[Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: [Relacja] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Ja nie Mati, ale Mati chyba sie nie obrazi...
Tasma maskujaca:
http://thumbs3.picclick.com/d/l400/pict ... nge-18.jpg
Moim zdaniem najlepsza Tamiya. Dobrze sie uklada na oblych powierzchniach. Jest dostepna w roznych szerokosciach, a w razie potrzeby mozna odpowiedni pasek samemu dociac.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [Relacja] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Heinrich Kosmala - tak jak powiedział mr.jaro o taką właśnie taśmę chodzi. Ja jednak użyłem taśmy 0,4 mm. Trzyma się trochę gorzej niż Tamiya, ale nie muszą nic docinać.

Obrazek

W przypadku tak prostego bieżnika jak w Zlinie na oszlifowane na gładko koło naklejam taśmę, zabezpieczam ją dodatkowo rzadkim CA i maluję.

Obrazek

W przypadku kształtów bardziej skomplikowanych, jak np. w Mustangu można jej użyć do stworzenia złudzenia bieżnika. Koło szlifujemy na gładko i malujemy czarną farbą. Następnie wgłębienia bieżnika zaklejamy taśmą, a całe koło malujemy lekko rozjaśnionym czarnym. Po odklejeniu taśmy uzyskamy bieżnik. Jednak technika ta sprawdza się bardziej przy samolotach w skali 1:72 lub 1:48 (technika stosowana głównie w modelarstwie plastikowym), w przypadku dużych kół w 1:33 może to już wyglądać na zbyt uproszczone.

Obrazek

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić, a tekst i rysunki są zrozumiałe.
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [Relacja] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Zapraszam do obejrzenia galerii. Zmieniłem trochę antenę względem wersji wycinankowej, dodałem również tzw. trapezy na końcach skrzydeł, wyszły znacznie grubsze niż powinny, ale nie miałem drutu o mniejszej średnicy. Elementy mocujące trapezy i dźwignie przy hamulcach wykonałem z matowej folii aluminiowej, mimo, że na zdjęciach wyglądają na szary papier. Niestety miałem małe problemy z przyklejeniem owiewki i w skutek walki przesunęła się ramka zewnętrzna względem wewnętrznej, co jest widoczne na zbliżeniach na kabiny. Więcej popełnionych błędów nie pamiętam :)

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Kilka zbliżeń:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Oraz zdjęcie grupowe:

Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gratuluję, piękny model zbudowałeś. Szkoda że ta czerwień jakaś taka dziwna, na pewno inna niż na samolotach które oglądałem na zdjęciach w necie. Ciekawi mnie do czego służą te trapezy na końcach skrzydeł ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Tempest - dzięki, również wydaje mi się, że czerwony powinien mieć delikatnie cieplejszy odcień, coś jak na modelu SP-AUA. Trapezy wykorzystuje się przy wykonywaniu figur akrobatycznych, aby ustalić położenie samolotu względem horyzontu.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Może mało do rzeczy (bo model bardzo fajny – gratulacje!), ale czy to są rzeczywiście trapezy?
Trapez; czworokąt mający przynajmniej jedną parę równoległych boków nazywanych podstawami, pozostałe noszą nazwę ramion...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Heinrich Kosmala - elementy te wykonałem na podstawie zdjęć i informacji przedstawionych w przywołanym przeze mnie w pierwszym poście linku z forum PWM. Masz rację, że elementy te nie mają kształtu trapezu, jest to jedynie ich potoczna nazwa, występują również w paru innych kształtach. Dziękuję za opinię.

Oto wpis z w/w wątku:
waldesky pisze:Ich zadanie jest bardzo prozaiczne i nie ma związku z konstrukcją płatowca. Służą mianowicie do określania położenia samolotu względem horyzontu podczas wykonywania figur akrobacji. Czasami są nazywane potocznie trapezem i w takiej formie występują (bardziej przypominają romb, więc nie wiem czemu trapez?). Tu są tylko ćwiartki, a często spotyka się połowę "trapezu"
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Gratuluję udanego modelu i zdjęcia tygodnia. W tle widać ładną Iskrę, można by zrobić jakieś zbliżenie :)?
Obrazek
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Camilllo - dziękuję. Nie bez powodu Iskra jest na tym zdjęciu jako tło i bardzo rozmyte. Jest to dość stary model, a do tego jeden z tych, który dobrze wygląda tylko z daleka :) Przepraszam za kiepskie tło i ostre światło, ale swoje 'ministudio fotograficzne' już złożyłem.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [Relacja/Galeria] Zlin 50LS, GPM 304, 4/2011

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Iskierka bardzo ładna, to trudny model ale bardzo fajny, każda sklejona Iskra cieszy :).
Obrazek
ODPOWIEDZ