[R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Śmiało proszę o jakąś krytykę.
Łby gwoździ nie trzymają skali :D

Reszta mi się bardzo podoba.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Paweł777
Posty: 41
Rejestracja: pt sie 27 2004, 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł777 »

Witam

Zamieszczam kolejną małą aktualizację.

Obecnie pracuję nad budką maszynisty. Jako że nie lubię dużych powierzchni, a one mnie, bo zwyczajnie mi nie wychodzą to staram się robić wszystko jak najdokładniej.Zobaczymy jak to wyjdzie finalnie dopiero po złożeniu tego w całość.

Na razie płyta przednia i boczne

Obrazek

ObrazekObrazek

Dodatkowo gdzieś tam w międzyczasie dalsze elementy wyposażenia kotła

Zbieralnik pary
Obrazek

Komin
Obrazek

Pozdrawiam
Paweł
Paweł777
Posty: 41
Rejestracja: pt sie 27 2004, 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł777 »

Witam

Prace idą coraz wolniej, ale tak patrzę, że raz w miesiącu udaje mi się coś pokazać.

Na chwile obecną ukończyłem moduły budki maszynisty, po wstępnym przymiarkach wszystko dobrze pasuje do siebie, zobaczymy jak będzie później jak wszystko złącze w całość.

Ścianka tylna i przednia
Obrazek

Obrazek

Daszek
Obrazek

Ścianki boczne
Obrazek

ObrazekObrazek


Na koniec podłoga budki maszynisty, kilka postów wcześniej opisałem z czego powstała.

Obrazek

Obrazek

Śmiało proszę o opinie i krytykę.

Pozdrawiam
Paweł
Paweł777
Posty: 41
Rejestracja: pt sie 27 2004, 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł777 »

Witam

Budowa powolutku zmierza ku końcowi, jak czas pozwoli to chyba jeszcze jedna aktualizacja lub dwie i będzie koniec, ale na to jeszcze chwilę trzeba poczekać, u mnie chwili trochę dłużej trwa.

Obecnie do zrobienia zostają już tylko drobiazgi i podstawka, oraz złożenie wszystkich modułów w całość.

Na początek skończony gong - udało mi się w miarę etapami udokumentować, piszę że udało mi się, bo wielokrotnie chciałem coś zamieścić w relacji etapami, ale zawsze albo zapomniałem i prace poszły na przód, albo zwyczajnie nie miałem czasu i wolałem coś chwilę pokleić niż bawić się aparatem.

Obrazek
ObrazekObrazek

Skrzynie węglowe, jedna skrzyneczkę trochę zmodyfikowałem, wyciąłem otwór i "otworzyłem" zasuwę, pustą przestrzeń wypełniłem imitacją wysypującego się węgla. Węgiel to małe kamyki pomalowane na czarno, na zdjęciach się świecą od flesza aparatu, ale w rzeczywistości są matowe

Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Nastawnica
Obrazek

Sprzęg
Obrazek

Lampa Naftowa - lekko zmodyfikowana, dodany odbłyśnik oraz wewnątrz imitacja klosza lampy z rurki silikonowej
Obrazek

Manometr - wymęczony, jeśli znajdę trochę czasu pod koniec to może jeszcze raz go wykonam.
Obrazek

Drzwiczki kotła
Obrazek

Stopnie wyjściowe
Obrazek

Na koniec prezentuję podkłady z drewienek po zabawie z nadawaniem barwy. Taki początek pod wykonanie mini dioramki.
Obrazek

--
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witaj,

wszystkie elementy wyglądają wspaniale, ale mój największy podziw wzbudziła podłoga, a zwłaszcza imitacja gwoździ. Te uszkodzenia desek sprawiają bardzo realistyczne wrażenie, świetnie to wygląda - kolejna lekcja z modelarstwa :)

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Paweł777
Posty: 41
Rejestracja: pt sie 27 2004, 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł777 »

Witam

Ostatnio myślałem, że dzisiejsza aktualizacja będzie już końcową, ale jednak nie wszystko udało się zrobić tak jak tego oczekiwałem w minimalnym stopniu czekało mnie wiele poprawek i wszystko się przedłużyło. Potem miałem w pracy jakiś problem z serwisem do zdjęć "wstaw", a to jedyny który nie ma blokady u mnie wpracy. Tak więc poniżej to co miałem pod koniec roku, bo obecnie wszystko prawie skończone, zostały tylko tabliczki, ale poległem we malowaniu ich ręcznie i poszły do znajomego na laser, bo szkoda mi dawać takie koślawce na model. Zobaczymy jaki efekt tego będzie.

Zawory boczne, tutaj był problem, umiejętności nie te i kwiatki zrobione zamiast z papieru wykonałem z osłony kabla elektrycznego o odpowiedniej grubości, środek zaszpachlowany i przewiercony, całość pomalowana i efekt jak dla mnie wystarczający zwłaszcza, że w rzeczywistości wygląda jak prawdziwy.
Obrazek

Dalej dźwignia hamulca rzutowego
Obrazek

oraz zawiasy drzwiczek budki maszynisty, pióra karton, środek z kabla teefonicznego
Obrazek

Zestaw zaworów z budki maszynisty
Obrazek

I całą buda, jeszcze brakuje wodowskazu, bo trochę go przerabiam
Obrazek
ObrazekObrazek

Na koniec kilka fotek powstającej równolegle podstawki
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Paweł
Paweł777
Posty: 41
Rejestracja: pt sie 27 2004, 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł777 »

Witam...

... w kolejnej małej aktualizacji.
Zostały do zaprezentowania, tabliczki z numerami/nazwami oraz wodowskaz którego zabrakło przy ostatniej aktualizacji.

Co do tabliczek to załamka, jak wspomniałem postanowiłem je wyciąć na laserze u znajomego i tak też zrobiłem. Do tego momentu wszystko było ok, dopóki nie zabrałem się za malowanie ich. Moja technika się nie sprawdziła i wyszło tak jak każdy widzi poniżej - masakra. Tabliczki pomalowałem najpierw na biało, a następnie na czarno i po wyschnięciu papierem 2500 starłem wierzchnią warstwę czarnej farby. Z pozoru wydaje się, że powinno być ok, ale białe napisy i cyfry były ciągle przybrudzone, a im bardziej ścierałem to kształty cyfr i liter się deformowały. Dwa razy zmywałem nitro całość i powtarzałem od nowa cały schemat, ale bardziej się nie dało, bo sam element coraz bardziej niszczał i rozmiękał się od rozpuszczalników i mechanicznych ingerencji.
Na razie tak musi zostać, jak wpadnę na jakiś lepszy sposób albo potrenuję i będzie mi to lepiej wychodzić to podmienię, a na razie do modelu te tabliczki przykleiłem na fluid. W rzeczywistości tabliczki by świetnie pasowały do modelu który bym uzupełnił o ślady eksploatacji, ale do wersji na czysto to się gryzie.

Proszę oczywiście o opinie i może porady jak takie tabliczki powinienem zrobić.

Obrazek

Dodatkowo wodowskaz, powinien być zaprezentowany wcześniej, ale przerabiałem go na trochę bardziej realistyczny, wzorem były ogólnie znalezione fotki wodowskazów w parowozach. Wewnętrzna tylna ścianka z namalowanym kontrastem, po bokach wycięte okienka i przedzielone folią transparentną.

Obrazek

No to tyle, na dzień dzisiejszy wszystko jest już skończone i parowozik stoi na półce, muszę tylko znaleźć trochę czasu i trafić na ładną pogodę to wstawię fotki końcowe i założę jakąś szczegółową galerię.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam.
Co tu mówić, mnie bardzo się podoba. Wykonanie super, cieszy oko :D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Tajemnica malowania tabliczek tkwi w dwóch rodzajach farby. Ten temat dotyczy fototrawionych, ale w kartonie też się sprawdza:
http://www.dcc24.eu/content/malowanie-t ... woz%C3%B3w
Paweł777
Posty: 41
Rejestracja: pt sie 27 2004, 16:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: [R] Bn2t Freudenstein niemiecki parowóz wąskotorowy z 1904 r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł777 »

Dziękuję Kierowniku, szkoda że się nie zapytałem przed wykonaniem ich.
Rozumiem, że wycieram wierzchnią warstwę zanim jeszcze wyschnie - stąd te 15 -20 min.

Pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ