[G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

[G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Cześć.
Drugi do pierwszego, czyli nowa P-40-stka do tej zacnej, starej.

Celem zestawienia obu modeli jest ukazanie milowych wręcz korków w projektowaniu i efektach graficznych kartoniaków (model od Hala dodatkowo z lekką walorką suchymi pastelami).

Zapraszam do galerii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Bardzo ładny model. Dobre jest też zestawienie starego z nowym. niestety dla wielu ludzi modelarstwo kartonowe to akie właśnie przaśne "małomodelarzowe" modeliki-zabawki. Niestety ciężko wyrugować stereotypy ze zbiorowej świadomości :(
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Otóż to Viking!
Zgadzam się w całości z tym co napisaleś.
Model tradycyjnie jak to u Arta. Igiełka.
Art udowadnia Takim modelarskim ekspertom Haliczom i jemu podobnym, że modelarstwo kartonowe nie zatrzymało się na poziomie koślawych modelików sylwetkowych z MM, tylko jest sztuką samą w sobie. I nie zmieni tego nawet Naviga i zasady oceniania w klasie C2 czy nawet C pińcet :haha:
I nikt mi nie powie, że porzadny model, to musi być tylko z plastiku albo drewna lub blachy ocynkowanej...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Oczywiście zupełnie się z Wami zgadzam.
Na starocie szkoda czasu, no chyba że dla zestawienia takiego jak to.
Mam w planach jeszcze kilka takich porównań.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Laszliku, ja miałem na myśli raczej "plastikowców" oraz ludzi, którzy nie kleją modeli. Bo to, że fetysz prostych modeli jest wśród "kartonowców" to nawet jestem w stanie pojąć – ot dziwactwo w dziwactwie, wszak są ludzie, którzy wolą druciane telefony od komórek, ich prawo ;) Ja mówię o tym, że ludzie stukają w moje modele i pytają "to na prawdę papier?" bo poziom ich niewiedzy jest ogromny. Tak też było na ostatnich bielskich warsztatach modelarskich, gdzie były wystawione modele z różnych tworzyw. Co ciekawe nowoczesne modele kartonowe dobrze zretuszowane i sklejone w standardzie robią piorunujące wrażenie.
Art, przepraszam Cię za offtopa, ale chciałem doprecyzować moje dywagacje życiowe. Pokazuj nadal tak pięknie sklejone modele, niechaj gupie ludzie paczajom i oczom nie wierzajom, że to papierzane :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Piękny Tomahawk. Zdawałoby się, że to jakaś Hasegawa w trzy-dwójce. A tu proszę ;)
Napisz proszę coś więcej o waloryzacji jaką popełniłeś oraz czym retuszowałeś w/w model.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Białe krawędzie retuszowałem farbkami akrylowymi (o wcześniejszym doborze/wymieszaniu koloru).

Co do walorki, tutaj zawsze się zdaję na kunszt projektanta grafika. Niemal wcale nie ingerowałem (mowa oczywiście o modelu od Hala, MM pozostał "dziewiczy").
Dodałem jedynie smugi okpceń za rurami wydechowymi oraz lekkie smugi za kaemami na skrzydłach i w górnej części kadłuba, a także nieznacznie "zapyliłem" opony podwozia. Wszystko to przy użyciu suchych pasteli nakładanych/wcieranych przy pomocy patyczka z watą (do uszu).
Cała z tym zabawa trwała raptem parę minut.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jak zwykle świetna robota, gratuluję.

Patrząc na zdjęcia tego papierowego modelu i na ten plastik http://largescaleplanes.com/articles/ar ... p?aid=1913 odnoszę wrażenie że model Arta wygląda nawet lepiej.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Art pisze:Białe krawędzie retuszowałem farbkami akrylowymi (o wcześniejszym doborze/wymieszaniu koloru).
Rozumiem ;)
Art pisze:Co do walorki, tutaj zawsze się zdaję na kunszt projektanta grafika. Niemal wcale nie ingerowałem (mowa oczywiście o modelu od Hala, (...)
To tylko kolejny dowód na to, że modele kartonowe powinny być waloryzowane przez wydawcę. Dotyczy to nie tylko modeli samolotów ale również (może nawet w szczególności) obecnie wydawanych modeli pojazdów pancernych. Niestety, jak widać - żadne z wydawnictw, po za wydawnictwem Pana A. Halińskiego nie dojrzało jeszcze do tego, mimo współczesnych możliwości poligraficznych. I pewnie nigdy nie dojrzeje. A szkoda...
Pozdrawiam ;)
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [G] P-40 Tomahawk A. Haliński nr 1/2012

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Przepiękne modele.Mam tylko skromne zapytanie,czy P-40 z Małego Modelarza to oryginał , czy klejony ze skanu.Pozdrawiam i gratuluję pięknie wykonanych modeli.Jacek pozdrowienia modelarskie w dalszych projektach.
ODPOWIEDZ