[R - koniec] Ił-18 z GPM 7/2013 - przeskalowany na 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2109
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ostatnia i chyba najbardziej pracochłonna (fotele, ściany wewnętrzne) część kabiny pasażerskiej gotowa. Zrezygnowałem całkowicie z wręg wzmacniających konstrukcję toalet – nie ma żadnego wpływu na wytrzymałość konstrukcji, po zamknięciu kadłuba widać z tego i tak tylko „bardzo troszeczkę“.

Obrazek

Obrazek

...i jeszcze bezpośrednie porównanie 1:33 do 1:50...

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 13:43 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Rudolf
Posty: 60
Rejestracja: pn gru 08 2014, 18:43
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rudolf »

Kleisz równolegle w obu skalach...?
Powiadają że prawdziwa sztuka obroni się sama... Ale nie przede mną!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2109
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Nie, to tylko jeden, a właściwie dwa segmenty kadłuba, bez wręg, bez wycinania otworów okiennych – tak dla „zabawy“ i pokazania różnicy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

"Zrezygnowałem całkowicie z wręg wzmacniających konstrukcję toalet "
Hm, w sumie samolot mocny, wszak jego braciszek zrzucał bomby atomowe...
A jak ruscy zastosowali słabsze materiały, pasażer zbyt mocno trzaśnie klapą, katastrofa na włosku wisi ...
;-)
Ale Twoja robota ładną jest i basta!
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2054
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

kierownik pisze:Hm, w sumie samolot mocny, wszak jego braciszek zrzucał bomby atomowe...
Naprawde???
Ktory?
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Braciszek starszy, mam na myśli "dawcę" technologii - czyli B29. Historia nieco podobna do Warszawy/Pobiedy/Chevroleta Fleetline, GAZ AA/Ford AA czy TEM2/ALCO RSD-1 i wiele innych. Mig17 też tak powstał.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2109
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ukończyłem budowę części ogonowej kadłuba. Od części 21 (ta bezpośrednio za „numerem rejestracyjnym“) mieszczą się siatki poszycia kadłuba już na jednej stronie A4. Zmieniłem tutaj miejsce klejenia segmentów w całość; zamiast na dole, dałem „szew“ na górze, przez co staje się on niewidoczny – na górze zakrywa to miejsce statecznik pionowy.
Zgranie otworów na dźwigary stateczników w szkielecie z otworami na siatkach było dla mnie prawdziwą próbą na cierpliwość – bardzo pomogła mi tutaj „technika“ na wykałaczki.:D

Obrazek

Obrazek

A tak to wygląda na chwilę obecną. Widać małe niedokładności przy przejściu kolorów (pasków). Myślę, że jest to wynikiem niedokładności z mojej strony, a nie błędów w opracowania oryginału. Półtora krotne powiększenie to jednak (dla mnie) wyzwanie...

Obrazek

Obrazek

Teraz kolej na usterzenie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 13:53 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
pporek8
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 29 2014, 13:07

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pporek8 »

Jak naradzie bardzo fauny efekt wychodzi. Nie mogę doczekać się konca
_____________________________
W toku: RMS TITANIC - FLY MODEL, ORP GEN. K. PUŁASKI - GPM
AWOT
Posty: 276
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

pporek8, efekt nie tylko fauny ale i flory :lol:

Rafał.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2109
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Przy opisie budowy stateczników poziomych i pionowych oraz numeracji rysunków wkradły się nieścisłości; szkielet statecznika „poziomego“ jest w rzeczywistości szkieletem pionowego. Napisy (numeracja) jest na niektórych wręgach pismem, którego podobno używał Leonardo da Vinci – czyli w odbiciu lustrzanym. No ale to drobiazgi nie wpływające negatywnie na przebieg budowy.

Obrazek

Obrazek

Zanim zamontuję statecznik pionowy musze zainstalować na spodzie kadłuba takie to drobne ustrojstwa – wygląda to na różne anteny i może części układu klimatyzacji – czy wie ktoś „lepiej“?

Obrazek

Usterzenie pionowe wraz ze sterem kierunku zamontowane. Ponieważ anteny wystają teraz poza obrys kadłuba, dla ich zabezpieczenia przed uszkodzeniem zbudowałem (na chybcika – ale działa :D) taką oto podstawkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach wygląda wszystko bardzo ładnie, w rzeczywistości są drobne niedokładności, wynikające przede wszystkim (moim zdaniem) z trudności formowania papieru fotograficznego. Jego zaletą są za to fantastycznie „soczyste“ kolory. W następnym modelu chyba będę próbował z „normalnym“ (przeze mnie lakierowanym) kartonem 160 gm/m².

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob maja 05 2018, 13:54 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ