ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

ORP Błyskawica - najsławniejszy Polski okręt czasów drugiej wojny światowej. Biorący udział w wielu operacjach, kampaniach, bitwach i potyczkach. Okręt powszechny i wszechobecny. Dlatego też, kierowany poczuciem patriotyzmu postanowiłem go skleić. I tu zaczęły się schody... Mimo tego, że Błyskawica występuje niemal wszędzie, to zdobycie jakiejkolwiek porządnej dokumentacji jest trudnym zadaniem nawet dla Mision Impossible Force. Chyba łatwiej o dokumentację czeskiej marynarki wojennej. Po bardzo długim czasie poszukiwań zdjęć, planów, rysunków i dokumentów postanowiłem wykonać ORP Błyskawicę w kamuflażu z wiosny 1944r. z wycinanek Małego Modelarza i wydawnictwa WAK (radar zapożyczę z modelu HMS Onslow z MODELIKA).


Obrazek

To zdjęcie będzie motywem przewodnim, gdyż swoją Błyskawicę wykonam do linii wodnej w formie dioramy zamkniętej w już przygotowanej gablotce.
Będzie woda, fale, piana, dym z komina i członkowie załogi na pokładzie.


A teraz do rzeczy:
Obrazek
Wręgi skserowane na papier samoprzylepny, naklejone na tekturę i wycięte. Czysto, łatwo i przyjemnie.

Obrazek
Obrazek
Wręgi złożone "do kupy".

Następnie wykonałem podposzycie z tektury 1mm (w części dziobowej 0,5mm). Potem szlif, szpachlówka, szlif, podkład, szlif, podkład itd. do uzyskania przyzwoitego efektu:
Obrazek
Obrazek
Chociaż patrząc teraz na te makra i powiększenia nie wiem czy nie przesadziłem ze słowem "przyzwoite". Coś czuję, że będę musiał jeszcze trochę wygładzić kadłub.

Następnym krokiem było naklejenie uwypukleń na burtach w pasie z bulajami:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kserowane elementy psują wygląd ale po warstwie farby powinno być w porządku.

Po raz pierwszy w życiu wykorzystam w modelu takie coś:
Obrazek
Obrazek

A w wolnej chwili wykonałem kilka testowych bulai:
Obrazek

I to koniec tego odcinka. Ciąg dalszy w bliżej nieokreślonej przyszłości.
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
dokker
Posty: 17
Rejestracja: czw paź 22 2009, 14:55
Lokalizacja: Częstochowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dokker »

Witaj, trzymaj się tego zdjęcia, tylko bez dymu z komina :-)
Co jak co ale ten element przeważnie wychodzi jakoś nienaturalnie w dioramch.
Powodzenia
Pzdr
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Powiem tak. Szału nie ma.
Ja bym to wyrzucił i zrobił od nowa.

Burty pofalowane, niedokładnie obrobiona powierzchnia, pasy wycięte krzywo, nie zaimpregnowane, bulaje zamiast być w linii są na falach. Jak chcesz teraz wyciąć otwory pod nie? Jak wstawisz szybki?

Generalnie na Twoim miejscu wziąłbym się za poprawne sklejenie standardu. To co do tej pory zrobiłeś będzie po pomalowaniu wyglądało koszmarnie.

Sorki, ale taki jest stan faktyczny.
Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

No i zrobiłem kadłub od nowa, i to pięć razy. To zdjęcia ostatecznej wersji, lepiej na razie nie umiem. Ideał to to może nie jest, ale tak zostaje.


Obrazek
Nadbudówki są na razie tylko położone na sucho


Obrazek
Górny pokład jeszcze nie pomalowany gdyż jeszcze nie wyjaśniłem sprawy czy powinien być zielony, czy szary


Obrazek
Utrudnieniem malowania będą już wklejone okna mostku ale innego pomysłu jak to dobrze zrobić; nie miałem


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój sposób na bulaje: drucik miedziany jako ramka pomalowany w kolor wraz z całym elementem a szybka narysowana cienkim markerem do płyt CD.
Próbowałem innych metod ale ta, w połączeniu z moimi dotychczasowymi umiejętnościami, sprawdziła się najlepiej.

Do następnego.
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

Skupiłem ostatnio swą pracę na nadbudówce rufowej a mianowicie:
Obrazek

Obrazek

Dorobiłem poręcze (metoda: drucik rozciągnięty na "rusztowaniu" z klocków przykleiłem do wypuszczonych mocowań poręczy i obciąłem nadmiar drutu).


Obrazek

Wkleiłem słupki relingów,

Obrazek

a naddatki obciąłem przy pomocy tego narzędzia.


A tak wygląda dotychczasowa robota (skrzynie jeszcze nie przyklejone, pokład nie pomalowany):

Obrazek[/url
]
[url=https://postimages.org/]Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Być może będę zrywał poręcz bo, według niektórych źródeł, w 1944r była w tym miejscu tratwa ratunkowa.
Kolor nadbudówki odbiega trochę od koloru kadłuba ponieważ Humbrolek zgęstniał do konsystencji budyniu i jak widać nie udało mi się go dostatecznie rozmieszać. Chyba będę musiał kupić nowy.
Ostatnio zmieniony sob gru 08 2018, 17:33 przez Jurek Killer, łącznie zmieniany 3 razy.
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
Awatar użytkownika
Diogenes
Posty: 209
Rejestracja: czw maja 20 2010, 23:41
Lokalizacja: wejherowo
x 11

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Diogenes »

siemano,
jeżeli chcesz pracować humbrolami, to najlepszym twoim przyjacielem musi zostać rozcieńczalnik, albo modelarski dedykowany do emalii, ale niekoniecznie, może być white siprit, albo nawet możesz eksperymentować z terpentyną balsamiczną. Pamiętaj, żeby trafić do Carnegie Hall konieczna jest moc praktyki.

Farba rzadka jak woda i milion warstw to jest bushidō malarza.
- The Truth is…?
- …that there is no Truth. There is only an agreement about it.
Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

Moimi pierwszymi farbami modelarskimi były Humbrole. Kupiłem je 15 lat temu i używałem bez najmniejszych problemów. Mieszałem je zgodnie z obrazkiem na puszce, czyli potrząsałem nimi energicznie przez 30 sekund i malowałem. W ogóle nie przejmowałem się czystością wieczka. Później (gdy doczytałem, że Humbrol nie będzie produkował farb, co później okazało się nieprawdą) nabyłem komplet Pactry i nie będąc z nich zadowolonym (zasychały całkowicie), przerzuciłem się z powrotem na Humbrole. I część z kolorów jakie teraz mam, zgęstniała do konsystencji kluchy. Może trafiłem na jakieś stare puszki?
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Jeżeli te Hubrole maja 15 lat to je wywal i kup nowe. Tak jak pisał Diogenes rzadzizna i 20 warstw, albo kup sobie fukawkę a pędzle wywal razem ze starymi Humbrolami.
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

Oto efekt ostatnich kilku godzin: działka Oerlikon w liczbie sztuk: 4.
Pierwszy raz w swoim życiu zrobiłem takie drobiazgi (malowanie w podkładzie):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tu przedstawiam patent na drabinki, pomysł zapożyczyłem od Pana Alvara Hansena (kto zna?), który w ten sposób wykonywał takielunek w żaglowcu:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob gru 08 2018, 17:26 przez Jurek Killer, łącznie zmieniany 1 raz.
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

Re: ORP BŁYSKAWICA 1:200 WAK,MM i własna inwencja twórcza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

Długo wstrzymywałem się ze skończeniem komina, a to ze względu na zagmatwany kształt rur syren(?) ale się przemogłem. Owe rury wykonałem z cyny 1 mm, która okazała się idealna do takich zadań. Poprzeczki relingu wykonuję z żyłki wędkarskiej 0,16 mm (32mm w realu), która ma tę zaletę, że świetnie przykleja się do drucianych słupków i łatwiej nią wykonać owalne kształty relingu (z kątem prostym też nie ma problemu wystarczy użyć pęsety i mocniej nagiąć żyłkę).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
ODPOWIEDZ