[R] Curtiss Tomahawk IIB - A. Haliński

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

cotlet
Posty: 68
Rejestracja: pt mar 11 2011, 16:14
Lokalizacja: Brooklyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cotlet »

brońopole pisze: Brzęczki miały informować/ostrezgać pilota o możliwości przeciągnięcia, często stosowane przez skośnookich np. w Hayabusa'ch i Frank'ach
W związku z tym przeciągnięciem "brzęczki" te nazywały się po angielsku: "landing gear warning horn" ... :roll:
Brzęczyk był jednym z sygnałów dla pilota, że podwozie jest nieprawidłowo wyciągnięte, indykator na tablicy zegarów nie zawsze był zauważany przez operującego samolotem. Brzęczyk włączał się gdy podwozie było schowane a przepustnica na pozycji niskich obrotów (jak przy lądowaniu).

Co do orginalnego pytania Arta, to nie mam pojęcia czy pilotowi przeszkadzał szum i wiatr z powodu tych dziur na paliwo i olej. Zbyszek idzie chyba dobrym tropem: maska, słuchawki pomagały.
Czołem,
Tomek
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Witam,


Model dostał skrzydeł.

Nie mało się namordowałem z nimi, żeby jakoś wyszły. Nie jest to wina autora, ale moja, gdyż naklejając wręgi na karton, użyłem BCG i wręgi zmieniły trochę rozmiary :-?
Skrzydła musiałem odkleić od kadłuba, gdy zacząłem montować owiewki. Okazało się, że były krzywo, ale udało się to poprawić. W czasie przymiarek owiewki, wyglądały one trochę nie ciekawie i myślałem że tak już niestety zostanie, ale po przyklejeniu i lekkim przejechaniu tego wikolem wyszło dość dobrze.

Mam zamiar polakierować matowym Model-Masterem. Czy można go użyć prosto ze słoiczka czy trzeba go najpierw jakoś rozcieńczyć bądź coś innego z nim zrobić?

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać na spodzie skrzydeł jest taka jakby dziura... Na szczęście zniknie wraz z dalszymi postępami w budowie.

Aaa... Warto jeszcze wspomnieć o oznaczeniach na burtach kadłuba. Jak widać, nie jest ono wydrukowane także na elemencie owiewki. Może jest to celowe, a może błąd. Nie wiem.
CDN ;-)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
wookie
Posty: 75
Rejestracja: śr sty 06 2010, 10:10
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wookie »

To, że kokarda nie jest namalowana na owiewce jest prawidłowe. Najpierw malowano oznaczenia a następnie montowano płatowiec. Owiewki zasłaniały część kokardy.
Pozdrawiam,
Wookie
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Witam,

Model nabiera charakteru, wszystko to za sprawą paszczy na dziobie.

Fajnie się to składało, powstała tylko ok. 0.5 mm szparka na łączeniu poszycia kabiny i silnika, ale udało mi się to o dziwo zamaskować farbą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziobek przed przyklejeniem psiknąłem lakierem matowym, a za niedługo psiknę cały model.

Nie jest źle, ciągnę dalej :D

CDN
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Seb 545
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 10 2012, 15:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seb 545 »

Witam podoba mi się to co do tej pory pokazałeś , mam nadzieję ujżeć za jakiś czas Galerię .
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Witam,

Seb, cieszę się, że Ci się podoba :)
Do Galerii to jeszcze kawałek.

A dziś wycinam i montuję żebra we wnękach klap.

Obrazek

CDN ;-)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Seb 545
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 10 2012, 15:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seb 545 »

Czym kleiłeś oprofilowanie kadłub -skrzydło ??? przebija delikatnie klej... Użyłeś BCG ???
Do tej roli świetnie nadaję się Butapren co pewnie wiesz. Nie których zapach znacznie zniechęca w małej tubce jest bardziej znośny , przepraszam jeśli moja uwaga jest błędna. i użyłeś Butaprenu.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Wbrew pozorom to nie jest klej. Jest to niedokładnie dobrana farba do retuszu. (noo może troszkę kleju tam jest jako szpachla, ale ślad powinien zniknąć po polakierowaniu) Model w całości kleję wikolem - polecam. Butaprenu używałem krótko, dawno temu. Nie przypadł mi jakoś do gustu, więc z niego zrezygnowałem ;-)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

Witam.

Model wygląda całkiem fajnie:) Ciekawe jak postępy.

Jakimi farbami robisz retusz?

Pozdrawiam
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Witaj,

Model retuszuję Humbrolami (numery zgodne z propozycjami w wycinance, niektóre lekko złamane inną barwą).

Praca przy modelu jak na razie stoi w miejscu. Wszystko dlatego, że mogłem zrealizować dziecięce marzenie i zacząć budować model RC. Do tego modelu wrócę niebawem.
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
ODPOWIEDZ