[P] Tektura modelarska

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tofiki
Posty: 150
Rejestracja: pt maja 11 2007, 19:37
Lokalizacja: INNY Dom Kultury Ruda Śląska
x 11

[P] Tektura modelarska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tofiki »

Witam. Kupiłem kiedyś na allegro tektura modelarską tzw. piwną 1mm i mam z nią same problemy przy wycinaniu małych elementów podklejonych na takowa tekturę rozdwaja się i nie można precyzyjnie wyciąć detalu. nawet zaimpregnowanie BCE nie sprawdza się jest po prost za miękka a poza tym zamiast 1mm ma 1,3 mm. Używam nożyków Olfy i zakładam nowe ostrza a i tak tekturka się szarpie. Może ktoś coś doradzi lub poleci inną tekturkę.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [P] Tektura modelarska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Helo
Zrobiłem już tak wiele modeli że myślę iż mogę w tym temacie też doradzić.
Po pierwsze nigdy nie kupuję na allegro tylko w sklepie papierniczym dla artystów tam jest tektura wszelkich grubości chodzę zawsze z suwmiarką, bo panie nie znają dokładnej grubości kartonów.
Kartony są dużych rozmiarów więc na miejscu tnę je na połowę, zawsze jest tektura 1mm i czasami dokupuję 1.5mm i 0.5mm
Ta grubsza jest w kolorze szarym jest też o wiele twardsza od tej białej 1.0 mm, 0.5 jest w kolorze szaro-białym.
Białej używam tylko do podklejania dużych elementów, podstawy, ściany, pokłady okrętów i wręgi.
Jeśli coś ma być drobne i grube na 1mm to sklejam dwie warstwy 0.5mm karton jest sztywny i nie rozwarstwia się.
Tutaj zaopatruję się w pędzelki i temperę która jest lepsza od plakatówek.
Jeśli nie ma takiego sklepu w Rudzie to jest na pewno w Katowicach i Tychach(sklep "Papirus")
Pozdrawiam :D
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 35
Rejestracja: pn maja 05 2008, 7:55
Lokalizacja: Żarki Letnisko

Re: [P] Tektura modelarska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bizon »

Na tej tekturze faktycznie jest problem z wycinaniem drobnych elementów. jedynym lekarstwem jest nasączenie krawędzi klejem Super Glue.
Najlepiej robić to w ten sposób, że odcinasz jedną krawędź i nasączasz go klejem i tak z każdą krawędzią. Nasączanie przed wycięciem nie jest złe, tylko później ciężko się wycina taki element.
Awatar użytkownika
Nautek
Posty: 2
Rejestracja: śr lut 21 2018, 21:18
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: [P] Tektura modelarska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nautek »

hej
Piwna niestety tak ma. Do lasera super do wycinania detali. Kup szarą. Dostępna w necie lub sklepach dla plastyków itp. formaty max 1000x600mm.
Dużo twardsza ale technika wycinanie i doświadczenie modelarskie tez robi swoje.
ODPOWIEDZ