Wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
poljasiek

Wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady

Post autor: poljasiek » śr sty 31 2018, 21:30

Witam,
nie będę zanudzał swoją historią i długimi opowieściami bo i za bardzo nie ma o czym. Historia jakich wiele jako dziecko/nastolatek bawiłem się w sklejanie (trochę plastik trochę karton z jakością adekwatną do wieku) potem kilkanaście lat przerwy i ostatnio mnie wzięło coby do tego wrócić ;)

Chciałbym do tematu podejść dokładnie tzn. jak "wskrzeszam" hobby to chciałbym wykonywać modele ze szczegółami (nawet czasem nie przewidzianymi instrukcją) i możliwie dokładnie przy czym zdaję sobie sprawę że pierwszy nie będzie szałowy ^^ Trochę poczytałem informacji w necie poszperałem douczyłem się kupiłem podstawowe narzędzia i jak tylko znajdę trochę czasu wolnego to zamierzam zacząć. Na pierwszy model wybrałem TS-16B GROT w skali 1:33 GPM.

Jak zacząłem zapoznawać się z egzemplarzem to już natrafiłem na pewne "problemy" więc znowu zanurkowałem w necie (żeby nie było że wszystko chcę mieć podane na tacy i nic nie robie we własnym zakresie ;p) Trochę doczytałem ale jak to bywa ilu ludzi tyle zdań więc chciałem zapytać Was jakie macie na pewne rzeczy sposoby techniki myczki etc

1. Wręgi - tektura 1mm klej butapren wycinanie proste krawędzie linijka skalpel zaokrąglenia nożyczki i hmmm i tu podobno lepiej jest wycinac z około 1mm "zapasem" brzegi traktować kropelką a potem szlifować. Dobry pomysł / zły pomysł? są jakieś lepsze inne aby zrobić to możliwie dokładnie? Słyszałem o kupnie laserowo wyciętych wręg ale to odpada chcę to zrobić sam.

2. Poszycie modelu - kadłub skrzydła. Warto kleić ucinając wszystkie oryginalne łączenia i wklejać pod spód kawałek łączeniówki wcześniej malując krawędzie? Czy jest na to inny sposób / lepszy ?

3. temat impregnacji modelu (wiem że to odległa wizja bo jeszcze nie zacząłem na dzień dzisiejszy ^^) - czy warto to robić? jeśli tak to czym to robić? Czy to czynność końcowa czy etapowo należy o tym pamiętać?

Czy co do moich początków z tym modelem lub w ogóle macie jakieś porady sugestie etc?

P.S pewnie urodzi mi się więcej pytań z biegiem czasu ^^ mam nadzieję że pomożecie :)

pozdrawiam :piwo:
0 x

Awatar użytkownika
gk
x 32

Re: Wskrzeszenie hobby po latach pytania i porady

Post autor: gk » śr sty 31 2018, 23:02

Witaj,

Każdy kolejny wracający budowniczy cieszy.
Planujesz kredę czy offset?

Moje zdanie co do Twoich pytań jest następujące:

Ad.1
Pod żadnym pozorem nie wycinaj podklejonych na tekturę wręg nożyczkami. Nożyczki, nawet najostrzejsze, zagniatają krawędź cięcia. Proste skalpelem od linijki. Krzywe skalpelem bez linijki – zbliżając się do kąta prostego im więcej „dziobnięć” na milimetr tym lepiej.
Wycinasz z ok milimetrowym zapasem ale nie by szlifować tylko by wygodnie wydziobać kształt, na takiej zasadzie:

Obrazek

Na foto to polistyren ale działanie takie samo jak przy tekturze.
Oczywiście można wycinać z obrysem, glutować cyjanoakrylem i potem męczyć się ze szlifowaniem takiego kamienia, ale po co?

Ad. 2
Zawsze ucinam wszelkie zaginane sklejki i łączę albo na styk, albo przy większych elementach na osobną sklejkę. Może dlatego, że nie umiem dobrze zagiąć takiej sklejki żeby to wyglądało :haha:

Ad. 3
Tu nic konkretnego nie powiem. Nie impregnowałem dotąd modeli przed sklejeniem. Zamierzam jednak spróbować :mrgreen: . Jest cała szkoła impregnowania arkuszy przed sklejeniem. Niektórzy wręcz kąpią arkusze wycinanki w wiadrach napełnionych caponem :haha:. Nie potrafię tego ocenić bo nie mam porównania.
Lakieruję po – akryl Motip w sprayu, a jak za bardzo się błyszczy to potem aerografem mat/półmat (też akryl).

A i tak każdą metodę musisz sam przetestować - każdemu pasuje coś innego.

Liczę, że zaprezentujesz swoje działania przy modelu.

Pzdr Grzegorz
0 x

skarczew
x 1

Post autor: skarczew » czw lut 01 2018, 11:41

Ad. 1.
Nożyczkami ciężko wyciąć podklejone elementy - można co najwyżej wycinać "z zapasem" z arkusza. Potem już normalnie, skalpelem.
Impregnacja klejem CA przydaje się w przypadku wręg ciętych laserowo, bądź podklejanych na tekturę piwną - bez tego jest ona czasami zbyt "miękka", i podatna na uszkodzenia.

Ad. 2.
Generalnie tak, z jednym małym zastrzeżeniem - przy użyciu paska łączącego czasami wręcz nie potrzeba retuszu.

Ad. 3.
Czasami warto, czasami trzeba. Zabezpiecza druk przed uszkodzeniem i brudem, łatwiej usunąć klej (ale też trochę gorzej przykleić).
Można gruntować (caponem: przed wycięciem - całe arkusze), lakierować (przed wycięciem: lakierem błyszczącym - nie akrylowym - 1-2 cienkie warstwy; po sklejeniu: jeśli nie lakierowaliśmy wcale, to 1-2 cienkie warstwy lakieru błyszczącego - nie akrylowego, potem satyna / mat - może być akryl).

Porada na początek: zacząć od prostych modeli. I uczyć się od najlepszych, którzy też kleili proste modele:
viewtopic.php?t=7919
0 x

poljasiek

Post autor: poljasiek » ndz lut 04 2018, 14:35

Dzięki za odpowiedzi i porady
Jak tylko zacznę coś dłubać przy modelu to postaram się zamieścić jakąś relację. Narazie ciężko niestety z czasem... ;(
No i na pewno jak rozpocznę już w końcu to narodzą się nowe pytania i dylematy ^^
pozdrawiam
0 x

poljasiek

Post autor: poljasiek » ndz lut 04 2018, 14:39

Aha jeszcze w temacie pytania "gk" kreda czy offset hmm szukałem o co chodzi bo jak wiesz jestem nowicjuszem ;p
i wychodzi że kreda bo ta wersja modelu jest na takim śliskim papierze i do wyboru jest albo błyszczące poszycie albo takie bardziej matowe można wybrać. Myślałem to matowe sklejać.
0 x

skarczew
x 1

Post autor: skarczew » ndz lut 04 2018, 19:11

@poljasiek:
Papier kredowy wygląda o niebo lepiej, szczególnie srebrna farba udająca duraluminium. Tyle że się gorzej / inaczej skleja od "matowego".
Alternatywnie, możesz wybrać jeden z wielu innych modeli na papierze matowym ;) .
0 x

poljasiek

Post autor: poljasiek » ndz lut 04 2018, 20:48

Mam już ten model więc od niego zaczne zobaczymy co z tego wyjdzie ;o Słyszałem że butapren się nie nadaje do klejenia tego typu papieru to prawda? Jakie kleje najlepiej używać do tego typu?
0 x

Awatar użytkownika
gk
x 32

Post autor: gk » ndz lut 04 2018, 21:52

poljasiek pisze:
ndz lut 04 2018, 20:48
...Słyszałem że butapren się nie nadaje do klejenia tego typu papieru to prawda? Jakie kleje najlepiej używać do tego typu?
To nieprawda.
Problem polega na tym, że wybór i używanie kleju zależy w większości od indywidualnych preferencji. Jeden sklei cały model butaprenem, drugi wodnym klejem do papieru, trzeci hermolem czy polimerowym.

Uważam, że tylko i wyłącznie własne doświadczenia i praktyka pozwolą Ci wybrać preferowany klej.

Wg nie spokojnie możesz zaczynać butaprenem (o ile model nie jest drukowany cyfrowo - bo wtedy jak zabrudzisz wydruk to armageddon – rozpuści się, ale GPM nie drukuje raczej cyfrowo). Zrób próbę na zapasie koloru (o ile jest) lub na jakieś niewidocznym po sklejeniu fragmencie części.

Ja używam trzech rodzajów kleju – butapren, płynny do papieru (tzw. BCG) i cyjanoakrylowy.

Płynny klej do papieru daje dobre efekty i czystość klejenia, jednak wymaga pewnej wprawy bo rozmiękcza karton i może go zdeformować. Jeśli zamierzasz robić ten na papierze kredowym to BCG go nie chwyci (nie wniknie w strukturę papieru) więc go nie używaj – szkoda czasu i nerwów.

I dawaj zdjęcie podklejonych wreg :haha:

Pzdr Grzegorz
0 x

ODPOWIEDZ