[R/G] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witek S. pisze: ndz lut 04 2018, 22:59 Kolejny super model spod znanej ręki :(
Czyli przypadek nie jedyny. Do tej pory uważam, że model ma dobrze spasowane części, poza jakimiś małymi wyjątkami i tą maską. Bardziej boli mnie, że sam projekt jest dość niedopracowany pod względem merytorycznym, znaczy ten ostrówek jest połączeniem ostrówka k-161 i k-162. Sam model również jest za szeroki, co widać po kabinie i wielkiej masce.


Na wstępie małe porównanie z Ursusem
Obrazek
Obrazek

Uwaga Mutant:
Obrazek
Obrazek

I komin. Autor przewiduje wykonanie prostego komina, co również chciałem zrobić, ale na zdjęciach koparek zauważyłem, że ten tłumik jest mocowany nie jak w c-360 tylko przez specjalnie wyprofilowana przedłużkę, więc też wyprofilowałem. Układ wydechowy pomalowałem kolorem brązowym i pomaściłem ciemnopomarańczowym, nałożyłem dwie warstwy lakieru matowego, a potem pastelami doprawiłem i oto efekt. Pierwsza taka robota w mojej praktyce ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Kolejna rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę, to połączenie siłowników do podstawy ładowacza. Siłowniki powinny być według instrukcji opierać się na osi śr. 1mm, jednak tej nie ma jak zamocować w podstawie, w której otwory mają 3mm. Zdecydowałem, że siłowniki oprę na tulejach pracujących na osiach śr. 3mm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podstawy już mogły być zamocowane, ale nadal nie można zamocować zbiornika oleju, który przeszkadzałby w zamocowaniu ładowacza. No i zacząłem koła ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Dalszy ciąg kół. Prosty bieżnik grubości 1mm (zrezygnowałem z bieżnika wycinanki, który jest za bardzo łukowaty jak dla mnie). Kolor to mieszanina czarnej, białej i odrobiny żółtej Pactry.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W elementach felgi dodałem kilka istotnych według mnie kropek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I tak to wygląda.
Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witam!
Zacząłem robić przednią ładowarkę. W siłowniki wstawiłem tulejki, które mają za zadanie trzymać prosto tłoczyska w siłowniku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z łyżką czekam na całe tylne ramię, aby móc tymi samymi kolorami postarzyć obie łychy. Tylny panel przerabiam, by był zgodny z KTO-161/162. Rozpocząłem od przygotowanie nowej, dłuższej podstawy wysięgnika. Potem resztę robiłem jak trzeba poza skróconymi prowadnicami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I tak to wygląda ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Zbliżam się ku końcowi, ale na finał trzeba będzie jeszcze poczekać.
Najbardziej czasochłonne dla mnie jest robienie siłowników. Elementy 196 warto podkleić tekturą 0,5mm a nawet 1mm, żeby oklejka pasowała. Nie pisałem wcześniej, ale tłoczyska robiłem z miedzianego drutu fi-2mm malowanego "chromem" w spray'u, ale nakładanym pędzlem. Więcej uwag nie pamiętam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zygamun
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 02 2010, 16:15
Lokalizacja: Zwierzyniec
x 1

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zygamun »

Swietna robota. Tylko ta tłoczyska trochę krzywawe :( . Jeśli mogę coś poradzić to zmień je i zrób ze szprychy rowerowej. też ma fi 2 mm i się błyszczy....
W budowie: C4P
metal 1:17
Archiwum:wz.34
metal 1:17
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Ze względu na fakt, iż wiele osób zauważyło zbyt dużą krzywizny tłoczysk w tylnym ramieniu, to je dokładniej poprostowałem, usuwając wcześniej starą warstwę farby. Po prostowaniu nałożyłem nową. Teraz te tłoczyska nie są takie zwichrowane, czyż nie? Z przodu siłowników nie prostowałem jeszcze.

W ten weekend zrobiłem łyżki. Przednią skróciłem do 82mm, pierwotnie coś koło 90mm. Dodałem również dodatkowe lemiesze po bokach łyżek. Następnie pomalowałem je brązową farbą oraz miejscowo jaśniejszą i osobno bardziej czerwonawą, które nakładałem za pomocą gąbki. potem malowanie matowym lakierem. Na ścianach przed malowaniem fragmentów na żółto połozyłem druga warstwę matu. Następnie właśnie te 2 ściany machnąłem na żółto, pozostawiając fragmenty niezamalowane przy brzegach.
Obrazek
Obrazek

Potem sporo szlifowałem papierem ściernym. Ślady przetarć zrobiłem chromem w spray'u "suchym" pędzlem ;) Łyżki połączyłem z mocowaniami. No i po tym przybrudziłem/pordzewiłem pastelami. Oto efekty ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Już powoli zbliżam się do finału. Ostrówek jest poskładany i oświetlony. Podoba mi się konstrukcja świateł, która pozwala dużo z nich wyciągnąć. Przerobiłem osłonki światła (pomniejszyłem) i zrobiłem nowe kierunkowskazy z patyczka do szaszłyków (3mm)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Koła przybrudziłem, zbiornik i tył zasmarowałem pastą do butów :). Dodałem również stopkę (nie ma w wycinance). W przypadku połączeń przewodów hydraulicznych zrezygnowałem z mocowania do otworów w tylnej ściance, zdecydowałem się do przymocowania ich za górną szyną po środku. Położenie do pozwala stosować krótsze przewody i zapewnia brak przeszkód podczas przesuwu obrotnicy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Finał za tydzień ;)
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Zapraszam na Wielki Finał! Ostrówek został zakończony!
Do modelu dodałem przednią osłonę maski oraz liny zabezpieczające ramię na czas transportu.

ObrazekObrazek

Obrazek

I zanim coś, co "tygryski lubią najbardziej" to pozwolę sobie zrobić podsumowanie:
Nad modelem spędziłem 2 miesiące z efektu jestem bardzo zadowolony. Był to drugi model, który tak poważnie postarzyłem, gdzie w międzyczasie poznałem nowe techniki i materiały do brudzenia.

Co do opracowania: jako minusy widzę tutaj:
- brak kilku elementów, nie tylko elementów przednich kół, ale w szczególności brakowało tych "zaślepek" sworzni na wysięgnikach. Łącznie potrzeba ich 48 a jest ich dostępnych z tego co pamiętam 32. Brakuje również kilku innych drobnych elementów wysięgnika, które łatwo można dorobić z zapasu koloru
-maskę, która przy przewidzianej konfiguracji jest za krótka do modelu, a jej przednia część wymaga szczególnej uwagi
-stary typ podstawy tylnego wysięgnika, który jest możliwy do przerobienia.
-szerokość modelu, która według mnie jest nieproporcjonalna do długości. Mierzyłem ostrówka w rzeczywistości, gdzie szerokość z tyłu to dokładnie 2 m, co przy tej skali daje szerokość 80 mm, a w modelu jest to ponad 90 mm. Widać również to po kabinie - szeroka przednia i tylna szyba.
-brak bieżnika na przodzie

Jakie plusy:
-pieruńsko przyjemnie i bezproblemowo skleja się pozostałe elementy (poza niektórymi wyjątkami) ;)
-da się robić ruchome elementy.

No i sesja fotograficzna w plenerze
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek


A tu porównanie z Ursusem C-360. Na długość pasują do siebie idealnie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R/G] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Bardzo mi się podoba, super wykonanie!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2722
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R/G] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:spoko:
Bardzo ładne wykonanie.
Łyżki wg mnie genialne - i zupełnie nie ma się wrażenia że malowane. Super to połączyłeś z resztą modelu.
A że za szeroki... niektóre tak mają :haha: Dobrze że tylko za szeroki. Kogoś jednak, kto ma pojęcie w tych maszynach z pewnością to, że tak powiem, razi. Dla mnie śliczny "kanarek".

Technik daktyloskopii miałby używanie na tylnych oponach :mrgreen: Odciski zostały na "kurzeniu".

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ