[R/G] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

[R/G] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witam! Jako że w kwestii studiów mam trochę czasu przed obroną, postanowiłem rozpocząć budowę ostrówka z wydawnictwa Answer. Autorem jest Pan Adrian Wandtke. Poszukam może jakiś baboli zanim, ktoś je znajdzie w moim opracowaniu Ursusa ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

model z laserami klei się bardzo fajnie, ale już znalazłem jeden babol
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W takim wypadku należało skrócić element 7 u nasady, aby mocowanie zeszło na dół, jednak ja się zastanawiam i chyba zdecyduję się to zostawić, gdyż w przy taki ustawieniu otwory górne wychodzą na wysokości przełamania przedniej ściany kabiny, co jest widoczne w oryginale.
Obrazek
Obrazek

I tak to wygląda niesklejone na ten moment
Obrazek

Kolejną nowością jest fakt, iż przy sklejaniu tego modelu używam Butapremu, gdyż magiki, które mi zostały nie nadają się do użytku, a nie zaopatrzyłem się w nowe. Do tubki z butaprenem zamocowałem dzióbek od magica. Do tej pory jestem zadowolony. Klej mimo swojej lepkości bardzo łatwo schodzi z palców przez co nie ma możliwości zostawienia śladów palców na modelu.

Planuję kleić jeszcze parę dni, a potem przerwa na naukę ;)
Ostatnio zmieniony pt mar 09 2018, 18:53 przez claas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witam, prezentuję dalsze postępy. Jednak skróciłem podstawę ramienia ładowacza ( el. nr 7) - łatwiej i estetyczniej wychodzi.
Obrazek

Wziąłem się za wnętrze kabiny i błotniki. Dźwignie porobiłem swoje, a siedzenie przemalowałem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Posklejałem trochę więcej. Niektórych elementów nadal nie przykleiłem do całości, gdyż czekam na kabinę.
Obręcz kierownicy wykonany z drutu. W elementach brakuje elementu 34(w inst. też) prawdopodobnie miała być to oś kierownicy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wycinanka umożliwia wykonanie przedniej osi na sztywno, bez wahliwości, bez skętu, bez obrotu kół. Miałem koncepcję tylko na zrobienie wahliwej osi i skrętu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem również siłownik układu kierowniczego, jednak według wycinanki ma on jeden nypel. Aby układ "działał" dorobiłem drugi nypel, a przewody hydrauliczne wykonałem z przewodów słuchawek.
Obrazek

Na ten moment przerwa. Następna będzie kabina ;)
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Niedziela sprzyjała dalszym pracom nad modelem. Jak mówiłem teraz kabina.
Wnętrze kabiny przewidziane jest w kolorze szarym, jednak dokonałem przemalowania wnętrza na żółty kolor pozostawiając szare obicia na błotnikach.
W wycinance przewidziane są uszczelki do szyb, jednak zauważyłem, że nie ma uszczelek do wszystkich szyb. Brakuje uszczelki do małej szyby z prawej strony koparki. Zamiast tego są 2 uszczelki do szyby drzwi.
Na przedniej ścianie nie ma w ogóle zaznaczonych uszczelek. W efekcie na boki i tył nie umieszczałem dostępnych uszczelek, natomiast na przednią szybę nałożyłem uszczelki przedniej i tylnej szyby.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Proszę kolegów. Od wczoraj śmiało możecie mówić do mnie "Inżynierze Claas: :D Obroniłem swoją prace inżynierską.
Po tym wydarzeniu można kontynuować pracę nad Ostrówkiem.
Tym razem prace nad silnikiem. Przy pracy również odnalazłem kilka błędów.
Z tego tytułu polecam np. przednią ścianę silnika podkleić podwójnie tekturą. Ktoś, kto też klei ostrówka, zwierzał mi się, że mu maska do kabiny nie dochodzi. przypuszczam, ze powodem była za bardzo wysunięta do przodu chłodnica z filtrem powietrza. Jako rozwiązanie proponuję zwężenie o połowę "wentylatora". Wtedy wszystko powinno być na miejscu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:uscisk:
Gratulacje zatem Panie Inżynierze. :piwo:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
wojtkow
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 12 2017, 12:59
x 1

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtkow »

Pogratulować, w kraju opanowanym przez magistrów socjologii i marketingu inżynier brzmi dumnie (i daje fach).
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witam, lecimy dalej z tematem.
Sinik trochę poskładany brakuje kilku przewodów oraz układu wydechowego. W instrukcji brakuje rysunku, na podstawie którego można by było ukształtować wydech.
Obrazek

Więc musiałem zrobić maskę. No i się zaczęło.
I. Maska jest za krótka i nie dochodzi do kabiny. Mimo mojej poprawki na wentylatorze i tak do kabiny brakowało o 5 mm. Bez przeróbek należałoby usunąć filtr z przodu.
II. Dodałem kilka elementów do maski w postaci kół na mocowanie świateł oraz grzbietu klapy. Przedłużenie maski dość zaburzyło efekty moich starań.
III. Dostępną kratkę zastąpiłem swoją w kolorze białym.
IV. Sklejenie przedniej części to była masakra, gdyż po sklejeniu tej "owiewki" z dostępnych elementów ta nie pasuje do reszty maski. "Owiewka" jest za duża. Przez trochę czasu kombinowałem i wykombinowałem, aby w jej wewnętrznej części od wewnątrz zastawić zapas materiału (zapas przewidziałem już na początku wycinania, ponieważ część ta po sklejeniu trzymałaby kratkę pochyloną, co widać na modelu testowym, a powinna być w pionie). Wewnętrzną częścią okleiłem kratkę, a na to zewnętrzną. Następnie przyłożyłem "owiewkę" do reszty maski i zaznaczyłem nadmiar, który trzeba obciąć. Jakoś się udało.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poza tym z kabiny zostało mi szare podklejenie pod dach. Zrobiłem z niego bak na paliwo, gdyż zbiornik boczny jest przeznaczony tyko na olej ( KTO-161 i chyba pierwsze wersje 162)
Obrazek
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Kolejny super model spod znanej ręki :(
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Zaba902
Posty: 33
Rejestracja: czw sty 18 2018, 10:34

Re: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zaba902 »

Świetny model, i gratulacje obrony.
ODPOWIEDZ