[R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

[R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

Natchnęło mnie na zrobienie relacji z klejenia MAZURA D-350 z wydawnictwa ORLIK. Głównie chyba dlatego, że jakoś rzadko gości na forach, a konstrukcja ciekawa i nasza rodzima. Model mocno zdetalizowany, niestety z drobnymi brakami, których część wymienię, mam nadzieję ku pomocy innym sklejaczom tegoż modelu. Generalnie przydało by się trochę więcej rysunków, bo te które są nie pokazuję wszystkiego dosyć jasno. Dostępny zestaw laserowy zawiera gąsienice oraz szkielet wanny oraz szkielet elementu szoferki. Brak laserów do detalów np. zawieszenia, czy też kół co było by bardzo pomocne.

Początek niezbyt fortunny, ponieważ zależy zacząć od pobrania erraty do szkieletu kadłuba wanny. Na szczęście lasery już są po poprawce, więc jest OK. Zdjęcia 1-6 pokazuję sklejoną wannę oraz różniste elementy z boków kadłuba. Zdarzyły się pomyłki w numeracji. Na rysunku detalu nie jest zaznaczone, gdzie ma być część 12a.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Po oklejeniu poszycia zostaje z przodu taki wąski pasek od górny, z którym nie wiadomo co zrobić. Oraz pusty przód.
Obrazek


Po tym etapie autor zaleca sklejanie kół oraz gąsienic. Model będę malował więc zmieniłem tę kolejność, aby malować spód z jak największą liczbą elementów; przykleiłem: z przodu część 35 oraz uzupełniłem ten pasek, o którym pisałem wyżej.
Obrazek

Przykleiłem część 20 oraz od spodu 20a oraz 20b. Są dwie części 20aL, brak również rysunku jak skleić to z 20b w stosunku do kadłuba. Zrobiłem, tak jak zrobił już inny modelarz, więc jak będzie źle to zwalę na niego :lol:
Obrazek Obrazek

Skleiłem podłogę szoferki, wszystko pasuje. Wnętrze ma być niemalowane.
Obrazek

Przymiarka na sucho
Obrazek

Kolejny etap to malowanie tego co już zrobiłem oraz dłubanie przy kołach. Jako odskocznia od kół będę kleił dalej szoferkę.
CDN… za dłuży czas. Drobnica kół oraz dzieciaczki w wieku 0 i 20 miesięcy skutecznie pochłaniają czas wolny taty :D
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
pawcio37
Posty: 211
Rejestracja: sob sty 31 2015, 15:52
x 6

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawcio37 »

Mazur to dość ciekawa konstrukcja a szkoda, że tak mało popularna i na forach modelarskich pojawia się rzadko. Sam sklejam ten model już ponad rok i niestety muszę powiedzieć że ma dużo uproszczeń jak i błędów ze strony projektanta modelu (może z braku dostatecznej ilości dokumentacji, zdjęć itp). Na korpusie są źle naniesione linie spawania części lub ich brak, skrzynia ładunkowa ma ich jeszcze więcej (np źle umieszczony właz, złe rozmieszczenie profili na burtach bocznych i tylnej) a kabina ma złe dopasowanie szkieletu w przedniej części w stosunku do poszycia (nie skończyłem jej wiec się bardziej nie wypowiem). Po wielogodzinnym przeszukiwaniu internetu znalazłem dużo pomocnych zdjęć choć gdzieś na pewno popełniłem jakiś błąd w budowie czasami nawet świadomie ponieważ przebudowanie niosło zmiany wielu innych współpracujących części. Jeśli będzie ci potrzebna jakaś dokumentacja zdjęciowa to mogę podzielić się tym co posiadam.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

dawno, dawno temu kleiłem takiego z MM, z armatą był pamiętam :)
Awatar użytkownika
Diogenes
Posty: 209
Rejestracja: czw maja 20 2010, 23:41
Lokalizacja: wejherowo
x 11

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Diogenes »

ja nic nie pamiętam, ale taż dołączę i jakieś dyrdymały napiszę. A co nie wolno?
- The Truth is…?
- …that there is no Truth. There is only an agreement about it.
pawcio37
Posty: 211
Rejestracja: sob sty 31 2015, 15:52
x 6

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawcio37 »

Tego z MM też kiedyś sklejałem, ale był archaiczny w porównaniu z tym opracowaniem.
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

pawcio37: chętnie skorzystam z zgromadzonych przez Ciebie materiałów. Pomimo uproszczeń i błędów jak piszesz raczej rewolucji nie zakładam w modelu, ale jeśli coś będę mógł w prosty sposób przerobić/dorobić to postaram się to zrobić.
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
pawcio37
Posty: 211
Rejestracja: sob sty 31 2015, 15:52
x 6

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawcio37 »

tommy-79 pisałem do ciebie na PW, ale chyba coś nie doszło, podaj mi email na jaki ma wysłać fotki.
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

tom.bez@interia.pl, pozdrawiam
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

zdjęcia doszły, wielkie dzięki :piwo:
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

Re: [R] Mazur D-350, wydanictwo ORLIK, skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

No i update.
Koła napędowe (13). I tutaj uwaga: mi po sklejeniu wieńce wyszły za blisko siebie, co skutkowało tym, że nie założyłbym gąsienic. Musiałem je rozciąć i skleić od nowa mierząc do gąsek. Stąd biały pasek maskujący cięcie. Lepiej jest skleić połówki kół w całości, a dopiero potem sklejać je razem sprawdzając z gąskami rozstaw. Te zielone kopułki to półperły do ozdóbek kupione na allegro za grosze.
Koła napinające (14) sklejone bez niespodzianek.
Koła podtrzymujące (15) sklejone wszystkie. Oryginalnie obie połówki łączy się przy pomocy maleńkich dwóch ściętych stożków. Poszedłem na łatwiznę i zrobiłem zwykłe walce, bo i tak ich nie widać.
Obrazek Obrazek Obrazek

W przyszłym tygodniu kupię farbkę i będę malował koła oraz podwozie. W międzyczasie kleję środek kabiny i zaczynam dłubać koła nośne.
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
ODPOWIEDZ