Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Zapraszam do kolejnej relacji z budowy modelu stacji kolejowej w skali 1:87.

Stacja Łążek znajduje się na linii Laskowice Pomorskie - Bąk i niczym szczególnym się nie wyróżnia, trafia na warsztat ze względu na moją słabość do aglomeracji w rodzaju Łążek, do kolei, do wszystkiego co zanika i do wycieczek po Borach Tucholskich. Jak wspomniano w tytule, powstaną dwa budynki, zacznę od wieży wodnej. Przedstawiając oryginał, posilę się zdjęciem Małgorzaty Łoś, autorki strony o polskich wieżach ciśnień:

Obrazek

Na potrzeby mojego opracowania modelu tego budynku podzieliłem go na cztery poziomy:
Obrazek

Model opracowałem w Rhino, części w kartonie 0.5mm wyciął laserowo pan Rafał (DRAF MODEL). Na prośbę kolegi Vikinga_BB, który zadeklarował chęć na ten model, pokażę budowę bardziej detalicznie niż zwykle. Viking_BB, odezwij się proszę jeśli jesteś.
No to zaczynamy.

Na początek to co nazwałem poziomem 2, tak wygląda arkusz części:
Obrazek

Ze względu na ośmiokątny kształt budynku nie obędzie się bez szkieletu:
Obrazek
Obrazek

Każda z ośmiu ścianek tego poziomu składa się z pięciu części, przy czym najbardziej wewnętrzna z nich to na przemian okno lub zaślepka. Do okien jeszcze wrócę, a ścianki kleję naklejając kartonowe płytki na okleinę imitującą cegły:

Obrazek

Ceglane łuki wokół okien naklejam jako oddzielne części:
Obrazek

Poniższe zdjęcie pokazuje gotowe ścianki poziomu 2 i poziomu 1:

Obrazek

Arkusz z częściami poziomu 1 wygląda tak:
Obrazek

Poziom 3 jest najprostszy, części ścianek i szkieletu znajdują się na tym arkuszu:
Obrazek

... a tu gotowe ścianki - jeszcze bez łuków i retuszu:
Obrazek

Części poziomu 4 - tego drewnianego - wymagają małego przygotowania przed wycięciem z arkusza ze względu na cięcia imitujące przerwy między deskami - obejmujące prawie całą wysokość:

Obrazek

Najpierw na zewnątrz przyklejam obramowanie okien:
Obrazek

...a następnie od wewnątrz okno oraz kawałki papieru wiążące ze sobą "deski":
Obrazek


Na razie tyle jeśli chodzi o model, niedługo drugi odcinek w którym będzie klejenie ścianek do szkieletów.
A tu jeszcze krótka uwaga dotycząca moich obserwacji co do architektury tej wieży. Na stronie Małgorzaty Łoś znajdziemy jeszcze kilkanaście bardzo podobnych lub identycznych wież:
Obrazek

Ponadto, znalazłem dwa zdjęcia modeli - jeden to gotowy plastikowy model Auhagen w skali N, drugi, również gotowy - Stangel w skali 0. Wygląda znajomo?
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i do następnego razu.
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Świetnaaaa jest :) U mnie czeka a realiację – oczywiście w skali 0 :)
Sporo tych laserków wyszło.

Kiedyś były tłoczone kartony do robienia elementów na maietę. Robili to w DDR: ceglane ściany, kamienne ściany itd. Ja dumam, czy nie zrobić sobie takich grawerowanych laserem…
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

No na pewno warto szukać i sprawdzać kolejne sposoby na cegły, zwłaszcza, że ten mój w zerówce byłby już raczej nie do przyjęcia. Robiłem też testy z drukowaniem fotografii prawdziwego muru ceglanego, wygląda nawet dobrze ale na kawałku płaskiej ściany bez otworów, a kiedy mamy takie udziwnienia jak tutaj to się robi problem. Innym pomysłem była okleina dedykowana do konkretnej ściany, z łukami i innymi ozdóbkami drukowanymi razem z resztą - mniej wycinania i nic nie wystaje, ale za to trzeba idealnie dopasować okleinę do części. Po takim to deliberowaniu pozostałem przy tym co powyżej.

Przy okazji wspomnę, że zamierzam moją wieżę odmłodzić. Wcześniej pisałem że na makiecie ma być sierpień 2014 ale dla wieży wydzielę obszar gdzie czas nie płynie - po pierwsze dlatego, że jestem za cienki na replikowanie ruin, po drugie byłoby mi jej szkoda.
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Drugi odcinek mojej edycji Tap Madl i mała aktualizacja - główne segmenty wieży zostały sklejone, poniżej poskładane luzem do zdjęcia. Jak widać brakuje dachu, gzymsów oraz "pogrubienia" na dole pierwszego segmentu - o tym będzie w następnym odcinku.
Obrazek

Ścianki zostały po oklejeniu dość obficie malnięte połyskującym lakierem Tamiya, ostatecznie będę nakładał jeszcze lekki filtr z farby olejnej i lakier matowy (obecnie jest tylko częściowy retusz, dlatego wygląda niejednolicie).

Parę uwag technicznych. Ponieważ ścianki łączą się pod kątem, zdecydowałem się zrobić dokładnie na wymiar powierzchnie zewnętrzne, a przed klejeniem zukosować; próbowałem szlifowania oraz cięcia skalpelem - to drugie sprawdziło się dużo lepiej. Poniżej pamiątkowe zdjęcie z tej operacji.
Obrazek

Na koniec zdjęcie środkowego segmentu od dołu - widać szczegóły konstrukcji modelu.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Czy tylko ja robię modele bez lupy?

Jedn uwaga... może to kwestia fotek, ale czerwony masz jak na moje oko zbyt "barszczowy", a za mało "ceglasty" :) nadal kibicuję budowie.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Kolor jest taki jak na fotkach i zgadzam się, że mało ceglasty - przygaszę go "jasną ochrą". Z tą lupą to niestety zespół SKS daje się we znaki, bez lupy już teraz ręce mam za krótkie żeby coś dojrzeć, a nadużywanie tej lupy wydaje się jeszcze pogarszać sprawę. Trudno powiedzieć co będzie później...
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Nastąpiła przerwa w relacji na skutek urlopu.

Zacznijmy od niedokończonego dolnego segmentu wieży. Jego dolną część obkleiłem elementami, które na swoje potrzeby nazwałem "szkieletem szczątkowym":

Obrazek

Na ten szkielet naklejam ścianki:
Obrazek

Na koniec elementy wykończenia których nie umiem nazwać:
Obrazek

Kolejne elementy to gzymsy. Wykonałem je z części pokazanych na poniższym zdjęciu - jedna warstwa (cały ośmiokąt) nadaje kształt, druga - z pojedynczych pasków kartonu - nadaje grubość:

Obrazek

Poniżej schemat pokazujący konstrukcję gzymsów - opis zgodny z tym na arkuszu:

Obrazek

Dach - imitację papy robię z papieru do pieczenia, jakby co jestem otwarty na lepsze pomysły:

Obrazek

Obrazek

Zastrzały pod częścią drewnianą oraz tajemniczy element którego funkcji nie znam, zwany roboczo "dynksem":

Obrazek

Poniżej wieża zmontowana już w całość, proszę jednak nie traktować tego jako galerii finalnej, będą jeszcze proprawki malowania, retuszu i lakierowanie matem:
Obrazek

Obrazek

Na koniec zestawienie z oryginałem - lekko niewyraźne ze względu na zmniejszanie zdjęcia modelu do rozmiaru zdjęcia oryginału. Widać gdzie mój projekt nie zgadza się z oryginałem ale pozwolę sobie pominąć obowiązkowe deprecjonowanie własnego modelu, bawiłem się przy nim pierwszorzędnie. Uwaga dla Vikinga_BB: każdy mój projekt zawiera błędy które wychodzą na jaw przy prototypie i nie inaczej jest z wieżą. Na dniach postaram się zrobić poprawki.
Obrazek

Jak wspomniałem we wstępie modele będą dwa, więc relacja się nie kończy - proszę o pozostanie na swoich miejscach i nie włączanie telefonów komórkowych. Stacja wygląda tak:

Obrazek

Nowe dla mnie elementy to mur pruski oraz "zębaty" gzyms - zobaczymy co z tego wyjdzie. Tymczasem w ramach relaksu nie zaszkodzi wybrać się w dobrym towarzystwie na pociągi:

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

No i miodzio :)

Na poprawki poczekam, ja jednak należę do tych, co i tak muszą coś pozmieniać :D Wiec spokojnie - skleję i ja, choć ciut inaczej :) Na razie czeka z przodu kolejki.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 61
Rejestracja: sob gru 11 2004, 11:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kaine »

Piękna wieża :)
Awatar użytkownika
mkraskow
Posty: 61
Rejestracja: czw wrz 08 2011, 7:37
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Re: Stacja kolejowa Łążek, skala 1:87, wieża wodna i dworzec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mkraskow »

Witam w kolejnym odcinku.

Na początek mały prezent dla oglądających i komentujących moje relacje - wnętrze wieży w Łążku, zdjęcia moje.
Obrazek
Obrazek
Poniżej fragment schematu z książki "W poszukiwaniu tczewskich wież ciśnień" R. Lidzbarskiego. Okazuje się że ten drewniany wykusz na zdjęciach powyżej to po prostu przejście na wyższy poziom.
Obrazek

A teraz relacja z budowy stacji. Zasada budowy ta sama co w przypadku wieży, różnica polega na sposobie łączenia ścian na krawędziach - tam szlifowałem na odpowiedni kąt, tutaj kleję czołem do boku - rysunek poniżej, przy okazji pokazuję sposób naklejania okleiny - na jednej ścianie naklejam z zapasem, po sklejeniu ścinam na równo.
Obrazek
Dalej zdjęcia bez dalszych komentarzy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gzyms powstał z wycinanki pokazanej poniżej:
Obrazek

Na swoją kolej czekają też gotowe kraty do okien:
Obrazek

Na dwóch kolejnych zdjęciach jest już kompletny budynek poskładany na sucho do zdjęcia - teraz czas na malowanie i detale.
Obrazek
Obrazek

Jak widać, mur pruski zrobiony po prostu jako naklejka, z kartonu o grubości 0.2mm - mało to wyrafinowane ale po wymęczeniu i pomalowaniu tych imitacji desek liczę na przyzwoity efekt.

Do następnego odcinka, w którym pokażę już gotowy model.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ