Poradnik - proste pomysły na super efekty

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

poszukaj cienkościennej rurki o odpowiadającej Ci średnicy , zrób na szlifierce fazkę na ostro i kółeczka wyciskaj najlepiej w imadle - włala.
Pzdr
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

Sprężyny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

Myślę że to łatwy sposób na wykonanie identycznych i równych sprężynek np do modelu Renault FT.
Potrzebne są różnej grubości miedziane druty z transformatorów czy innych cewek oraz ośki o różnej średnicy, mogą być mniejsze wiertełka, igły do strzykawek itp podobne cusie.... Na fotach takie ciut większe sprężyny do skali 1/15. Te moje nawet dość fajnie sprężynują mimo że z miedzianego drutu. Większy skok sprężynek - nawijamy 3 druciki...........
Na dolnych zdjęciach mniejsze sprężynki nawinięte na ośkę 2 oraz 2,5 mm
Andrzej

Obrazek

Odliczamy tyle zwojów ile jest potrzebne x 2 oczywiście parzysto musi być :) i odcinamy
Obrazek
Podważamy jeden zwój i odkręcamy. Cieńsze sprężynki trochę trudniej zacząć odwijać...

Obrazek

I gotowe....
Obrazek

I na modelu po małym tuningu
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
Golba
Posty: 18
Rejestracja: śr paź 22 2014, 15:44
Lokalizacja: Bielawa

szpachla

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Golba »

Mam pytanko odnośnie szpachli. Podczas sklejania i pozniejszego malowania karton odksztalcil się nieznacznie. Wygląda to nie za ciekawie. Wiec czy jak poszpachluje całość samochodowa nie popęka ona? Na forum czytałem tylko odnośnie wreg ale okrętu teraz nie robie.
andrzejikarp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: andrzejikarp »

Świetny post, pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Witam

Kolega forumowy Januszmk natchnął mnie na pewien pomysł którym chciałbym się podzielić. Mam nadzieję że nie pogniewa się że wykorzystam po części jego zdjęcia.
Chodzi bowiem o wykonanie stopni w jego wagonie. Zamiast wycinać to laserowo i kombinować do mej głowy wpadła myśl o leżącej gdzieś na dnie szuflady tekturce.
Poniżej owe stopnie

Obrazek Obrazek

Natomiast tutaj do złudzenia przypominająca wzór tekturka falista o gr.1mm przecięta na pół.

Obrazek

Tekturkę tą można znaleźć m.in. w opakowaniach kosmetyków.

Mam nadzieję że się przyda :)
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Dziękuję draccus za pomysł ,myślę ze to może się sprawdzić ;- .
Od zaraz zaczynam polowanie na odpowiednie opakowania .Jeżeli ktoś z modelarzy miałby inny pomysł na wykonanie tych stopni będę wdzięczny.
Janusz
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Niektóre ciasteczka są pakowane w pojedynczy papier falisty. Tylko trzeba trafić niezniszczone (niepogniecione) opakowanie.
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Witam .
Kolega draccus podsunął pomysł jak można samodzielnie wykonać stopnie w wagonie ,którego relację prowadzę na forum. Pomyślałem sobie ,że warto pokazać jak to wykonać w praktyce. Kto wie ,być może podobne stopnie są w innych typach pasażerskich wagonów kolejowych ,więc będzie to jak znalazł ;-).
Musimy zaopatrzyć się w tekturkę falistą ,(taką znalazłem w sklepie spożywczym )im drobniejsza tym lepsza.Zanim potniemy tekturkę na paski o szerokości 1mm musimy ją zaimpregnować wewnątrz klejem typu kropelka -ułatwi to dokładność cięcia
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
jak widać na zdjęciach każdy stopień składa się z czterech sklejonych ze sobą pasków ,następnie oklejone po obwodzie paskiem brystolu o szerokości 1mm.
Po dwa stopnie doklejamy do wieszaków i taki komplet gotowy jest do malowania .Efekt końcowy wygląda tak
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Wygląda to naprawdę fajnie. A jak tam zabawa z kalkomanią :)
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Usuwanie "chromu" z elementów plastikowych

W modelach plastikowych jest czasem potrzeba usunięcia srebrzystej powłoki z "chromowanych" elementów, bo np. komuś zachce się pomalować je na inny kolor.
Taki problem miał mój syn, więc przeszukał internet w poszukiwaniu specyfików, które to usuwają. Znalazł kilka: "kret", płyn hamulcowy i pianka do czyszczenia piekarnika "Cleanlux". Niestety żadnego z nich nie mieliśmy, więc wypróbowaliśmy to, co było pod ręką. Celnym strzałem był środek do trawienia elektronicznych płytek drukowanych, czyli nadsiarczan sodu zwany też B327. Można go bez problemu kupić w sklepach elektronicznych, czy w internecie w cenie ok. 5 zł za 100g. Może komuś się przyda taka informacja, bo nie natknęliśmy się na wykorzystanie tego specyfiku w takim celu.

Zrobiliśmy tak: płaska łyżeczka B327 (ok. 5-7g) została wsypana do małego woreczka foliowego z zamknięciem, zalana małą ilością ciepłej wody z kranu i rozpuszczona. Nie warto rozpuszczać całości opakowania (100g), bo w tym stanie ma ograniczoną trwałość do kilku miesięcy (w stanie sypkim kilka lat). Potem do woreczka trafiły 4 "chromowane" felgi auta (Forda Mustanga GT2005 1:24 Revella). Zostały zamknięte tak, aby wypchnąć ze środka powietrze, czyli aby były kompletnie zanurzone. Usuwanie tym środkiem w temperaturze pokojowej trwa kilkanaście godzin. Co jakiś czas można woreczkiem trochę potrząsnąć, aby środek dotarł do wszystkich miejsc.
Cała srebrzysta powłoka rozpuściła się, nie uszkadzając plastiku.
Fotorelacja:

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ