[R/G] lekki krążownik Giuseppe Garibaldi (Modelik 1:200)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Myślałem, że umieszczając emotkę z szerokim uśmiechem wszyscy zrozumieją żart. Ale widzę, że niektórzy niestety nie potrafią czytać ze zrozumieniem o poczuciu humoru nie wspominając....
Przepraszam za OT.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Widać za mało dociążyłeś żarcik ołowiem.
Nadużywanie emotikonów przez sporą liczbę piszących posty sprawia, że nie zawsze jest to najwłaściwsza metoda wyrażania tonu wypowiedzi. Szczególnie jeżeli chodzi o uśmieszki.
Może gdyby Twoje poprzednie wpisy mogły określać Cię jako żartownisia z wybujałym poczuciem humoru, Twoja ironia byłaby odebrana właściwie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Hehe,
Doody rilaks. Trzeba było haratnąć przynajmniej to: :haha: i okrasić jakim złośliwym zdaniem - dowcip mamy przyciężki ;-)
Mirek MMC1964 słusznie radzi.

Pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Do zrobienia trapów burtowych użyłem blaszki z GPM. Montaż jest banalnie prosty, parę zagięć i gotowe:

Obrazek

Do podestów wkleiłem siatkę Abera:

Obrazek

Drut mosiężny 0,2 na słupki i 0,1 na poręcz klejony CA:

Obrazek

No i na koniec malowanie pędzelkiem 000:

Obrazek

Obrazek

Nie są jakoś szczególnie równe, ale na burcie będą wyglądać w porządku – taką mam nadzieję. Teraz testuję różne nitki, żeby jak najłatwiej podwiesić trapy na żurawikach.

Pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
MMC1964
Posty: 191
Rejestracja: sob maja 31 2008, 23:06
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MMC1964 »

Witam,
drabinki, między innymi, z drutów 0,2 oraz 0,1 to jest to co dodaje smaczku tym modelom.
Przyjemność dla oka!
pozdrawiam
Mirek
Myślę, że w realu mamy wystarczającą ilość rywalizacji i pogoni za wszystkim. Spędźmy tutaj czas miło na pogawędkach o tym co robimy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Naprawdę imponujesz wykonaniem detali.
Zapowiada się wspaniały model. Schody i poręcze są kapitalne.
Powodzenia!
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Przesada Doody, im bliżej podjeżdżam z aparatem (powiększenie), tym gorzej to wygląda. Choć nie powiem, z daleka nawet mi się podoba.

W przypadku konieczności posiadania w miarę powtarzalnych części z giętego drutu zawsze warto zrobić szablonik. Zwiększa on szanse na podobieństwo elementów. Szablon powinien być z czegoś twardego, żeby można było spokojnie giąć na nim bez deformacji krawędzi, np. polistyrenowa płytka 1,5 mm grubości:

Obrazek

Obrazek

Testowałem takie nitki:

Obrazek

Fajne są (i plecionka i gładka), na pewno znajdą zastosowanie, ale żadna mi nie podpasowała do podwieszenia trapów. Ich grubość (a w zasadzie cienkość) jest wizualnie ok, ale i tak są za grube do takiego detalu, gdzie praktycznie nie ma możliwości nawet minimalnego naciągu. Potrzebowałem czegoś bardziej wiotkiego. Z pomocą przyszła stara peruka zalegająca szafkę – pozostałość po jakimś sylwestrze :haha:

Oto ona:

Obrazek

Kolejne bardzo udane zdjęcie w relacji :haha: :haha:

Liny i bloczki kleiłem na szablonie, łatwo i przyjemnie. Zapomniałem to uwiecznić, ale mam jeszcze do zrobienia 3 sztuki to będzie okazja.

Ostatecznie wyszło tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No nie wiem, trochę chyba cienkie te linki, ale na wszelki wypadek przykleiłem na stałe, żeby mnie nie kusiło dalej próbować ;-)

Pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
Paragraf
Posty: 30
Rejestracja: czw cze 05 2014, 8:41
Lokalizacja: Gdynia
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paragraf »

Grzegorzu. Model pięknie wykonywany, patent z linkami fajny, linki wg mnie nie za grube, ani nie za cienkie, niemniej jednak mam drobne, drobniutkie zastrzeżenie. Ruchomy koniec tej talii do podnoszenia trapu, po przejściu przez ostatni krążek bloku, powinien być gdzieś odkładany np. na knadze zamocowanej do pokładu lub żurawika. U ciebie lina talii kończy się gdzieś na bloczku, a zatem nie byłoby praktycznej możliwości podniesienia takiego trapu np. z poziomu pokładu. Zakładam się, że niewiele jest zdjęć tego okrętu, ale może masz jakieś, na którym pokazane jest gdzie odkładano linę? Oczywiście domyślam się, że wykonywanie mikroskopijnej knagi w tej skali mija się z celem, ale może dopuściłbyś możliwość zamocowania końcówki talii np. do żurawika lub do słupka relingu? Taką mam nieśmiałą propozycję :oops: :)
Ostatnio zmieniony wt wrz 15 2015, 14:11 przez Paragraf, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Paragraf masz oczywiście rację, że dziwacznie wygląda lina kończąca się na żurawiku i nie mająca dalszego ciągu. Nie trafiłem na zdjęcia Garibaldiego z opuszczonym trapem na tyle wyraźne, żeby to rozgryźć , ale jest sporo zdjęć innych włoskich krążowników i wnioski miałem dwa: knaga w połowie żurawika lub do pokładu.

Zastanawiałem się nad tym, czy nie pociągnąć liny do żurawika, ale nie byłem pewien czy linę dociągnąć i tam uciąć, czy koniec ma dyndać swobodnie? Z linami generalnie jest ten problem, że i autorzy planów i wycinanek (z bardzo nielicznymi wyjątkami) traktują je po macoszemu.

Wieczorem myślę coś pomodelować, to dociągnę linę do żurawika i tam utnę, albo – jak mi się będzie chciało to zrobię jeszcze imitację obłożenia na knadze (widziałem takie zdjęcie RN Pola z linami obłożonymi na żurawikach łodziowych). Tak od oka, bo wierność historyczno-oryginalna modelu jest niewielka w tym sensie, że to model dość mocno uproszczony.

Zamierzałem zrobić wycinankowy okręt, a wychodzi jak zwykle :haha:

Dzięki za czujność i zwrócenie uwagi.

Pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
Paragraf
Posty: 30
Rejestracja: czw cze 05 2014, 8:41
Lokalizacja: Gdynia
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paragraf »

Znalazłem jedną fotkę, która pokazuje jak to wyglądało na Bismarcku. Wprawdzie to inna flota, ale w końcu koalicjant, to może mieli podobnie :D

Obrazek

Wiem, że się czepiam, ale tak jakoś rzuciło mi się to w oczy, może z racji tego, że obecnie, w związku z budową żaglowca, jestem na czasie ze sznurkologią.

Powodzenia w dalszej budowie.
Pozdrawiam Jarek
ODPOWIEDZ