[R - koniec] Ił-18 z GPM 7/2013 - przeskalowany na 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Poszycie dolnych części gondoli silników gotowe, bez problemów, pasowalność dość dobra. Jeszcze raz; szkoda, że autor nie przewidział wnęk podwozia. Co prawda można by je dorobić samemu, ale ze względu na czas i dodatkowy nakład pracy (mam jeszcze tyle do przeskalowania) dla mnie „nie opłacalne“.

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 18:04 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Panie Henryku ,rozumiem że brak wnęk w gondolach będzie wymuszał wersję modelu bez kół ,czyli model maszyny będącej w locie? Chyba ,ze się mylę ?
A może warto to przemyśleć i spróbować te wnęki wykonać .Powodzenia
Pozdrawiam Janusz



Ukończone:
Wagon 1Aw
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj,
podwozie będzie, w wersji, jaką przewidział konstruktor wycinanki – otwory i odpowiednie (dość solidne) mocowanie goleni są przewidziane. Klapy wnęk też są, tak że brak wnęk będzie (prawie) niewidoczny – chyba, że model będzie oglądany „od dołu“. W sumie rozwiązanie z „wczesnego MM“, co jest (jak do tej pory) jedyną słabością tego opracowania. Ze względu na mnóstwo pracy związanej z przeskalowywaniem naprawdę nie miałem już sił (i czasu – chociaż ten jako modelarz zawsze powinno się mieć :D) na przeróbki, w szczególności, że wymagałoby to zmiany konstrukcji szkieletów gondoli silników wewnętrznych i sekcji dziobowej – to jednak zauważyłem dopiero po zmontowaniu szkieletów.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Poszycie górnych części gondoli silników też gotowe – czyli „kompletne“ silniki są teraz zamontowane na stałe do płatów. Do do tej pory to dla mnie najtrudniejsza część budowy, ze względu na żmudne dopasowywanie krzywizn gondole/skrzydła. Jak na moje możliwości warsztatowe nawet jestem dość zadowolony z wyniku.
Dopiero na zdjęciach zauważyłem, że miałem po prawej stronie kadłuba jakąś stłuczkę – nie mam pojęcia kiedy i jak...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mogłem się powstrzymać i uruchomiłem na próbę turbinę numer 3. :D

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 18:05 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

Ładnie wygląda. Obserwuję więc dalej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Cieszę się, że Ci się podoba!

Sekcja dziobowa kadłuba, ze względu na moją przeróbkę konstrukcji kadłuba nieznacznie zmieniona. W segment 53 dałem („dość dużo“ – nie ważyłem, ale tak na oko ok. 100 g.) obciążenia - u mnie to jak zwykle masa uszczelniająca „plastic-fermit“.
Wydrukowałem też na próbę poszycie szkieletu żeby zobaczyć, jak dalece należy jeszcze go obrabiać (szlifować), by wszystko pasowało, poza tym chcę wypróbować, czy da się to zrobić „z jednej części“, tzn. najpierw wszystkie elementy dziobu skleić i jako całość nasunąć na szkielet.

Obrazek

Kokpit też gotowy.

Obrazek

Obrazek

Próbne nasunięcie całego poszycia na część dziobową – pasuje, wygląda na to, że będzie można to tak zamontować.

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 18:06 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Cały kadłub gotowy. Widać (w niektórych miejscach wyraźnie) niedoróbki i niedokładności montażu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz czas na podwozie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 18:07 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Świetnie się prezentuje! Kawał samolotu :D
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Ale oczywiscie skrzydla wzniosu nie maja?
Przepraszam Cie Heniu, ale nic mnie bardziej nie gryzie po oczach, jak modele z oklapnietymi skrzydlami.
Moze jeszcze da sie cos z tym zrobic?
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Mają, chociaż tylko minimalnie - (jeszcze jedno zdjęcie na chybcika – czerwona linia jest w poziomie na wysokości końcówek skrzydeł). Inaczej nawet nie można, ze względu na konstrukcję modelu (dźwigary i ich mocowanie). Chociaż (teraz się dokładniej przyjrzałem) skrzydła mają tendencję do opadania – „na siłę“ dają się jeszcze ręką podnieść na końcu o parę milimetrów. Wina przeskalowania? – „za duże“ (za ciężkie) na tę skalę i na to rozwiązanie konstrukcyjne? Chociaż dodatkowo wzmocniłem na wszelki wypadek sekcję kadłuba przyjmującą dźwigary.

Obrazek

Nie sądzę, żeby to się teraz dało jakoś zmienić/wzmocnić – ja przynajmniej nie mam na to pomysłu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 18:08 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ