IS-3

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

IS-3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Cześć,

Postanowiłem skleić czołg. Czołg moich marzeń, jak ktoś mówi czołg, to widzę właśnie IS-3 :-)

Mam nadzieję, że będziecie uczestniczyć w mojej relacji (poprawiać, krytykować, zagrzewać do dalszej pracy ;-) )

Zapraszam wszystkich do komentowania :-)

Dziś koła podtrzymujące:

na początek bieżnie kół, zwinięte s okładki bloczka do wypisywania faktur:
Obrazek

tu tarcze kół:
Obrazek

Tutaj fragment piasty, zwijany na wiertle 6mm:
Obrazek

tu prawie wszystkie elementy składowe koła:
Obrazek

tutaj kołpak, brakuje nakrętek i smarowniczki na środku kołpaka, dodam je przed samym malowaniem:
Obrazek

a tu gotowe koło. Będzie jeszcze miało takie żeberka usztywniające, ale je zaprojektuję na komputerze i wydrukuje hurtowo. Zrobię to jak już będą gotowe i koła podtrzymujące i nożne. Koła nośne są dość bogato żebrowane... gotowe koło podtrzymujące:
Obrazek

Pozdrawiam
micek
Mamusia89
Posty: 29
Rejestracja: pt kwie 06 2012, 21:45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mamusia89 »

Cześć.
IS-3 to piękny czołg. Mógł byś wstawić zdjęcie okładki, a może sam projektujesz cały czołg??
Zasiadam w pierwszym rzędzie...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Znakomitą większość zaprojektuję sam. Korzystam z małego modelarza 9/1982.... Papier już się zestarzał niestety, i model ma wartość w zasadzie sentymentalną. Ale już go kiedyś dawno sklejałem, i wiem, że na przykład wieża jest bardzo dobrze rozrysowana i z tego skorzystam. Natomiast kadłub, koła, zawieszenie, i detale będę prawdopodobnie robił sam. Koło na zdjęciu, jest zrobione na podstawie planów, i kilku fotografii. Kadłub w małym modelarzu, ma płaskie dno, ja chcę zrobić kadłub w kształcie łódki (bo to poza kształtem wierzy, chyba największy bajer całego czołgu). Powolutku będę się posuwał do przodu, mam nadzieję że będzie się Wam podobać.


pozdr :-)
micek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj micek.
Temat trudny i podejście ambitne. Mam nadzieję, że wystarczy czasu i zapału.
"Kołpak" nie wyszedł za dobrze. Jego nieregularne i postrzępione brzegi od razu rzucają się w oczy. Swoje robiłem odmienną techniką. Wcześniejsze wytrasowanie kółka (w moim przypadku to obręcz bo potrzebowałem kołnierza) ułatwia kształtowanie wyoblenia. Papier nasączony bcg kształtuje się łatwo. Po jego całkowitym wyschnięciu, pozostaje tylko staranne wycięcie.
Powodzenia
Obrazek
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Metalmic, jeszcze raz, krok po kroku!

Właśnie się niedługo zabieram za dwanaście podobnych kołpaków do kół nośnych...

Mam kawałek tektury, nic nie wycinałem ani nic. I mam z niego zrobić wypukły kołpak, średnica 8mm.

Co po kolei robisz?
Ja do tej pory, wycinałem krążek 8mm, szlifowałem go papierem, potem głaskanie na mokro (BCG). I wszystko poza brzegiem właśnie wychodziło extra. A Ty jak mówisz żeby zrobić????
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Micku.
W technice tej nie chodzi o wykonanie dekla z tektury poprzez szlifowanie i głaskanie.
Do wykonania uwypukleń używam zwykłej kartki z bloku technicznego albo bristolu. Trasuję kółko i formuję nasączony karton wyobloną końcówką (np. końcówką nożyka Ak3 lub odpowiednio dużą kulką). Formowanie wykonuję na kawałku gumy raz za razem delikatnie dociskając, nic na siłę.
Abstrahując od tematu techniki wykonania dekli obawiam się, że nie uda się ich zrobić do kół nośnych. Technika ta ma pewne ograniczenia, a dekle te są dość głębokie i spłaszczone u nasady. Co innego w kołach podtrzymujących, o których mówimy.
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

Matealmic, masz racje. Wczoraj trochę popróbowałem, i zrobiłem prototyp kołpaka do koła podtrzymującego. Skorzystam z tego, że tarcze kół nośnych schną między książkami, i zrobię kołpaki Twoją metodą, przy okazji wpadłem tez na pomysł, jak zrobić równy brzeg w kołpaku robionym moją metodą, więc przy okazji kół nośnych pokarzę tez swoją metodę :-)

Zdjęcia kołpaków kół podtrzymujących, pojawią się w ciągu najbliższych kilku dni :-)


Wielkie dzięki że patrzysz i korygujesz błędy! :-)

p.s. czy zdjęcie które wkleiłeś powyżej, oznacza że wracasz do betki? ;-D
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

no i jest, kołpak wykonany tak jak mówił Metalmic, ma przegkrój ok. 6mm całe koło 14mm.

Obrazek

kołpoak jest tylko położony, nie przyklejony jeszcze....

Prace nad kołami jezdnymi trwają :-)
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Ładnie, ale proponowałbym jeszcze trochę nad nimi popracować. Inaczej pod farbą szału nie będzie.
1. Otwory - nałóż trochę BCG i delikatnie rozwierć wykałaczką. Otwory bedą równe, bez poszarpanych krawędzi.
2. Zewnętrzne pierścienie. krawędzie nasącz BCG. Niech solidnie wyschnie. Przeszlifuj drobnym papierem, aż będą gładkie.

Bez tych zabiegów farba wyciągnie do wierzchu wszelkie nirówności i włoski.
Awatar użytkownika
micek
Posty: 191
Rejestracja: czw sty 20 2011, 21:25
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: micek »

QN :-)

Dzięki, tak zrobię :-)

Otwory w sumie były robione tą metodą, ale je spróbuje jeszcze raz tak zrobić, o krawędzi koła nie pomyślałem. A jak w ogóle przygotować powierzchnię do malowania, żeby nie było kudełków i paprochów?
ODPOWIEDZ