PBY CATALINA czyli suplement nr 2 do BISMARCK powrót

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

PBY CATALINA czyli suplement nr 2 do BISMARCK powrót

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

PBY CATALINA – suplement nr 2 do BISMARCK – powrót.

Witajcie.
Do niedawna trwałem w mocnym postanowieniu, że nie będę rozpoczynał budowy kolejnego modelu, gdy nie zakończę prac przy Bismarcku.
Jednakowoż życie swoją ścieżkę toczy. Jakoś mnie naszło ostatnio na skrzydła i nie mogę się temu oprzeć. BIS absolutnie nie został zarzucony. Prace będą postępować dwutorowo – razem z nowo rozpoczętym projektem.

Przedmiotem obecnej relacji jest wodnosamolot Consolidated PBY CATALINA (wersja 5A) z wydawnictwa GPM (9/2005). Będzie to suplement nr 2 do Bismarcka (suplementem nr 1 był Arado Ar 169 z wydawnictwa Mały Modelarz nr 1-2/1996).
Obrazek


Catalina, jak wiemy, miała ważny epizod w ostatnich dniach pływania Kanclerza (poza oczywiście Swordfish’em, którego nowe wydanie już się „dla mnie” projektuje). A poza tym samolot ten od „zawsze” mnie intrygował, a do tego taki duży, no i pływa…

Obrazek

Prace przy modelu trwają od kilku tygodni. Opracowanie, jak wyczytałem w sieci, jest komputerowym przerysowaniem ręcznego rysowania, stąd, już na tym etapie budowy, było parę nieścisłości co do pasowania części, ale jakoś poradziłem (przy Arado też było trudno, stąd mam szkołę).
Model, jak na samolot w tej skali, będzie dość sporych rozmiarów (długość kadłuba: ok. 60 cm, rozpiętość skrzydeł blisko 1metr).

Zapraszam do uczestnictwa oraz udzielania samolotowych porad, bo w tej dziedzinie jestem początkującym.

Obrazek


Podposzycie oraz właściwe poszycie kadłuba sklejam poza szkieletem, formując poszczególne oklejki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W segmencie za kołami zamierzam wyciąć uchylne drzwi, stąd przydała by się fotka tego przedziału (poniższe zdjęcie), aby coś tam dodatkowego posztukować (grzebałem, ale nie doszukałem się w sieci, był ktoś z Was w jakimś muzeum i zachował fotki?)

Obrazek

Obrazek


Czyż ten samolot nie wygląda jak okręt?
Ostatnio zmieniony pn paź 17 2011, 8:45 przez Art, łącznie zmieniany 1 raz.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

Re: PBY CATALINA – suplement nr 2 do BISMARCK &

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Art pisze:
Zapraszam do uczestnictwa oraz udzielania samolotowych porad, bo w tej dziedzinie jestem początkującym.

Właśnie Art. Myślę, że powinieneś zacząć od nowa. Z tego modelu to raczej nic nie będzie
;-)

Najpierw płyniesz po krawędzi, teraz lecisz. Czekam, aż zaczniesz jechać po krawędzi!

Pozdrawiam :papa:
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj Art

Modelarstwo kartonowe najwyższych lotów. A ja dzisiaj całkiem z innej beczki. Czy mógłbyś napisać, czym fotografujesz i gdyby to nie sprawiło trudności, to prosiłbym o parametry ekspozycji do pokazanych przez Ciebie zdjęć - bo są rewelacyjne. No jeśli zmarnuję Twój cenny czas, to chociaż do pierwszych dwóch od góry.

Niskie ukłony i pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Dane Exif jednego ze zdjęć:
Producent: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D60
Data wykonania: 2011-10-15 10:51:17 (no TZ)
Długość ogniskowej: 34.0mm (Ekwiwalent 35mm: 51mm)
Przysłona: f/25.0
Czas ekspozycji: 1.600s
Czułość ISO: 100
Korekta ekspozycji: brak
Pomiar światła: Matrycowy
Program ekspozycji: Ręczny
Tryb ekspozycji: Ręczny
Balans bieli: Ręczny
Źródło światła: Światło żarowe
Lampa błyskowa: Nie
Orientacja: Normalnie
Przestrzeń barw: sRGB
Współrzędne GPS: undefined, undefined
Użyty program: Ver.1.00

Mam nadzieję, że Maestro Art nie będzie miał żalu o to, że to wstawiłem.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2054
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No, Artek, zaczynasz ładnie fruwać... Bardzo ładnie...
Podziwiam ogólnie dwutorowe działania, tym bardziej mi miło, że zaczynasz przekonywać się do lotnictwa. Fajnie byłoby gdyby nasze siły powietrzne zasilił ktoś o takim poziomie umiejętności.
Bardzo fajnie to wszystko póki co wygląda, ciekawy jestem tylko, czy opracowanie GPM przerysowywane komputerowo z ręcznego okaże się sklejalne bez dramatycznych komplikacji.
No i jak napisał już Niki... Świetne zdjęcia!
Miło popatrzeć.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Biafra
Posty: 144
Rejestracja: ndz wrz 20 2009, 20:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Biafra »

Jestem pod ogromnym wrażeniem, pokazując swojego Bisa wgniatałeś w fotel, ale teraz... aż brak mi słów.
Bardzo bym chciał, żebym w przyszłości tak umiał precyzyjnie kleić.
Zasiadam w pierwszym rzędzie i czekam z niecierpliwością na następne zdjęcia z relacji.
Ukończone:
Plastik: Su-22M4 Fitter K; German Fuel Truck; B-17 Mephis Belle; Mil-Mi24A; Mil-Mi 24D, He-117 Greif;
Papier: pomnik Prypeć


Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
stary
Posty: 328
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Fajnie byłoby gdyby nasze siły powietrzne zasilił ktoś o takim poziomie umiejętności.
W drugą stronę też to działa. Dobrze by by było aby także siły morskie zostały zasilone przez rasowego samolociarza ;-)
Model Arta jak i sposób prezentacji jak zwykle rewelacyjny :)
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Dzięki za dobre słowa na zachętę.

Strk
Zgadłeś, właściwie to ja pancerniak jestem (znów się narażę, ale „para-fraznę”:
Każdy chłopak musi być Jankiem w Rudym Kosie (czy jakoś tak?? chyba, że pokręciłem).
Opracowań czołgowych u mnie w szafie jest cała masa. I mam takiego jednego już na oku. Ale trzeba wpierw uporać się z okrętowo – samolotowym tematem BIS’a dotyczącym.

Niki, Laszlo, Witek S.
Wszyscy Pamiętacie i inni też, jak Was gnębiłem w temacie zdjęciolenia, o czym do niedawna miałem blade pojęcie. Bo zasada jest podstawowa: „ucz się od lepszych” i ja ją staram się permanentnie wdrażać.
To, co się Wam podoba, to jest właśnie Wasz synkretyzm z dużą nutą „przypadku”, choć coraz większą mam nad aparatem kontrolę. Tak więc, to są właściwie Wasze zdjęcia.

Laszlik
Jak wspomniałem,
już na ten czas wykonawstwa było sporo „niepasowań”. Najgorzej sprawa wyglądała z przednią częścią kadłuba, gdzie otwór po obwodzie, na obrotowe stanowisko strzelca był o … 3 mm za szeroki. Musiałem pociąć poszycie dziobu. Na szczęście opracowanie ma bardzo ładną i subtelną walorkę (wg mnie, choć zdarzają się przesunięcia kolorów) i można sobie pozwolić na ryskę i odprysk farby.
W każdym razie, dopóty farba mi się na model nie wyleje (odpukać) i chomik go nie pożre, się nie poddaję. Przycinam, docinam. Ma latać i już. No chyba, że… (też odpukać!!).

Biafra, wydaje mi się, że nieco przesadzasz i jak pisał wyżej Strk, może trzeba było zacząć ten model od nowa …(?), zwłaszcza, że po rozpoczęciu relacji otrzymałem rewelacyjne materiały (darczyńcy dziękuję) i pasowało by coś tam pozmieniać. W każdym razie staram się konsekwentnie stosować wspomnianą zasadę pokornego uczenia się od lepszych.

Stary, święte słowa. Może Laszlik (i Jemu „pokrewni” fachem) zacznie coś pływającego i do tego latającego. To byłaby dopiero lotna jazda…


Obym więc podołał i nie został zmieciony jak te rybaki, bo Catalina mocna i wytrzymała jest na wstrząsy. Zerknijcie:

http://www.youtube.com/watch?v=5X7wXiTv ... ure=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=zcf4aUda ... re=related


Raz jeszcze dziękuję Wam za otuchę.
Do zobaczenia.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
cotlet
Posty: 68
Rejestracja: pt mar 11 2011, 16:14
Lokalizacja: Brooklyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cotlet »

Widzę, że długo nam nie dałeś czekać na coś latającego od Ciebie ;-)
Temat bardzo ciekawy i Twoje wykonanie na pewno odda mu sprawiedliwość.

Dalej nie mogę przejść obojętnie obok Twoich zdjęć. Niesamowite. Może ich urok tkwi w źródle światła? Oświetlasz model tylko jedną lampą? Te delikatne cienie jakoś pogłębiają zdjęcie. Miód dla oczu.
Czołem,
Tomek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2110
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witek S. pisze:...Przysłona: f/25.0...
Pomijając przepiękną pracę; to jakaś cyfrówka bardzo wysokiej klasy – moja ma maximum przysłony 8,0 ...:-?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ