[R] TS-11 Iskra [Koniec]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Małe rzeczy, a cieszą chociaż etap mało efektowny jak to bywa przy drobnicy. W zbiorniku na płyn dymotwórczy oraz w drugiej skrzynce przed nim umieściłem balast, tak więc Iskra nie będzie się już przechylać do tyłu.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Jako się rzekło, powoli dodaję elektronikę oraz pneumatykę. Na razie główne elementy, a za chwilę dojdzie okablowanie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Rzadko udaje się zrobić coś konstruktywnego dłubiąc w nosie, ale tym razem mi się udało. Cóż perfekcyjnie nie jest ale jestem ogólnie zadowolony. Na zdjęciach retusz genialny nie jest, na szczęście jest ok na żywo, niestety o ile tutaj widać jako tako te wszystkie kable, to w tzw. realu już nie koniecznie, dobrze że chociaż część elektryki jest żółta, to się trochę rzuca w oczy. Po sklejeniu wszystkiego, udało mi się zdobyć monografię z Kagero. No i cóż, bubel z mojej strony jest taki, że złączki przewodów pneumatycznych zrobiłem w kolorze mosiądzu, i one takie faktycznie są tyle, że powlekane ocynkiem czy czymś więc powinny być srebrne. Ogólnie nie wiem czemu, autor część elementów pneumatyki zrobił do zwijania, a część jako płaskie. Te płaskie zastąpiłem zwiniętymi, żeby już wszystkie były takie same. Wersja akrobacyjna Iskry jest dość uboga w wyposażenie części dziobowej w porównaniu do wersji szkolnych i bojowych dzięki temu można zrobić w modelu praktycznie wszystkie elementy z oryginału. Przeglądając zdjęcia w necie i w Kagero, zauważyłem że te Iskry z zespołu akrobacyjnego też nie są identyczne między sobą jeśli chodzi o kolory okablowania itd, wpływ na to pewnie miały inne serie produkcyjne, remonty itp. Powstał też stożek, zakładany na dziób, nie wsuwałem go na wręgę bo jest on dość ciasno spasowany i potem mógłby być problem ze zdjęciem albo skończyło by się jakimiś uszkodzeniami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Ze względu na narodziny potomka, prace przy modelu były wstrzymane ale powoli wracam w rytm :). Na szczęście to hobby nie jest hałaśliwe ani toksyczne :). Tak więc powstał szkielet skrzydeł wraz z lotkami i klapami, powoli też będzie to oklejane poszyciem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Po wstępnych przymiarkach wszystko pasuje idealnie. Na początku zrobiłem szkielet jednego skrzydła z zestawu laserowego. Cóż zestaw ma się nijak do wycinanki, nie pasuje w zasadzie nic, pomijam już wysokości wręg, nie pasuje też kształt linii natarcia, ani odległości pomiędzy wręgami, ale co ciekawe ogólna długość obydwu szkieletów jest taka sama. Na zdjęciu poniżej położony jest laser na szkielecie zrobionym z wycinanki. Na czerwono linia natarcia z lasera, a zielona to prawidłowa wycinankowa. Zaznaczyłem, też kółkami różnice w otworach i nacięciach do montowania klap i lotek.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Serdeczne gratulacje z okazji narodzin potomka!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Dziękuję bardzo!
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Nie ma co tracić czasu, lecimy dalej. Skleiłem oprofilowania skrzydło-kadłub , nie było tak źle jak się zapowiadało chociaż ideał to też nie jest. W momencie robienia fotek na lewym skrzydle było to jeszcze dość świeże więc łączenie górnego oprofilowania z dolnym nie było na ów moment sklejone. Wnęki podwozia wymagają małego retuszu, potem dodam okablowanie i można będzie myśleć o podwoziu głównym. W tym momencie robi się goleń przednia, naprawdę sporo drobnicy i drutologii ale efekt niezły. Patrząc na to jak będzie to wszystko delikatne to naprawdę chyba nie ma wyjścia tylko robić podstawkę. Przednia goleń będzie zamontowana prawie jak w prawdziwej maszynie, więc punkty styku z kadłubem będą minimalne, a to w mojej ocenie wyklucza stawianie Iskry bezpośrednio na półce. W obecnym mieszkaniu nie mam niestety miejsca na ekspozycje z podstawkami więc latadło będzie musiało trafić na kilka miesięcy do pudła, ale lepsze to niż uszkodzenie tych filigranowych elementów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Od jakiegoś czasu mogę się cieszyć normalnym aparatem wiec zdjęcia powinny być już lepsze. Muszę się jeszcze przyzwyczaić, że tu mam normalny zoom optyczny i nie muszę aparatu przysuwać do obiektu ;). Także, myk 45 elementów i mamy goleń przednią, powoli powstaje teraz podwozie główne, gdzie np. nożyce mają 28 elementów :). dobre makro jest niestety bezlitosne dla mojego wykonania :(.
Przy okazji zauważyłem, że znów urwał się kranik odpowietrzający no i tym razem się zgubił :snajper: .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Super wygląda ta cała drobnica. :spoko:

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] TS-11 Iskra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Trochę długo się za tę drobnicę zabierałem, ale okazało się, że skleja się ją całkiem przyjemnie i dość szybko bo mimo iż to małe duperelki ale proste w kształtach. Do tego doklejane jeden do drugiego lub do samolotu. Niewiele mniej pracochłonne okazuje się podwozie. Przednia goleń to ok 45 elementów w tym sporo zwijalnych i trzeba to było robić "w powietrzu". Na szczęście części są bardzo dobrze spasowane, a szablony części z drutu idealne wymiarowo i idzie to całkiem całkiem.
Obrazek
ODPOWIEDZ