*[Relacja/Kolej] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 -Dodatek

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Triger
Posty: 29
Rejestracja: pn gru 11 2006, 13:59
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Triger »

Chyle czoła, brak słów.

Mam pytanie - co to za farba i jaką techniką zrobiłeś krzyżulec ?
Ostatni model
Spitfire mk Vb
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Triger - krzyżulec jest pomalowany w następujący sposób: najpierw pomalowałem czarną farbą akrylową Pactra na podkład, następnie naniosłem rozwodnioną farbkę akrylową z tubki w różnych odcieniach (dokładny opis tej techniki znajdziesz na 1 stronie tej relacji przy omówieniu waloryzacji ostoi). Po wyschnięciu całość przetarłem metalizerem Humbrola 27003 i po kilku minutach rozmazałem metalizer twardym pędzelkiem. Po wyschnięciu naniosłem w różne miejsca lakier satynowy. I wyszło jak na zdjęciu. Ot i cała tajemnica.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Triger
Posty: 29
Rejestracja: pn gru 11 2006, 13:59
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Triger »

Precyzyjny pisze:Triger - krzyżulec jest pomalowany w następujący sposób: najpierw pomalowałem czarną farbą akrylową Pactra na podkład, następnie naniosłem rozwodnioną farbkę akrylową z tubki w różnych odcieniach (dokładny opis tej techniki znajdziesz na 1 stronie tej relacji przy omówieniu waloryzacji ostoi). Po wyschnięciu całość przetarłem metalizerem Humbrola 27003 i po kilku minutach rozmazałem metalizer twardym pędzelkiem. Po wyschnięciu naniosłem w różne miejsca lakier satynowy. I wyszło jak na zdjęciu. Ot i cała tajemnica.
Dzięki za info. Zbieram info, bo w przyszłości będę malował gąsienice i chciałem żeby jak najbardziej przypominały prawdziwe.
Ostatni model
Spitfire mk Vb
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam wszystkich "oglądaczy"

Z góry przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale dzisiaj było w Gdyni pochmurno. Nie miałem aparatu przez kilka dni i dlatego prezentuję tylko gotowe elementy, a nie poszczególne fazy wykonania.

Oto jak dokończyłem układ hamulcowy, a konkretnie cylinder hamulcowy i wszystkie dźwignie i cięgna:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnym etapem było zrobienie zbiorników na sprężone powietrze. Korpus zbiorników jest zrobiony z wycinanki, boki z 3 warstw tektury 1 mm, najpierw lekko sfazowane nożykiem, a po nasączeniu cyjanoakrylem oszlifowane pilnikiem i papierem ściernym. Zbiorniki wzbogacone w różne zawory i korki zaślepiające. Całość pomalowana czerwoną pactrą i lekko ubrudzona. Do wystających przyłączy będą później doprowadzone rury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Ostatnio częściej chodziłem na grzyby niż kleiłem model, dlatego też dzisiaj pokaże tylko jak zrobiłem klapę dymnicy.

Najpierw od nowa narysowałem w Corelu klapę bardziej zgodną z oryginałem, po wydrukowaniu na brystolu pomalowałem to dwa razy lakierem bezbarwnym matowym.

Obrazek

Wyciąłem cyrklem koło z tekturki 1,5 mm i nakleiłem na nią front klapy oraz różne drobiazgi, śubki, zawiasy. Brzeg nasączyłem cyjanoakrylem i lekko zaokrągliłem.

Obrazek

Obrazek

Maskolem zakryłem napis, który ma zostać niemalowany. Lepiej ciut wyjechać za krawędź litery (cyfry) niż później zeskrobywać farbę.

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem "łapy" trzymające klapę dymnicy w pozycji zamkniętej.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomalowałem czarnym matem kilkakrotnie klapę i zdrapałem maskol. Na razie klapa wygląda tak sobie, wymaga jeszcze ostatecznego "szlifu".

Obrazek

A tak całość wygląda po poprawkach i małym ubrudzeniu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwszy raz robiłem napisy taką metodą. Można raczej ją zastosować do większych napisów. Jeżeli litery miałyby być w innym kolorze niż biały, to można wcześniej pomalować kawałek brystolu odpowiednią farbą. Jak na pierwszy raz to chyba wyszło mi w miarę przyzwoicie.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3180
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 96

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jak zwykle PRECYZYJNA robota chociaż pomysł z maskolem powoduje, że jak się z bliska przyjrzeć to widać, że najpierw było malowane na biało a dopiero potem na czarno czyli odwrotnie niż odbywa się to (chyba) w rzeczywistości. No ale kto ogląda modele z tak bliska ? Ja moje "dzieła" oglądam z odelgłości minimum 1 metra dzięki czemu bardzo mi się podobają :D
Co do maskolu Talensa też go używam (jak już coś raz na ruski rok przy modelach robię) i jestem bardzo z niego zadowolony. Ładnie się rozprowadza i przede wszystkim NIE ŚMIERDZI tak jak Wamod czy Humbrol. Dodatkowo Humbrol mi się po roku "zestalił" a Talens jakoś jest niechętny aby taki numer mi odwalić.

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy relacji.
Ostatnio zmieniony sob wrz 29 2007, 0:42 przez Tempest, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

W żadnym wypadku nie jestem znawcą tematów kolejowych - śledzę z ogromnym podziwem Twoją relację i gratuluję wykonania :pice: .

Mam pytanie dotyczące klapy dymnicy: czy nie jest trochę za cienka? Moja wątpliwość wynika z długości sworzni, na których mocowane są zasuwy(?) ją klinujące.
Na zdjęciu poniżej widać, że są one sporej długości (żółte strzałki), natomiast w modelu są wyraźnie krótsze, co sugeruje też cieńszą klapę.

Obrazek

Na "moim" oryginale nieco inaczej rozmieszczone są też śruby znajdujące się obok klinów na obwodzie klapy: u mnie są blisko klinów, u Ciebie pośrodku - między klinami.
I na koniec najważniejsze: brakuje "fajki" w górnej części klapy (miejsce na flagę :roll: ) a co najgorsze :lol: charakterystycznej śruby na środku tej pokrywy.
Wszystko zaznaczone strzałkami:

Obrazek

Więcej niezgodności na razie nie stwierdziłem ;-)
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

Syzyf - chyba są rózne wersje jeśli chodzi o klape dymnicy http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 0a737450bb
tu śruby są tak jak zrobił precyzyjny. Reszte mysle że dorobi
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Syzyf, były rożne wersje klap. W parowozach nawet tego samego typu wiele elementów (z pozoru podobnych) w szczegółach się różni od siebie. Po każdym remoncie wygląd ten się zmieniał jeszcze bardziej.

Grubość klapy w oryginale wynosi 45 mm, w skali 1:25 jest to 1,8 mm. Ja nakleiłem brystol 0,3 mm na tekturę 1,5mm , co daje w sumie 1,8 mm. Śrubki na środku nie robiłem ze względów technicznych - zbyt blisko wypada napisu - przeszkadzałaby w oszlifowaniu po lakierowaniu. Jest jeden element, którego nie zrobiłem, a zawsze występował: bolce, na których opierały się blokady do klapy dymnicy. Ale i te dorobiłem:

Obrazek

Obecnie trwają prace przy budowie budki maszynisty.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Dzięki za wyjaśnienia :pice:
Oczywiście moje czepianie się bierz z przymrużeniem oka. Jako ignorant w temacie odczuwałem nieodpartą pokusę :jupi: zwrócenia Ci uwagi na "błędy". Natomiast jako właściciel tego modelu w 2D śledzę Twoją relację z coraz większym przerażeniem, co mnie kiedyś czeka.

Prawdziwej klapie dymnicy mogłem się niedawno przyjrzeć z bliska - tej na zdjęciu w moim poprzednim poście. Ponieważ dało się ją z trudem uchylić (co za masa!), nie mogłem się powstrzymać aby nie wleźć do środka zabytku :shock: . Stąd moje zainteresowanie klapą dymnicy...
Pozdrawiam i nie zakłócam dalej :usmiech:
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ