[R/G] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Dzięki.

Jeszcze zapomniałem dodać, że wręgę W6 (zielona przegroda między szoferką a częścią "pasażerską") w końcu dopasowałem po kawalersku. Docięta u góry, u dołu, wewnątrz u góry, rozcięta po środku i poszerzona. Miejsca na słupki pasują do wcięcia we wrędze W19, później się okaże czy dobrze zrobiłem.
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Miało być przyśpieszenie prac, a wyszło spowolnienie. Przyczyn jest kilka, a oto jedna z nich:

Obrazek

Znaczy się turystyka piesza. Na zdjęciu to akurat rozlewisko w rejonie Zaborowa Leśnego. Żałuję, że nie miałem aparatu dwa tygodnie wcześniej, kiedy bajoro było jeszcze pokryte matowym białym lodem.

Też się gdzieś przejdźcie. Kręgosłup się prostuje, wzrok odpoczywa, itp.

Tymczasem zdziałałem niewiele. Akurat pożyczyłem komuś aparat, więc przedtem sfotografowałem to niewiele, i przy okazji aktualizacja relacji. Nieco zwiększyłem stopień scalenia kabiny. Tutaj z przymierzonymi drzwiami:

Obrazek

A tu bez drzwi:

Obrazek

Skleiłem kanistry, żeby mieć jakiś sukces. Jeszcze brakuje pasków, i chyba wymienię wlewy, bo te są jakieś nie takie.


C.D.N. (jak odzyskam aparat, i scalę górę kabiny)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Super,
Świetnie klejona kartonówka :spoko: i znakomicie pokazana.

Kanistry wyglądają jak by nie miały jeszcze "wlewów", albo te były zaspawane :haha:.
krzywy pisze: śr kwie 18 2018, 23:03 Też się gdzieś przejdźcie. Kręgosłup się prostuje, wzrok odpoczywa, itp.
Święte słowa krzywy, święte słowa. Popieram w całej rozciągłości, stosuję i polecam innym.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Po ostatnim spowolnieniu nastąpiło jeszcze większe spowolnienie. Aż powiedziałem sobie: "Do budy, k**a!". I oto efekt:

Obrazek
Obrazek

Na razie w większości brak retuszu. Boki udało mi się dopasować do nadkoli w ten sposób, że najpierw wkleiłem nadkola, a później dopasowałem boki bazując na łączeniu z nadkolami. Było docinanie prawie z każdej strony. Na koniec wnęka koła zapasowego. Dach nie jest przyklejony - wiedziałem, że to będzie jeden z trudniejszych elementów, i zrobiłem próbę na skanie:

Obrazek

Dzięki temu bezstresowo sprawdziłem ile trzeba przyciąć główną bryłę. U dołu zdjęcia widać element przeznaczony na zaokrąglony narożnik. Zupełnie nie pasował. Po lewej stronie dachu pierwsza próba dopasowania - musiałem docinać i docinać wąsy żeby zgodziły się kąty. Element zrobił się za mały. Po prawej stronie druga próba z odpowiednią modyfikacją wycięcia. Trzecia posłużyła jako wzór do wycięcia docelowych elementów (z zapasu koloru). Do takich docinek po łuku lubię używać nożyczek do paznokci.

Nie zapowiadam co dalej, bo ten model zmusza mnie do ciągłych zmian kolejności klejenia. Ale w jednym z następnych wpisów będą reflektory, które zacząłem kleić równolegle z budą, bo nie lubię zostawiać takich pracochłonnych detalików na koniec.

C.D.N.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

I coś się stało ze wszystkimi zdjęciami z tej relacji. :x
Nie widzę żadnego z tej strony...
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ja też nie...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

A teraz? Może jakiś "chwilowy" problem po stronie Fotosika, bo teraz wygląda to normalnie, i miesięczny transfer też ledwie rozpoczęty.

W każdym razie kontynuuję produkcję detali. Tutaj "czarne" do wnętrza kabiny. Wszystkie oprócz kierownicy zrobione bez napinki, bo nie będą zbyt widoczne:

Obrazek

No i wspomniane reflektory. Popatrzyłem sobie na ten zestaw części:

Obrazek

I stwierdziłem, że to nie może wyjść dobrze, a jeszcze się narobię formując takie drobne segmenty z tego ciastowatego kartonu. W tym modelu ustalił mi się taki standard, że główne bryły robię z wycinanki, a "samodzielne" drobne podzespoły ewentualnie maluję, bo nie jest to zbyt rażące. Więc "zaprojektowałem" te reflektory z listków. Obwód znałem, długość oszacowałem, profil listka dałem na oko, wydrukowałem trzy wersje, i jakoś trafiłem. Po ukształtowaniu zalałem cyjanoakrylem z obu stron, i przeszlifowałem (tylko z zewnątrz). W próbnej sztuce zastosowałem dwa zalewania i dwa szlifowania. We właściwych stwierdziłem że wystarczy po jednym, i to był błąd - po wstępnym malowaniu objawiły się dziury, i musiałem poprawiać. Ramka szkła to dwuwarstwowa obrączka z kartonu. Szkiełka dopasowałem do otworu - dało radę.

Obrazek

Po odcięciu nadmiarowych rurek wkleiłem do środka szkiełka, aluminiowe stożki, i skleiłem całość. Malowanie pędzlem okazało się jedną z trudniejszych operacji. Dopiero trzecia warstwa, po gruntownym rozcieńczeniu farby, dała znośny efekt.

Obrazek

Dopiero na zdjęciu zauważyłem, że najwyraźniej pomyliłem klosze, i to gdzieś na wczesnym etapie. Główne reflektory powinny być identyczne, a ten próbny, przewidziany ewentualnie na szperacz, powinien być bardziej kulisty. Trudno.

Może i nie zadał bym sobie tyle trudu, ale następny model, który mam na oku, ma jeszcze więcej tych reflektorów.

C. D. N.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Teraz znowu wszystko widać.
Przepięknie wykonane reflektory!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Krzywy - rozwalasz system :) A co następne masz na oku?
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Bajecznie z tymi światełkami... przepraszam reflektorami. :D Mistrzowska robota.
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
ODPOWIEDZ