*[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Zaba902
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 18 2018, 10:34

*[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zaba902 »

Witam.
Mam na imię Patryk i jestem tu nowy. Chciałbym przedstawić wam moją relację okrętu hydrograficznego "ORP Pomorzanin" wydawnictwa WAK. To moja pierwsza relacja z budowy modelu i moja trzecia próba sklejenia modelu ze szkieletem, pozostałe dwie próby znalazły się w śmietniku. Czytając relacje na forum zauważyłem że sporo nowych osób przedstawia swoje relacje z nadzieją że koledzy z większym doświadczeniem udzielą im rad, więc i ja stwierdziłem że taką relacje napisze i o to jest. Liczę na wasze rady jak i srogą krytykę :D . Dobrze starczy tych czułości :jezyk: czas popracować. Szkielet skserowałem na wszelki wypadek jak bym coś schrzanił. Następnie nakleiłem wycinankę maszynowo klejem na gorąco na tekturę 1.5 mm tak jak jest podane w instrukcji.
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Po wycięciu wzdłużnicy i pokładu przymierzyłem do oryginału i zauważyłem że wymiary ksera były za krótkie, a gdy pokład przyłożyłem do poszycia było ok.,
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
A tak wygląda wzdłużnica przyłożona na sucho do pokładu i równana od dzioba i tu moje pytanie czy zostawić to czy szlifować?.
Obrazek[/img]
Do następnego. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

No fajnie, witamy (witam) – tyle tylko, że „stary problem” – zdjęcia nie dają się otworzyć – niewłaściwe podlinkowanie?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Zaba902
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 18 2018, 10:34

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zaba902 »

Sorka za poprzednie zdjęcia tu wstawiam jeszcze raz. Mam nadzieje że teraz będzie ok.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Witaj,
jest dział "testy" gdzie możesz próbować wstawianie zdjęć, albo przed wysłaniem posta użyj magicznego przycisku "podgląd" - zobaczysz czy to co wpisałeś wyświetli się w oczekiwanej postaci.

Link do jednego z Twoich zdjęć: https://iv.pl/images/72983743654932580948.jpg
Adres zdjęcia wstaw pomiędzy znacznikami (img) adres (/img) - nawiasy mają być kwadratowe (!), a uzyskasz:

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Zaba902
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 18 2018, 10:34

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zaba902 »

Dziękuje gk. to jeszcze raz zdjęcia po kolei.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pzdr. Patryk
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zaba902 pisze: sob sty 27 2018, 16:57 ...Następnie nakleiłem wycinankę maszynowo klejem na gorąco na tekturę 1.5 mm...
Teraz widać tak jak trzeba!
Jak w pewnym starym dowcipie - „tego nie znałem” – coś więcej na ten temat? Na gorąco? Maszynowo?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Zaba902
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 18 2018, 10:34

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zaba902 »

Już tłumacze. Pracuje w firmie która zajmuje się produkcją gier planszowych. Moja wycinanka została naklejona na takiej maszynie.
Z przodu czyli po lewej stronie maszyna pobiera okleinę mój ark. wycinanki przepuszcza go przez wałki klejowe następnie przykleja na to ark. tektury po czym przechodzi przez wałki dociskowe które dociskają okleinę do tektury i odprowadzają powietrze z spodniej.
Obrazek
Klej którego używamy to

TECHNOMELT Q 2118
Zastosowanie:
Klej na gorąco na bazie kopolimeru etylenowinylooctanowego.
Obrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Mam ten model zaczęty jakieś półtora roku temu :mrgreen:, ale na wstępnym etapie tj. szkielet z pokładem i dziobowe poszycie burt. Czeka na przypływ chęci dalszej budowy. Nie pamiętam dokładnie, ale coś tam było nie tak.
Robiłem szkielet cięty laserem.

Model raczej średnio zaprojektowany. Recenzje miał delikatnie mówiąc umiarkowane. Przewężenie pokładu w części rufowej jest bardzo dziwne.
Choć sam obiekt ciekawy. No i pod słuszną banderą.

Ksero zmienia rozmiary i skutki mogą być różne, np. problem z oklejkami dna bo nastąpiła zmiana rozstawu wręg. Może też nie mieć to znaczenia ze względu na grubość wręg. 1,5 mm to sporo podparcia.

To o co pytasz na końcu – ja bym wzdłużnicę równał do uskoku pokładu, a nie do dziobu. Po pierwsze zgrywają się wtedy linie wręg, a po drugie wzdłużnicę na dziobie musisz bardzo mocno zaszlifować z obu stron do szpica. Przy równaniu do uskoku pokładu szlifowania dziobu będzie troszkę mniej. Upewnij się jednak jaka jest wysokość pionowej ścianki między pokładami.

A swoją drogą „patyczek” do nakładania kleju na arkusz z wręgami masz dość skomplikowany i duży :haha:
Powodzenia.
Pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Zaba902
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 18 2018, 10:34

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zaba902 »

Witam,
podczas tygodnia gdy miałem chwile udało się skleić kadłub. Martwiłem się że znowu będzie krzywo ale chyba wyszło dobrze.
Obrazek
Obrazek
Teraz mam takie pytanie do was czy mam szlifować i wyrównać do wręg? Ja bym tak zrobił ale wole się dopytać, bo kto pyta ten nie błądzi. :)
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Patryk.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: *[Relacja/Okręt]ORP Pomorzanin 1:100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Patryk,
prośba co do zdjęć - zyskują wiele na estetyce, jeśli są na jednolitym tle. Zapewniam, że nie ma z tym wiele roboty, a przekonasz się, że wizualnie będzie lepiej. Druga sprawa to obróbka zdjęć - każdy dostępny free program do obróbki zdjęć, nawet ze zdjęcia zrobionego w słabych warunkach oświetleniowych, albo przy takiej barwie światła jak u Ciebie (ciepłej, żarowej) umożliwia znaczącą poprawę jakości. Zrób próby w wolnej chwili, pobaw się suwakami. Przekonasz się że zdjęcia zdecydowanie się poprawią.

Co do szkieletu trudna rada. Pocieszę Cię, że w moim ciętym laserowo wyszło tak samo. Na niektórych wręgach wodnica wystawała po 1 mm. Ja szlifowałem, ale nie do końca na równo. Zostawiłem wodnicę wystającą na grubość kartonu - w zamyśle do wyrównania sklejkami naklejanymi na wręgi celem poszerzenia podparcia poszycia dna. Ale nie mierzyłem oklejek dna. Sprawdź sobie to jak długie są oklejki dna.
Na tym polega urok takich projektów, że nie wiadomo czego się spodziewać :roll:
Na pewno nie może tak zostać, bo jak to niby okleisz.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ