[R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Halicz

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

Dalej źle :-( skosy są tylko na bokach skrzyni węglowej wlot od góry ma proste kąty-nie zwęża się ku tyłowi .
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Halicz ,albo ktoś z kolegów ma jakąś konkretną fotkę tego tendra i skosów :D bo na moich fotach widać tylko proste płaszczyzny. Cóż zrobię następny ja cierpliwy jestem.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

W modelu "bułgara" zrobiłem skrzynię właśnie ze skosami ścian bocznych części wodnej, natomiast te wygięte ściany skrzyni węglowej skosów nie mają. warto zauważyć, że ten parowóz to nieco naciągnięta okazeta. Tu rysunek bułgara, na którego rzucie od tyłu to widać, ale trzeba się dobrze przyglądać ;-)
http://www.railwaymodeling.com/bgrailwa ... chemes.jpg
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Kierowniku z całym szacunkiem nic mi to nie pomogło, na tych rysunkach przynajmniej ja niczego nie widzę. Może wiek i oczy nie te. Na tych fotkach nigdzie nie dostrzegam skosów , ale jak trzeba będzie to poświęcę kilka następnych dni na zrobienie nowej skrzyni. Strzałki pokazują płaszczyzny bez skosów ta?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Obrazek
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Klintu – ja kiedyś to mierzyłem dla 1:45 (biorąc rysunek fabryczny) i wyszło mi jakieś 1,5 mm różnicy w szerokości skrzyni z przodu i z tyłu. Myślę, że trzeba ruszyć do Chabówki i zmierzyć odległość krawędzi od ostoi na z przodu i tyłu skrzyni węglowej. Wtedy będziemy pewni. Kąt nie jest jakiś duży, więc może być słabo widoczny na fotkach. Żeby go zauważyć trzeba by zrobić fotkę z lotu ptaka, bo patrząc na zadek lokomotywy sama perspektywa może niwelować ten skos.

Tak sobie myślę, ale mogę się mylić.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Skos można "wykryć" na wielu zdjęciach, pod warunkiem że go szukamy. Z racji jego niedużej wartości (w stosunku do długości parowozu) bardzo łatwo uznać go za zaburzenie perspektywy, innym razem nasze oko tłumaczy to sobie jako pochodną proporcji skrzynie wodne przed budką - budka - skrzynia za budką. Ale niektóre zdjęcia są zrobione z boku parowozu - wtedy na tej skośnej ścianie skrzyni inaczej odbija się światło. Jak np. tutaj:
http://swr.podkarpackakolej.net/inne3/okz32-2-2.jpg
Ja bym już nic nie pruł, to będzie i tak mało widoczne ... ;-)
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Zgadzam się z tym co piszesz odnośnie światła i perspektywy przy robieniu fotem. Dzięki za klawą fotkę, ale i tak zrobię nową skrzynię. Ile roboty było by mniej gdyby projektant przyłożył się do projektu, ale to już zupełnie inny las. Czy zamieszczona fotka mojej spe...... skrzyni i poprawki które zaznaczyłem czerwonymi liniami są choć trochę prawdopodobne? Lekki skos ku tyłowi i prosty (chyba) kwadratowy wlot od góry.

Obrazek
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 191
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Cześć,
może i ja dołożę swoje trzy grosze do dywagacji na temat skosów na skrzyni węglowej..
Przy założeniu, że wsyp jest prostokątny a raczej na taki wygląda pozwoliłem sobie zrobić oszacowania na dostępnych fotkach, może to w czymś się przyda. Podałem tu procentowo proporcje z których można wyciągnąć potrzebne wymiary.
Z oszacowań wygląda, że skos w rzeczywistości jest rzędu 3,3% co brzmi raczej prawdopodobnie..
a tu fotki:
Obrazek

pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Halicz

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

Projektant nie ma tu nic do rzeczy, przedstawiłem już wcześniej swój punkt widzenia przy projektowaniu tego modelu, ty olałeś moje uwagi i stąd będziesz robił 3 raz to samo :-)
ODPOWIEDZ