnika. Jak do tej pory najbardziej pracochłonny element. Dodatkowo utrudniłem sobie pracę. Odlekczyłem klapki do sterowania przepływem powietrza do grubości jednej warstwy kartonu i zmodyfikowałem pierwszy licząc od dziobu element osłony silnika. Oryginalnie jest to element w formie pierścienia naklejany na tekturkę 0,5mm. Czyli po sklejeniu byłby płaski. Nie pasowało mi to więc nie nakleiłem go na tekturkę i dodatkowo troszkę go wyobliłem. Dodałem tym samym sobie sporo kombinacji przy doklejaniu go do sąsiedniego elementu - na styk i wklejanie w to elementu wewnętrznego, też na styk.

Obrazek

Obrazek

Nie do końca rozumiem instrukcję w kwestii rozwiązania rynienek w osłonie silnika. Nie mogłem się domyślić czy wklejać je na styk od środka osłony czy wkleić we wcześniej przygotowane otwory z widoczną od góry krawędzią rynienki. Wybrałem opcję dwa. Rynienki przygotowałem w ten sposób, że przy brzegach rozwarstwiłem karton i maksymalnie go pocieniłem tak, żeby to się jeszcze trzymało kupy.

Obrazek

Następnie dokonałem wiwisekcji:

Obrazek

Obrazek

Bardzo ładnie się wszystko ułożyło, a krawędź do retuszu minimalna.
Wlot powietrza na koniec to była formalność, tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak się zastanawiam, czy mi się nie wycięły za duże szpary między klapkami. Mam na szczęście drugi komplet, bo ta osłona klejona jest z erraty co była z Messerschmittem dawno temu ;)

Pozdrówki
BES.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Bardzo ładnie to wszystko wygląda. No i czysto....
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej.

Fajnie, że się podoba, no ale ja bym tak z tym wychwalaniem czystości nie przesadzał. Muszę się przyznać, że zdjęcia robię tak, żeby wyglądało na ładne. O dziwo w większości przypadków na fotkach ogólny odbiór wychodzi lepiej niż w rzeczywistości - i ostatnie - ja tam widzę szpary i wyłażący retusz, niestety przysmarowany CA, już nie do zdrapania ;)

Kleję sobie dalej. Tak bardzo nie chce mi się robić silnika, że chwytam się po kolei tego co zostało, żeby tylko nie składać tych czternastu garów. Oczywiście tam powolutku chwilkę dziennie coś sobie z motorkiem robię ale żeby się nie zanudzić kleję też inne rzeczy. Dwa ostatnie wieczory to zbiornik paliwa. Nawet jestem zadowolony, choć jak zwykle do pełni szczęścia troszkę brakuje ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pzdr.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Absolutnie po mistrzowsku! Chciałbym tak umieć sklejać listki... :shock:
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
monik_
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 06 2018, 10:05

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: monik_ »

Aż musiałam się zarejestrować, bo naprawdę piękna robota. Zapewne dużo cierpliwości musiałeś w to włożyć, hm? ;)
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Bardzo dobrze wykonana praca ,model prezentuje się elegancko - pozdrawiam serdecznie Jacek.😊.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

bestialsko pisze: czw maja 17 2018, 0:30 ...ja tam widzę szpary i wyłażący retusz...
:haha:

podejrzewam, że zdecydowana większość wykonawców, wyjąwszy tych bez krzty krytycyzmu do własnych działań, ma tak samo. Ja też, jak patrzę na swe wyroby to w pierwszej kolejności widzę to, czego chciałbym, aby nie było :mrgreen:

BES,
wg mnie jest bardzo dobrze. Świetna praca. A zbiornik paliwa - rewelacja.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ