S.S. Californian 1:400 - sklejanie testowe

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

S.S. Californian 1:400 - sklejanie testowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Obrazek

Początkowo wydrukowałem sobie próbnie wszystko jak leci w szarościach na zwykłym papierze na drukarce w pracy - jechałem akurat do Wrocławia na WSMK więc stwierdziłem że sobie dokładnie go przestudiuję w pociągu. Po powrocie pomyślałem że mogę wykorzystać wręgi więc podkleiłem je i wyciąłem, ale że nie mogłem zrobić dodruku w pracy (pusty pojemnik z kolorowymi tuszami) to poszedłem do punktu ksero i tam wydrukowałem części na kolorowej drukarce laserowej (nie mieli atramentówki). Kiedy przymierzyłem wydruki po powrocie okazało się że na dłuższej stronie kartki różnica sięgała prawie 2 mm. Musiałem skasować to co skleiłem i zacząć od nowa.

Nauczka na przyszłość - drukować całość na jednej drukarce ;)

Obawiam się kruszenia proszku na zagięciach dlatego zagruntowałem kartki z wierzchu lakierem w spraju Motip Clear Varnish

Obrazek

Kartki z wręgami przykleiłem do kartonu używając kleju w spraju Tesa z Castoramy.

Obrazek

Sama przyjemność, musiałem tylko, razem z lakierowaniem zrobić to na balkonie. Było ciepło, całość zajęła mi max 15 minut razem z rozłożeniem gazet i podklejone części były od razu gotowe do wycinania.

Obrazek

Krawędzie podklejonych elementów zagruntowałem klejem cyjanoakrylowym i wyszlifowałem papierem ściernym żeby uzyskać precyzyjne, gładkie krawędzie. Musiałem tylko uważać, żeby nie zrobić klejem zacieków na kolorowych krawędziach pokładu.

Obrazek

Jak zwykle, na końcach kadłuba jest więcej wręg żeby lepiej odwzorować krzywizny. Jestem ciekaw jak wyjdzie w praniu nawis rufowy - wygląda na skomplikowany.

Obrazek Obrazek

Złożyłem na sucho szkielet

Obrazek

zbliżenie na rufę i dziób

Obrazek Obrazek

I na koniec poskładałem na sucho wszystko razem żeby zobaczyć jak to będzie wyglądało:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Ładny maluch :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: S.S. Californian 1:400 - sklejanie testowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj lehcyfer,
ładnie to wygląda.
lehcyfer pisze: Kartki z wręgami przykleiłem do kartonu używając kleju w spraju...
A może (na przyszłość) spróbuj przykleić wręgi do tekturki za pomocą samoprzylepnej taśmy dwustronnie klejącej – trzyma także natychmiast, ale nie trzeba wychodzić na balkon... :)

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Próbowałem kiedyś taśmą samoprzylepną, ale nie ma żadnego porównania. Po pierwsze dodatkowa grubość, po drugie nieprzyjemne wycinanie, po trzecie trudno szlifować krawędzie. Po prostu nie ;)

To podklejanie to była po prostu przyjemność - łatwo, szybko, bezproblemowo, natychmiast można wycinać. Szkoda że nie ma spraju w skali mikro żeby dało się kleić elementy :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2246
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 133

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

A czemu taka dziwna skala? To straszny knypel bedzie. To twój projekt, czy zostałeś wyróżniony przez jakiegoś tajemniczego Don Pedro??
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Nie ma dziwnych skal. Zaletą 1:400 jest to że na półce mieści się 3-4x więcej modeli niż w 1:200 - co dla niektórych jest pożądane ze względu na ograniczenia przestrzeni. Osobiście bardzo lubię skalę 1:1200 i chciałbym mieć półkę z całą PMW z WWII.
Autorem jest Krzychu74.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Powiedz, ten klej w spraju jest kontaktowy, czy jaki inny?
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
mr.jaro
Posty: 557
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Powiedz, den klej w spraju jest kontaktowy, czy jaki inny?
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Klei jak butapren - pokrywasz obie powierzchnie, chwilę czekasz i sklejasz. Jak dotknie to trzyma więc trzeba dokładnie przykładać.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Krocionorzec
Posty: 36
Rejestracja: wt lut 19 2013, 11:57
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krocionorzec »

Model będzie dostępny gdzieś? Bo skala i temat bardzo nad wyraz interesujące.
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Po testowaniu będzie udostępniony w formie elektronicznej na ecardmodels i u Marka Pacyńskiego, podobnie jak są już dostępne dwa wcześniejsze statki Krzychu74 - Ivernia i (wkrótce) Lucania (i kilkanaście jego samolotów).

Temat interesujący m. in. dlatego że Californian jest znany jako statek który zignorował tonącego Titanica.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
ODPOWIEDZ