<F-R> Tord T - przeciągana relacja z budowy ;-)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

<F-R> Tord T - przeciągana relacja z budowy ;-)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

Zaintrygowanych tytułem witam serdecznie!

Relacja z założenia ma być krótka i zwięzła, zamiar pewnie zweryfikuje życie i brak czasu, ale coś trzeba na początku założyć. Tak więc pod nóż pójdzie tym razem model spoczywający na dnie prywatnej biblioteczki - Ford T z 1908 roku, a więc 100 letni dziadunio.

Każdy kto ma choć trochę pojęcia o szeroko pojętej motoryzacji, z pewnością kojarzy tego poczciwego staruszka. Oszałamiająca moc 22 KM (60 lat później maluch miał nie wiele więcej), rozpędzała to 540 kg monstrum do zawrotnej prędkości 65 km/h. Jednak nie to zadecydowało o sukcesie konstrukcji. W tym czasie na rynku dostępne już były auta szybsze i mocniejsze, ale ich cena była nie do osiągnięcia nawet dla klasy średniej. Roczna pensja robotnika wynosiła wtedy ok 500 dolarów, cena forda to ok 850$ (najtańsze auta konkurencji klasyfikowały się na poziomie 1800-2000$). Wprawdzie do "auta dla ludu" droga jeszcze daleka, ale już został wyznaczony odpowiedni kierunek. Po raz pierwszy zastosowano produkcję "na masową skalę" tworząc coś na kształt pierwszej taśmy montażowej, pozwoliło to na znaczne zredukowanie kosztów i skrócenie czasu produkcji. Nastąpiła niespotykana dotychczas standaryzacja części, słynne stało się powiedzenie Forda :"Ford może być w każdym kolorze, pod warunkiem że będzie czarny."


Jednak sama cena to dalej nie wszystko. Popularyzacja nowego środka lokomocji polegała na organizowaniu szeregu wyścigów, co w tych pionierskich czasach wcale nie było takie łatwe. W wielu miejscach nie było nawet zalążków czegoś takiego jak drogi, a stacje benzynowe były rzadkością nawet w największych metropoliach i na pewno odbiegały nieco od naszego wyobrażenia o nich. Udana konstrukcja Forda pociągnęła za sobą lawinę nagród i wyróżnień a stąd już do sukcesu komercyjnego nie było daleko.

Mnogość wersji i odmian modelu była przeolbrzymia. Od fabryk po farmy, od wieloosobowych taksówek po karetki czy wersje strażackie. Co sobie kto zażyczył. Model z wycinanki jest jedną z najpopularniejszych, wczesnych wersji pojazdu. Relacja ma być przerywnikiem i raczej nie będę się nad nią rozwodził, postaram się żeby było ładnie i czysto ale cudów po mnie nie oczekujcie. Zapraszam do oglądania i wyrażania opinii, wszelka krytyka jest mile widziana.


Obrazek


Więcej zdjęć nie ma sensu wstawiać z uwagi na popularność tego modelu w sieci, istną kopalnią zdjęć może okazać się amerykański ebay motoryzacyjny. Wystarczy wyszukać sobie najstarsze oferowane modele forda i już...
Ostatnio zmieniony ndz paź 26 2008, 20:16 przez -+TaRoN+-, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

No i zwyczajowo już, mamy wielkie opóźnienie planu, miała być świąteczna a będzie ... no cóż, oby nie całoroczna.

W święta skleciłem ramę podwozia, nie jest to powód do chwały, ale zawsze coś. Jak na razie klei się fajnie i nie natrafiłem na jakieś problemy, ale na tym etapie ciężko nazwać prace zaawansowanymi :-? .

Obrazek
Rama

Obrazek
Resor

Obrazek
Szablon do produkcji resora

Obrazek
Tak powstaje szablon...

Obrazek
Jeszcze raz rama... (Kubuś się zmęczył)

Obrazek
... i jeszcze raz! (Pluto na posterunku)

Obrazek
Resor i rama w komplecie - przód

Obrazek
... i tył.
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

Relacja (co można było przewidzieć) posuwa się do przodu o wiele wolniej niż planowałem, ale bez marudzenia i do rzeczy!

Postanowiłem nieco poeksperymentować i cały praktycznie model sklejam wyłącznie superglutem, stosuje jego tańszy "Tescowy" odpowiednik, ale podejrzewam że formuła nie ulega zasadniczym zmianom.

To co mnie bardzo cieszy, to brak efektu "wykręcania" podklejanych części. Poza tym szybkie i wytrzymałe połączenie - to plusy!

Niestety brak możliwości poprawki i paskudne, nie do usunięcia plamy oraz lepienie palców - to minusy.

A jak to wygląda w praktyce, zobaczcie sami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miedziany drucik imitujący śruby czeka jeszcze na pomalowanie i może uda mi się wykombinować jakieś "nakrętki", zobaczymy!
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

Miała być świąteczna, nieco się przeciągła... poszła w odstawkę i prawie zamarła. Ale jak feniks z popiołów....

Humor mi dopisuje i relacja ruszy niebawem do przodu. Wprawdzie bez spektakularnych sukcesów i wyczynów, ale na miarę domowego "klejopaćkacza", a bodźcem do dalszej, owocnej pracy będzie nowy aparacik który się właśnie u mnie pojawił. Na razie przechodzi fazę intensywnych testów i myślę że nie przekraczam nawet 10 % jeo możliwości, ale nie od razu Rzym zbudowano. Poniższe kiepskiej jakości zdjęcie wstawiam żeby zaspokoić swoje zniecierpliwione ego, nic one nie wnosi i nie jest arcydziełem, ale nie mogłem się powstrzymać. Co do modelu, to prace poszły o minimetr do przodu, ale też nieco się cofnęły (bardzo nie podobał mi się zbyt cienki drut trzymający przednią oś). Wszystko wyjdzie na jaw już wkrótce....

Obrazek
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

A oto wspomniane wcześniej przeróbka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze kilka prób i zdjęcia powinny zacząć wyglądać całkiem przyzwoicie, w szerszej perspektywie planowany jest jeszcze zakup jakiegoś sensownego obiektywu, ale w totka nie wygrałem, więc musi zaczekać.
Awatar użytkownika
Kalina
Posty: 61
Rejestracja: sob cze 21 2008, 20:08
Lokalizacja: Urocza Wieś

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kalina »

Może się mylę, ale te druty wydają się być za grube, a elementy na nich za duże.
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

Kalina pisze:Może się mylę, ale te druty wydają się być za grube, a elementy na nich za duże.

Myślę że masz rację, ale nie będę już tego przerabiać! Wydaje mi się że wygląda o niebo lepiej niż miałem w pierwszej wersji, do perfekcji daleko, ale musi zostać. :)

Nazwijmy to "wzmocnionym zawieszeniem" i zostawmy na razie temat :lol:
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

Zawieszenie odsłona druga - tył!

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

No i znowu wpadka... podczas gdy w jednej części fabryki trwają prace nad kołami, chciałem pogonić zespół odpowiedzialny za silnik. Chcąc znacznie przyspieszyć prace, użyłem do podklejania części "supergluta". Efekt bym natychmiastowy... tyle że nie o taki mi chodziło. Na podklejanych częściach pojawiły się "eleganckie" plamy. Część wygląda jakbym nad nią zjadł przed chwilą obiad...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
-+TaRoN+-
Posty: 94
Rejestracja: pn cze 11 2007, 17:21
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -+TaRoN+- »

Aby nieco wyciągnąć sobie relację na wierzch postanowiłem wkleić dwie foty:


Przed lakiernią...
Obrazek

... i po.
Obrazek


Proszę o wybaczenie jeśli przesadzę z ilością wstawianych bezsensownych fotek, ale testuję nowy aparat i bardzo mnie korci żeby od czasu do czasu coś wstawić. Nie uważam żeby foty były specjalnej jakości, ale nie poddaję się i nie spocznę póki foty nie będą czyste i wyraźne!
ODPOWIEDZ