[R] SM42 Answer 1:25+Babelsberg V10C 1:25 projekt własny.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Halicz
x 2

[R] SM42 Answer 1:25+Babelsberg V10C 1:25 projekt własny.

Post autor: Halicz » ndz kwie 10 2016, 15:26

Witam serdecznie :-)
Jestem tu nowy i proszę o wyrozumiałość (co najmniej na początku :-)).
Wertując forum( nie tylko to forum) znalazłem wiele relacji z klejenia taboru kolejowego i co nieco zapoznałem się z technikami oraz zasadami budowy modelu kolejowego.
Chciałem zacząć od parowozu, a jak ! zawsze zaczyna się od najtrudniejszego :-).
Cóż, wybór był chyba nie za bardzo, ponieważ chciałem skleić Okz32 (z racji posiadania go w zbiorach), ale jak widać nikt nie klei typowo wycinanki a model na podstawie własnej inwencji (gdzie wycinanka ląduje co rusz w koszu).
Postanowiłem pozostawić w spokoju starsze modele taboru i zabrałem się za jeden z nowszych wyrobów Answera-SM42
Wiem( mój kolega zna autora opracowania) że model powstał według planów fabrycznych tej lokomotywy więc myślę że odpowiada jak najbardziej oryginałowi.
Okładka:
Obrazek
No cóż, nie pozostaje nic innego jak pochwalić się tym co udało mi się zrobić do tej pory.
Przepraszam z góry za jakość zdjęć ale nie mam w domu miejsca na studio fotograficzne więc będą jakie są :-).
Na początek ostoja, skleja się bardzo dobrze i szybko, nie ma w niej zbyt wiele elementów których i tak było by nie widać a zajęły by dużo czasu przy klejeniu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać retusz do bani, wykonany czarną farbką, niestety nie zdaje to egzaminu więc w dalszych pracach będę korzystał z pisaka do płyt CD.
Pozdrawiam serdecznie :-)
Ostatnio zmieniony śr maja 04 2016, 9:50 przez Halicz, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x

SZAD
x 3

Re: [R] SM42 Answer 1:25

Post autor: SZAD » ndz kwie 10 2016, 15:41

Nie stosuj pisaka, kup farbki akrylowe, takie najtańsze w papierniczym i staraj się dorabiać kolor. Szary to nic trudnego, trochę bieli i kapka czarnego, tak mini-mini. Mieszaj na starej płycie CD, małym pędzelkiem i retuszuj krawędzie a z efektu będziesz zadowolony. Powodzenia w budowie.
0 x

Awatar użytkownika
Halicz
x 2

Post autor: Halicz » ndz kwie 10 2016, 15:55

Dzięki za radę SZAD, mam problem ze wzrokiem i pędzelek z farbką to dla mnie duży problem, farbka rozlewa się po wszystkim wokół i powstają takie "zajechania" na kolorze poniżej krawędzi :-)
Pisak jest odpowiedni ponieważ zrobiłem w nim taki minimalny rowek i ładnie sunie po krawędzi elementu(nawet po omacku można wyretuszować).
Sprawdziłem kiedyś trwałość pisaka(jego koloru na modelu),po polakierowaniu lakierem akrylowym kolor nie płowieje i zachowuje swoje właściwości.
No i druga zaleta to retusz tylko krawędzi bez "zajeżdżania" na kolor, arkusze oczywiście muszą być pryśnięte lakierem akrylowym przed wycinaniem, bo pisak też lubi się rozlać(wniknąć w kolor).
Pozdrawiam serdecznie:-)
0 x

klint
x 6

Post autor: klint » ndz kwie 10 2016, 16:48

Jeśli mogę doradzić, to ja pracuje w czymś takim mnie bardzo pomaga.
Obrazek

\
0 x
Ukończony
Ty2
Wagon platforma 401Zb

Na warsztacie
Okz 32

Awatar użytkownika
tomo11
x 1

Post autor: tomo11 » ndz kwie 10 2016, 16:58

Cieszę się że wziąłeś właśnie ten model też mam go w swoich zbiorach i zastanawiałem się by go już pokroić ale na razie musi poczekać w kolejce, więc chętnie po obserwuję jak idzie tobie z tym modelem.
0 x
Skończone- SU45, Jelcz Vecto, ET22, Neoplan CITYLINER N 1216 HD, Lokomotywa SP45, Ghostbusters ECTO-1A

Awatar użytkownika
Viking_BB
x 7

Post autor: Viking_BB » pn kwie 11 2016, 8:02

Noooo :) i fajnie, że ktoś pokaże ten model. Jeśli nie farbka to może pastele olejne albo kredki akwarrelowe. Nie jest to mega wydatek, a nie będzie Ci zaciekać. Pisak do płyt za pół roku zrobi się niebieski albo zielony – po prostu płowieje od słońca – i dopiero będzie kicha. Powodzenia w budowie :)

Ja jak na razie nie używam lupy ani okularów – niczego Ci nie doradzę...
0 x
Pozdrowienia z Beskidów
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska

Awatar użytkownika
Halicz
x 2

Post autor: Halicz » pn kwie 11 2016, 11:08

@ klint, mam lupy różniste, walczę dalej :-)
0 x

mario555

Post autor: mario555 » pn kwie 11 2016, 15:52

Ja też polecam raczej farbki, zamiast pisaka, niemniej jeśli to pisak do płyt, to może być ok.
0 x
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D

Awatar użytkownika
Halicz
x 2

Post autor: Halicz » pn kwie 11 2016, 16:54

Jak zobaczyłem ile tych retuszów trzeba robić np. 6 krawędzi śruby, to dałem sobie spokój, przynajmniej przy ostoi i wózkach-sam retusz zajmuję więcej czasu niż wycięcie i sklejenie elementu.
Całe wyposażenie ostoi będę malował.
Nadwozie mam nadzieję zrobić bez malowania, bez malowania pozostaną też boki ostoi i czołownice.
Dziś trochę powalczyłem ze zbiornikami wszelakimi, i tutaj jest pole do własnej inwencji a więc krawędzie zbiorników paliwa, mają one w rogach takie listki, widać autor zaczął i zapomniał dokończyć tych krawędzi(listki powinny być przedłużone o długość krawędzi i powinny mieć szerokość 2mm.
Obrazek
Nie przedłużałem ich tylko dociąłem takie listki trochę szersze i wkleiłem je wewnątrz.
Obrazek
Poszycie jest spasowane idealnie do szkieletu i trzeba się namęczyć aby je nasunąć po sklejeniu :-)
Na zdjęciu zaznaczyłem strzałkami te dodatkowe listki wewnętrzne:
Obrazek
Wszelkie niedociągnięcia , krzywości i szpary będą towarzyszyć tej relacji do końca , z powodów wyżej opisanych(moich oczywiście osobistych) :-)
Widok ogólny zbiorników(nie przyklejone do ostoi) , teraz będę walczyć superglutem i papierem ściernym potem podkład i malowanie :-)
Obrazek
Obrazek
0 x

Awatar użytkownika
Halicz
x 2

Post autor: Halicz » wt kwie 12 2016, 16:33

Witam,
manual też poszedł sobie, i ręce mi się natrzęsły zanim to jakoś skleiłem, na zdjęciach lemiesze i jakaś tam za nimi chłodnica.
Lemiesze posadowione są na takich kartonowych pudełkach (cz 35) , ja zrobiłem je z pełnej tektury, są one(te lemiesze)dość mocno narażone na złamanie w czasie obracania ostoi więc posadowiłem je bardziej stabilnie.
Pierwsza fotka bez zgarniaczy:
Obrazek
Na drugiej zgarniacze zamontowane:
Obrazek
Jak te ustrojstwa wyschną to je pomaluję :-)
0 x

Odpowiedz