[R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

popala
Posty: 22
Rejestracja: czw lis 13 2003, 15:26
Lokalizacja: Gliwice
x 1

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: popala »

Czy ramki wiatrochronu (?) nie powinny dochodzić do czarnych linii, obniżając go tym samym? Jeżeli tak to wtedy odwrócenie środkowej części owiewki pozwoliłoby na spasowanie do reszty.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

popala: Wiatrochron, oprócz tego, że jest 1mm za krótki to jest spasowany dobrze i wchodzi na swoje miejsce jak złoto. Nie ma potrzeby go "spłaszczać".
laszlik: Dziękuję za ten głos rozsądku!Ten model rzeczywiście jest przykry albo mi bardzo daleko do "średnio zaawansowanych". W tym wypadku celem samym w sobie jest dla mnie dobrnięcie do krawędzi natarcia skrzydeł :)

Zainteresowanie mnie zmotywowało. Zabrałem się za to nieszczęsne oszklenie i jakoś wyrzeźbiłem. Makro jest okrutne, wiadomo, ale w rzeczywistości też wygląda na tak wymęczone.
Co zrobiłem: przedni pasek ramki owiewki wyciąłem z zapasu koloru (dłuższy). Z drugiej wytłoczki tym razem już porządnie dosztukowałem sobie odsuwaną część kabiny i poskładałem razem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I brnę dalej, pojawia się broda:

Obrazek

pdr.
Bes.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
tofiki
Posty: 150
Rejestracja: pt maja 11 2007, 19:37
Lokalizacja: INNY Dom Kultury Ruda Śląska
x 11

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tofiki »

Nie poddawaj się walcz dalej będzie lepiej
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Obrazek

Tak jak napisałeś, tylne okienko sięga niżej, prowadnice też powinny być niżej.
Ładnie wybrnąłeś
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi

Sklejam dalej, model dostanie moja 4-letnia siostrzenica. Ciężko dać z siebie 100% kiedy na modelu położyło się już lagę.
Usterzenie pionowe - OK ale ostatnia wręga/szkielet statecznika pionowego ma kształt gruszki, dodatkowo poszycie zaprojektowane jest na styk do wręgi w związku z czym dostajemy takie ładne czarne pola (łatwo można to ogarnąć ostatnią wręgę wycinając prosto a naddatek poszycia ukryć pod statecznikiem):

Obrazek

Ster kierunku ma oddzielnie narysowany trymer i miejsce pod światło pozycyjne, ale tylko z jednej strony. Coś tu jest chyba do samodzielnego wykonania ale ja tego nie ogarniam więc skleiłem jak jest. To zaokrąglenie u dołu trzeba sobie we własnym zakresie przerobić:

Obrazek

Stery wysokości - gratis drugi lewy. Prawy chyba jest do dokupienia osobno albo można wyciąć z uproszczonej wersji:

Obrazek

I uwaga - wszystkie segmenty kadłuba pasują do siebie oprócz ostatniego. Nie sprawdziłem i mi się napisy oczywiście rozjechały. Ale krawędzie natarcia klejone na styk powoli ogarniam:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pracuję nad poprawą jakości zdjęć również, następne będą lepsze. Dokupię jeszcze 2 żarówki do doświetlenia z góry i z przodu.

Pzdr.
Bes.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej

Skleiłem punkt kulminacyjny każdego Spitfire-a czyli te eliptyczne w obrysie skrzydła. I lewą i prawą krawędź natarcia mocno zmęczyłem i już się tłumaczę. Dolne poszycia skleiłem razem z centropłatem i do tego doklejałem górne. Z prawej strony błędnie założyłem, że lepiej będzie kleić poszycie od krawędzi spływu jednocześnie całe przyklejając do szkieletu. O ile w stosunku do centropłata wyszło równo to sama krawędź natarcia się do końca nie zeszła i przy docinaniu i szlifowaniu troszkę ją pogniotłem. Z kolei z lewej strony zacząłem już od przodu, kleiłem tylko po obwodzie i wyszło znacznie lepiej ale okazało się, że przesadziłem z papierem ściernym i samo łączenie też jest nieco pogniecione i nie idealnie eliptyczne. Sam szkielet jest nieco wątły i praktycznie nie ma go w końcówkach, co nie pomaga.Zadowolony jestem za to z chłodnic i osłon działek, udało mi się to zrobić czysto.
Mam odczucie, że poszycie górne i dolne jest tej samej długości, przez co rozjeżdżają się miejsca pod lufy działek i km-y. Wyszło mi to dokładnie tak samo z obu stron czyli jest szansa, że po prostu w długości poszycia nie jest uwzględniony kształt poszycia centropłata, który determinuje wznios.
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bes.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hej!

Skończyłem. Skopałem osłonę filtra a i czasu też nie mam za dużo na rozkładanie i składanie studia, to relacja padła troskę.
Model jest dziwny. Byłby naprawdę niezłym i prostym modelem Spitfire-a ale...
1) ta nieszczęsna owiewka, okienko i szyny do odsuwania owiewki
2) poszycie stateczników kończące się równo ze szkieletem
3) dziwny kształt końca kadłuba (tam gdzie przychodzi ster kierunku)
4) wątły szkielet z przodu kadłuba
5) za mało szkieletu w skrzydłach i brak podparcia dla krawędzi natarcia
6) część wręg osłony filtra przeciwpyłowego wiszące w powietrzu
7) niedoróbki (źle rozrysowany trymer steru kierunku, 2 lewe stery wysokości, łopaty śmigła, zaślepki działek i jeszcze coś by się znalazło)
8) podwozie: wydaje mi się, że wnęki podwozia wkleiłem dobrze ale samolot siedzi jakby był srogo natankowany i osłony podwozia przycinałem gdzieś z pół centymetra :)


Sporo jak na model wydany kilka razy w MPmodel i ProArte.
Niemniej jednak model możliwy do sklejenia na czysto - ale to dla masochistów którzy tak jak ja skusili się na wyjątkowość malowania. W żadnym wypadku nie nalazłem go jako przyjemnego i prostego modelu - a jest nieskomplikowany.
Obrazki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrówki!
Pzdr.
BES.
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [R] Spitfire Vc (trop), CGS, Cressy, Australia - MPModel 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

:papa: Cześć.Bardzo ładny model ,biorąc pod uwagę błędy jakie posiadał poradziłeś sobie z nim wyśmienicie.Mam z tego wydawnictwa spita na pływakach i wiem już co mnie czeka przy budowie.Gratuluję bardzo fajnego modelu w kolekcji-pozdrawiam Jacek1971.
ODPOWIEDZ