[G] Kanonierka ORP Zuchwała (Świat z Kartonu 1:100)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 688

[G] Kanonierka ORP Zuchwała (Świat z Kartonu 1:100)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Bohaterem poniższej galerii jest kanonierka rzeczna ORP Zuchwała w skali 1:100 z wydawnictwa Świat z Kartonu – projekt autorstwa Jacka Korjata.
Zeszyt zawiera 2 modele – w skali 1:100 i 1:200. Ten w dwusetce to jest maleństwo. Mieście się w spodku pod szklankę. Skleiłem sobie 1:100.

W mojej skromnej opinii generalnie model jest ok. Skleja się bardzo dobrze. Słusznie autor w opisie zwraca uwagę że najtrudniejsza jest szalupa – trochę się namęczyłem żeby jako tako ją polepić – zgodnie (mam nadzieję) z zamysłem autora. :haha: Rozwiązanie z cieniutkim kilem i doklejanymi do niego połówkami poszycie dość niespotykane.

Żeby sobie jednak pomarudzić – bo przecież to obowiązkowy punkt programu :haha: - to mam następujące zastrzeżenia:
- druk jest offsetowy, ale karton jak dla mnie kiepskawy. Za bardzo się rozwarstwia – co przy takich niewielkich rozmiarach elementów modelu bywa irytujące.
- brak rzutu generalnego – co mnie zawsze drażni. Jak dla mnie powinien to być podstawowy rysunek instrukcji.
- instrukcja nie pokazuje miejsc mocowania bosaka, miary i wiosła (?) Kotwice wiszą w powietrzu – zaimprowizowałem jakieś ich mocowanie.
- jeśli chodzi o sam projekt to jedyną uwagę miałem do sposobu zaprojektowania części dennej na dziobie. Nie uzyskałem oczekiwanych krzywizn. Wydaje mi się że lepiej by się kleiło klasyczną „bagietkę” – 3-4 wąskie osobne oklejki na dziobie niż placek z wywijanymi krawędziami. Zresztą nie budowałem tak jak przewidział autor, ale najpierw burta a potem dno na styk, więc pewnie sam jestem sobie winien i moje marudzenie w tym ustępie jest funta kłaków warte.

Kwestie oryginalnej oryginalności pozostawiam na trzecim planie ;-) Pewnie są ze 3 zdjęcia na krzyż tej szuwarowej krypy i 4 planiki - każdy inny :haha:. W autorze więc pokładam nadzieję, że zaprojektował to cudo poprawnie.

Czas budowy to około 2 tygodnie.

Summa summarum – bardzo fajny projekt. :spoko: Polecam.

Oto co mi wyszło:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec porównanie wielkości z moim ulubionym przymiarem:

Obrazek

Jakoś dużo zdjęć mi wyszło :boje: :haha:

No to do następnego.

Pzdr Grzegorz
Ostatnio zmieniony ndz lip 02 2017, 10:43 przez gk, łącznie zmieniany 1 raz.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [G] Kanonierka ORP Zuchwała (Świat z Kartonu 1:100)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Hehe, uwielbiam te rzeczne "platfusy", niby okręty, a jakieś takie pokraczne :D Bardzo ładny model Ci wyszedł, i myślę, że nasz Jacuś będzie dumny oglądając model w Twoim wykonaniu :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [G] Kanonierka ORP Zuchwała (Świat z Kartonu 1:100)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Ciekawy "karaluch" :) Ładnie ci wyszedł.
Dziwna taka łajba bez relingów.
Awatar użytkownika
stary
Posty: 328
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

Re: [G] Kanonierka ORP Zuchwała (Świat z Kartonu 1:100)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

No tak. Zapalniczka wszystko wyjaśnia. To jest ta DUŻA wersja modelu :lol:
Dobra robota. Bardzo sympatyczny modelik. Moje gratulacje.
JKorjat
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 13 2015, 11:04
x 1

Re: [G] Kanonierka ORP Zuchwała (Świat z Kartonu 1:100)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JKorjat »

Viking_BB pisze:Hehe, uwielbiam te rzeczne "platfusy", niby okręty, a jakieś takie pokraczne :D Bardzo ładny model Ci wyszedł, i myślę, że nasz Jacuś będzie dumny oglądając model w Twoim wykonaniu :)
a pewnie że jestem :) Bardzo fajny modelik ci wyszedł, gratuluje :)

co do uwag, myślę że masz racje, część dziobową mogłem nieco inaczej zaprojektować, biję się w pierś. Co do rzutów generalnych, jeśli coś jeszcze zaprojektuje, to będę pamiętał żeby były :)

Pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ