[R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Tusiek
Posty: 25
Rejestracja: wt gru 09 2008, 22:33

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tusiek »

Fajny model, fajny pomysł :)
jest tylko jedno małe ale: ale ten STAR jest chyba troszkę za szeroki na tą bramę :)
pozdro
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

A ja mam jeszcze jedno spostrzeżenie... co to za remiza, która nie mam rur do zjeżdżania dla strażaków? hahahhah
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 228
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Tą buduje jako OSP. Przeglądałem już czeluści internetu w poszukiwaniu ciekawego budynku PSP w którym taka rura by się zawierała. Także jeśli czas pozwoli..... ;-)
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 228
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć Wszystkim w Nowym Roku.

Miało być dużo..... a wyszło jak zawsze. Niestety przerwa świąteczno-noworoczna nie przyspieszyła prac nad projektem. Co więcej Star dawał mi tak się we znaki, że zastanawiałem się nad dalszą motywacją.

W końcu coś drgnęło, ale po kolei:

1. Star - koła otrzymały finalny kolor oraz zabrałem się za robienie podpór pod przestrzeń pasażerską. Z tych drugich byłem średnio zadowolony, ale sumarycznie i tak będą średnio widoczne więc trochę przymknąłem na nie oko:

Obrazek

Obrazek

Dużo jeszcze brakuje mi do dobrego wycinania takiej drobnicy. Trzeba jednak na czymś się uczyć i mam nadzieję, że następny razem będzie już lepiej.

Jak widać powyżej zrobiłem też skrzyneczkę ( chyba narzędziową ), którą też delikatnie uplastyczniłem :)

Wprawne oko zauważyło, że komora silnika nie jest pusta. A no nie jest. Bardzo denerwowała mnie pusta przestrzeń i stwierdziłem że nie może się to tak skończyć.
Powstał prowizoryczny blok silnika, który prezentuje się tak oto:

Obrazek

Obrazek

Co prawda mało z tego będzie widać, ale samego prostopadłościanu wklejać nie zamierzam. Żeby nie było jest też chłodnica, ale żeby kabina mogła się podnosić ( takie jest założenie ) musiałem przykleić ją do wewnętrznej strony atrapy samochodu :D

Dalej było gorzej bo.... dopadł mnie brak weny :/ zastanawiałem się co i jak dalej. Co z wyposażeniem remizy ( krzesła, szafki, itp ). Za dużo myślenia, za mało pracy.
Odseparowując się chwilowo od Stara, postanowiłem zrobić troszkę osprzętu który chciałbym umieścić w wolnych przestrzeniach remizy lub jakiś szafkach do tego przeznaczonych. Mając bogatą szufladę strażackich wycinanek zacząłem szukać i tak powstały narzędzia przeszczepione z Answerowego BONEXa ( oczywiście odpowiednio przeskalowane ):

Obrazek

Obrazek

Muszę jeszcze trochę nad krawędziami poćwiczyć bo troszkę obszarpane są, ale myślę że to w miarę czasu.
Na pewno będę chciał jeszcze dorobić stojak z wężami strażackimi i powiesić na ścianie jakieś drabiny. Do kompletu mam zamiar zapożyczyć z Modelikowego Żuka strażackiego motopompę.

Trzeba było jednak wrócić do związku ze Starem i ruszyć z nim dalej. Zacząłem przymierzać się do luku pasażerskiego ( chyba dobrze piszę ). Dużo oglądania zdjęć na necie porównywania i takich tam innych. W końcu zacząłem coś dłubać. efekty poniżej:

Obrazek

Obrazek

Nie wszystko spasowane jest idealnie, ale z aktualnego efektu jestem zadowolony.
Przymiarka do reszty samochodu:

Obrazek

Obrazek

Tu jeszcze rzut na pojazdu, sprzęt i 1gr-ówkę dla porównania wielkości.

Obrazek

Jak widać Star jest OGROMNY pomimo tak małej skali. I jak już co niektórzy słusznie zauważyli mogę mieć problemy ( i to nawet spore ) ze schowaniem go w budynku :)
Biorąc to pod uwagę trzeba było wezwać posiłki i tak mikołajkowo/gwiazdkowo wpadł mi w ręce taki oto zestaw.....


Obrazek

Także Star raczej będzie przed remizą, a w środku pojawi się coś z nowo nabytej wycinanki.

Na koniec szybki rzut na remizę:

Obrazek

Przepraszam za jakość tła, ale póki co coraz ciężej wygospodarować mi taki kawałek przestrzeni, żeby tło było jednolite.

Mam nadzieję że postępy przypadną stałym bywalcom jak również nowo odwiedzającym wątek do gustu :)

Z mojej strony na razie tyle.
Pozdrawiam i do następnego

P.s.
Zapomniał bym dodać. Większość elementów przymierzona jest na sucho. Rama z podporami na pewno będzie malowana tak samo jak spód kabiny ( o czym pisałem wcześniej ).
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

A ta zabudowa to nie za wysoko wyszła? Czy to nie jest jej ostateczne położenie?

Obrazek
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 228
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

To nie był popularny "osinobus".

Okładka wycinanki poniżej:

Obrazek

Szukałem też po necie bo pamiętam że jedno zdjęcie tego egzemplarza, z widoku od tyłu udało mi się znaleźć.
Natomiast poniżej wstawiam zdjęcie Stara ze strony Autosana. Jest to wersja pogotowia technicznego w podobnej zabudowie ( okna są wyraźnie mniejsze ). Jak tylko doszukam się tej fotki oryginału to podrzucę.

Obrazek
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 228
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Dotarłem do zdjęcia oryginału ( źródło: internet ).

Fotka poniżej. Myślę że teraz wątpliwości będą rozwiane:

Obrazek
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Dolna linia okien zabudowy wypada wyraźnie poniżej górnej linii okien w kabinie, inaczej niż w modelu, gdzie jest na równi lub nawet powyżej. Ale i tak nieźle. Wsiadać i wysiadać musiało się bardzo wygodnie i bezpiecznie...
Awatar użytkownika
akiz
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 30 2016, 11:46
Lokalizacja: Morąg

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: akiz »

Pomysł z kabiną i silnikiem na wielki plus u mnie :D Bardzo dobry projekt.
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 228
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Remiza Strażacka 1:43 - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

Szybka a zarazem mała aktualizacja, ale żeby nie było że nic w temacie się nie dzieje. Pracuję na przedziałem pasażerskim.

Poniżej kilka fotek z postępu budowy Stara:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Części mniej jak więcej, ale i tak jest co robić, a czas zaczyna uciekać bo jest już termin tegorocznego konkursu w Świdnicy gdzie chciałbym wszystko pokazać pierwszy raz....
Pozdrawiam,
Karol :D
ODPOWIEDZ