[Relacja] SB2C-4 Helldiver 1:33 Kartonowy Arsenał.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
pees
Posty: 174
Rejestracja: śr lip 14 2010, 21:55
Lokalizacja: Częstochowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pees »

Uspokoiłeś mnie trochę Laszlik, właśnie miałem malować Humbrolem bezbarwnym, tylko jeszcze nie przemyślałem czy matem, czy półmatem.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Najpierw błysk, później wykończ matem lub półmatem w zależności od preferencji ;-).
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2054
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Najlepiej dwie warstwy połysku. Pierwsza, żeby zaimpregnować karton, druga , żeby zrobić podkład pod mat, żeby Ci się talk nie wytrącił i nie narobił brzydkich plam.
Ja poleciłbym Ci metodę, którą ostatnimi czasy preferuję, a mianowicie:
Najpierw jak już napisałem 2 warstwy (solidne) połysku humbrola (tego w słoiczkach 28ml), a na to dajesz met lub półmat akrylowy, najlepiej aerografem jak masz, ale pędzlem też daje radę. Efekt o wiele lepszy niż mat olejny humbrola i daje porządną suchą warstwę po wyschnięciu. Natomiast mat humbrola ma brzydką tendencję do rozmiękania po kilkukrotnym kontakcie z palcami i możesz mieć ich odciski porobione na modelu po jakimś czasie.
W razie problemów wal na PW.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
LELO
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 23 2007, 20:59
Lokalizacja: Mazowieckie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: LELO »

Jeśli można skorzystać,to mam pytanko :lol: laszlik model przed wycinaniem czyś gruntujesz i czy używasz kleju bcg :?:
Ostatnio zmieniony ndz maja 29 2011, 21:44 przez LELO, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2054
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Powinienem na PW, ale mam nadzieję że pees się nie obrazi jak odpowiem tutaj, to może ktoś też przy okazji skorzysta.
Już wiele razy o tym pisałem... Model przed wycięciem gruntuję właśnie wspomnianym Humbrolem połysk 28ml. To jest właśnie ta pierwsza warstwa. Drugą warstwę połysku nakładam po skompletowaniu bryły płatowca, kiedy jeszcze nie ma na nim drobnicy typu anteny, pitotki, uzbrojenie, owiewka kabiny, również pędzlem. Dopiero po sklejeniu modelu maluję go matem akrylowym z aerografu. Dwie warstwy połysku muszą być na tyle solidne żeby zabezpieczyć karton przed przesiąknięciem i zniekształceniem od wody podczas malowania akrylem. BCG nigdy nie używałem i nie używam. Jakoś nie widzę się w tym temacie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
LELO
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 23 2007, 20:59
Lokalizacja: Mazowieckie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: LELO »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedż :!: Tanim sposobem(ok.10 zł.za puszkę) na impregnacją kartonu jest użycie emali uniwersalnej w spreju , polskiej firmy, Champion Color . :lol:
Pozdrawiam
Grudzo
Posty: 3
Rejestracja: wt maja 10 2011, 21:37
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grudzo »

Laszlik, czy ten mat akrylowy, o którym mówisz jest również z Humbrola? i następne moje pytanie: czy BCG klei takie zalakierowane powierzchnie?
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2054
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Panowie, jak ktoś ma pytania do mnie to proszę na PW, albo w mojej relacji. Nie zaśmiecajmy wątku pees'owi.
Napisałem już że BCG nie używam i nie używałem. Nie wiem czy klei lakierowane powierzchnie, raczej nie. Humbrol produkuje farby olejne, nie akrylowe. Akryli używam firm Vallejo, Pactra, Lifecolor. Lakier o którym pisałem jest firmy Vallejo.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
pees
Posty: 174
Rejestracja: śr lip 14 2010, 21:55
Lokalizacja: Częstochowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pees »

Dzieki za wyczerpujace omówienie tematu :D
Co myslicie o Sidoluxie jako bezbarwnym ?
Awatar użytkownika
air_22
Posty: 120
Rejestracja: pn lis 02 2009, 11:53
Lokalizacja: Katowice
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: air_22 »

Ja używam lakieru nitro rozcieńczonego gdzieś na oko 1:1 i kleje BCG. potem gotowy model humbrolem ze słoiczka i na to akrylowy mat jak ma być mat:)
ODPOWIEDZ