[Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Witam ponownie,
Kadłub po surfacerze, wymaga jeszcze sporo pracy - tu i ówdzie wyszły teraz dziurki i nierówności - ale to norma. Niestety ponownie będę musiał zwolnić na jakiś czas relację, wolny zawód to czasami przekleństwo.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Kadłub w kropkach...

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Jakiej szpachli używasz ?.
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Novol'a Unisoft Soft Putty z tym, że kdłub pociągnięty jest teraz surfacerem. Te małe zaznaczone ubytki i nierówności zamierzam już uzupełniać zwykłą szpachlą modelarską.
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Kolejny update. Kadłub po naprawie nierówności i po surfacerze, nie uniknąłem małego wypadku przy obracaniu kadłuba podczas lakierowania. Wyślizgnął mi się i zarył dziobem w ścianę, na szczęście usterki udało się w miarę szybko usunąć. Język jakim się w tamtej chwili posługiwałem, aby oddać stan swojego ducha nie nadaje się aby przytoczyć go na forum (jak mawiają: "minimum informacji, maksimum ekspresji"). W niektórych miejscach kadłub wymaga jeszcze poprawek ale teraz chcę się zabrać za nadbudówkę aby kadłub stał się jedną integralną częścią. Zrobiłem trochę większe zdjęcia całości i kilka detali.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłem też test z taśmą alu. Szczerze mówiąc wcale nie jestem zawiedziony a spodziewałem się po Waszych relacjach wszystkiego najgorszego. Na zdjęciu poniżej macie próbkę:
1. taśma zagruntowana podkładem który wyszperałem w necie;
2. taśma zagruntowana podkładem i pomalowana surfacerem;
3. taśma bez gruntu (tylko przeszlifowana);
4. taśma bez gruntu pomalowana surfacerem;

Obrazek

Jak widać na zdjęciu w miarę możliwości potraktowałem obie strony takimi samymi narzędziami i paznokciami. Ku mojemu zdziwieniu obie powierzchnie zachowywały dość dobrą przyczepność. W zasadzie nie zauważyłem różnicy. Jak skończę nadbudówkę zabiorę się wreszcie za oklejanie :)
Pozdrawiam,
Wiesław
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Witam po bardzo długiej przerwie. Po wielu perypetiach domowych i zawodowych wreszcie znalazłem czas dla siebie, choć wznowienie prac po tak długim okresie lenistwa stoczniowego nie było łatwe :) Kadłub w tym czasie się porządnie wysezonował, popękał tam gdzie popękać miał i nawet dobrze się stało. Walczę cały czas z nadbudówką kazamatową ale krok po kroku zmierzam do swojego celu. Na marginesie to straszna masakra. Jak zwykle przestrzeliłem jak na początek po kilkunastoletniej przerwie od modelowania ale nie zamierzam się poddawać. Przy okazji mam do Was kilka pytań związanych z waloryzacją pokładu:
1. Czy opłaca się go robić z naturalnego drewna czy równie dobrze będzie wyglądać sztuczna okleina?
2. Jeśli zaś sztuczna będzie ok to jaką polecacie?
3. Jaką metodę stosować do bardzo powtarzalnego przycinania "deseczek"?

Obrazek Obrazek
Oczywiście mam zamiar podwyższyć nieco burtę tak żeby pokład nie wystawał ponad nią. Z góry dzięki za rady.
Awatar użytkownika
stary
Posty: 328
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Herbaciany stosował taką metodę:
viewtopic.php?t=4118&postdays=0&postord ... r&start=30
Sądząc po efektach to dobra metoda :)
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Genialnie proste, dzięki bardzo :)
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Witam,
Chyba wreszcie jeden etap za mną. Skończyłem szpachlowanie i szlifowanie, idealnie nie jest ale pod oklejanie blaszkami chyba starczy. Co prawda teraz jeszcze muszę dokleić rant wzdłuż burty i pokładu ale to już chyba nie będzie tak długo trwało. Potem pokład. Zdecydowałem się na fornir brzozowy 0,6 mm - już kupiłem na Allegro (wbrew pozorom wcale nie ma tego tak wiele). Potem oklejanie i detale kadłuba wraz z bulajami... Ale jak mawiają to już zupełnie inna historia :)
Przy okazji dzięki za wszystkie rady.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Fajny kadłub, teraz zrób formę i wykonaj kilka odlewów, będziesz mógł zrobić bliźniacze jednostki.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
ODPOWIEDZ